Zavřít reklamu

Je levnější, barevnější a chybí mu některé funkce. Pro obyčejné uživatele možná oříšek, pro jablíčkáře ale poměrně jednoduchá hádanka, na kterou znají okamžitě odpověď – iPhone XR. Poslední z letošní trojice iPhonů se dnes, po více než šesti týdnech od představení, konečně začal prodávat. Mezi více než padesátkou zemí, kde je novinka nyní dostupná, nechybí ani Česká republika. Dva kousky iPhonu XR se nám podařilo ukořistit i do redakce, proto si pojďme shrnout první dojmy, které jsme již po několika hodinách testování nabyly.

Unboxing telefonu nepřináší v podstatě žádná větší překvapení. Obsah balení je totiž naprosto shodný jako u dražšího iPhonu XS a XS Max. Oproti loňsku přestal Apple ke svým letošním telefonům přibalovat redukci z Lightningu na 3,5mm jack, kterou je tak v případě potřeby nutné koupit samostatně za 290 korun. Nezměnilo se bohužel ani příslušenství pro nabíjení. Apple stále ke svým telefonům přibaluje pouze 5W adaptér a USB-A/Lightning kabel. Přitom MacBooky disponují už více jak tři roky USB-C porty a iPhony už druhým rokem podporují rychlé nabíjení.

Ze všeho nejzajímavější je tak pochopitelně samotný telefon. Nám se poštěstilo získat klasický bílý a méně tradiční žlutý. Zatímco v bílé vypadá iPhone XR skutečně dobře, žlutá na mě osobně působí poněkud lacině a svým způsobem snižuje hodnotu telefonu. Nicméně zpracovaný je telefon velice dobře a obzvlášť hliníkový rámeček evokuje jakousi uhlazenost a čistotu. Hliník sice nevypadá tak prémiově jako ocel, naproti tomu není magnetem na otisky a nečistoty, což je častý problém u iPhonu X, XS a XS Max.

Co mě na první pohled u iPhonu XR příjemně překvapilo, je jeho velikost. Čekal jsem, že bude jen o něco málo menší než XS Max. Ve skutečnost má ale XR velikostí blíž spíše k menšímu iPhonu X/XS, což je pro mnohé jistě vítaný benefit. Jistou pozornost si u mě získala i čočka fotoaparátu, která je až nezvykle velká a znatelně vystouplejší než u ostatních modelů. Možná ji jen opticky zvětšuje hliníkové rámování s ostrými hranami, kterým je čočka chráněná. Bohužel právě za ostré hrany se často usazují smítka prachu a v případě iPhonu XR tomu již po pár hodinách používání nebylo jinak. Škoda, že Apple nezůstal u zkoseného hliníku jako u iPhonů 8 a 7.

Poměrně zajímavá je také pozice slotu na SIM karty. Zatímco u všech dosavadních iPhonů se šuplík nacházel prakticky hned pod postranním power tlačítkem, u iPhonu XR je posunutý o několik centimetrů níže. Proč tak Apple učinil se můžeme zatím jen domnívat, avšak bude zde jistě souvislost s rozestavěním vnitřních komponent. Uživatele s důrazem na detail jistě potěší symetrické výdechy na spodní hraně telefonu, jež nejsou přerušený anténou jako v případě iPhonu XS a XS Max.

iPhone XR vs iPhone XS SIM

Kladné body si u mě získává také displej. Ačkoli se jedná o levnější LCD panel s nižším rozlišením 1792 × 828, tak ve skutečnosti podává věrné barvy a obsah na něm vypadá skutečně dobře. Ne nadarmo Apple tvrdí, že se jedná o nejlepší LCD displej na trhu a navzdory původnímu skeptickému očekávání jsem ochotný onomu tvrzení uvěřit. Bílá je skutečně bílá, nikoli nažloutlá jako na modelech s OLED displejem. Barvy jsou živé, téměř srovnatelné s tím, jak je podávají iPhone X, XS a XS Max. Jen černá není tak sytá jako na dražších modelech. Rámečky okolo displeje jsou skutečně o něco širší, obzvlášť ten u spodní hrany může být někdy rušivý, ale pokud nemáte přímé srovnání se zbylými iPhony, pravděpodobně si rozdílu ani nevšimnete.

Můj první dojem z iPhonu XR je tedy vesměs pozitivní. Ačkoli vlastním iPhone XS Max, který přeci jen nabízí o něco víc, tak se mi iPhone XR poměrně zamlouvá. Ano, chybí mu například i 3D Touch, který je nahrazen funkcí Haptic Touch, jež nabízí jen hrstku původních funkcí, i tak má novinka něco do sebe a věřím, že běžní uživatelé po ni mnohdy sáhnou raději než po vlajkových modelech. Více podrobností už ale prozradí samotná recenze, kde se zaměříme mimo jiné také na výdrž, rychlost nabíjení, kvalitu fotoaparátu a celkově na to, jaký telefon je po několikadenním používání.

iPhone XR
.