Zavřít reklamu

Bylo to 9. ledna 2007, kdy Steve Jobs představil světu iPhone. Nebyl dokonalý, byl poměrně hloupý a jeho výbava s ohledem na konkurenci vlastně k smíchu. Jenže byl jiný a k mobilním telefonům přistupoval jinak. Byla to revoluce. Zaslouží si ale z aktuálního portfolia Applu takto vzpomínat i na jiný produkt? Zcela určitě. 

Je tomu každý rok, kdy se představení iPhonu světu připomíná, ostatně stejně jako úmrtí Steva Jobse. Neříkáme, že to není dobře, protože iPhone skutečně redefinovat to, jak vypadají smartphony a dnes je to nejprodávanější telefon světa. Co však bylo po něm?

iPad byl představen 27. ledna 2010 a jistě to bylo zajímavé zařízení. Pokud ale budeme upřímní, je to jen přerostlý iPhone bez možnosti klasických telefonních funkcí. Navíc s ohledem na upadající trh je otázkou, jak dlouho zde s námi bude. Je klidně možné, že jej nahradí jiný produkt, kdy k tomu může mít nejlépe našlápnuta řada Vision. S aktuálním modelem jistě ne, ale s nějakým budoucím a levnějším dost možná ano.

Ostatně na úspěchu řady Vision bude záviset i to, jak se bude vzpomínat na rok 2023. Třeba za deset let budeme psát „Před 10 lety byl představen Apple Vision Pro“ a třeba ten článek budete číst právě přes nějaký budoucí prostorový počítač společnosti. 

A co chytré hodinky? 

iPad měl možná tu smůlu, nebo to štěstí, že daný segment zakládal. Do té doby jsme měli na trhu maximálně tak elektronické čtečky knih typu Amazon Kindle, ale plnohodnotný tablet ne. Neměl tedy co měnit a možná měl o to těžší vstup na trh, protože si musel najít své zákazníky. 

Stejně jako je iPhone nejprodávanější smartphone a iPad nejprodávanější tablet, jsou Apple Watch nejprodávanější hodinky (nejen chytré). Právě na ně by se mělo vzpomínat, že stejně jako iPhone zatřásl trhem telefonů, zatřásly ony trhem chytrých hodinek. Nebyly první, ale byly první, které skutečně mohly nabídnout to, co se od skutečných chytrých hodinek čekalo.

Navíc daly světu jasný ikonický design, který se mnozí snažili a stále snaží více či méně úspěšně kopírovat, a to i po tolika letech. První model Apple Watch, tedy také označován jako Series 0, byl představen 9. září 2014. Dost možná nás tedy už letos čeká výroční edice v podobě modelu Apple Watch X, protože hned roku 2016 jsme se dočkali dvou řad, tedy Apple Watch Series 1 a 2 a aktuálně jsou na trhu Apple Watch Series 9.

 

.