Zavřít reklamu

Je pro vás váha smartphonu problém? Čím více je používáme, tím více záleží na jejich velikosti i váze. Právě velikost má benefit v tom, že nám rozměrný displej poskytne patřičný rozlet nejen pro oči, ale i prsty. Problém je v tom, že čím těžší zařízení je, tím horší je jeho používání. 

Pravděpodobně to tak máte také – pořídíte si model Max nebo Plus proto, abyste měli velký rozměrný displej, na který se můžete dívat z větší vzdálenosti. Jenže tím, jak je tak velké zařízení těžké, vám vlastně kvůli tomu „padá“ ruka blíže k tělu, což má za následek, že více ohýbáte krk a namáháte krční páteř. Když takto pak svůj iPhone používáte několik hodin denně, je jen otázkou času, kdy se dostaví i nějaké zdravotní potíže.

Nových iPhonů 15 Pro bychom se sice měli dočkat až v září, nicméně už dlouho se spekuluje o tom, že by měl být rám této řady titanový. Ten tak nahradí aktuální ocel. Výsledkem bude nejen lepší odolnost, ale i nižší hmotnost, protože hustota titanu je téměř poloviční. O půlku se sice nesníží celá váha zařízení, ale i tak se může jednat o nezanedbatelnou hodnotu.

32 gramů navíc 

Váha největších iPhonů totiž pořád roste a jejich používání je tak méně a méně pohodlné. Vyjma krku vás samozřejmě mohou bolet i prsty z toho, jak telefon držíte, ať už při projíždění sociálních sítí nebo hraní her. Největší problém je to samozřejmě právě u iPhonů Pro Max, protože aktuální 14 Plus má rámeček z hliníku a díky osekaným technologiím je také o poznání lehčí, i když je jeho displej stejně veliký (váha iPhonu 14 Plus je 203 g).

První iPhone s přídomkem Max byl iPhone XS Max. I když už měl skla z obou svých stran, a i on disponoval ocelovým rámečkem, vážil jen 208 g. Skutečně obrovský nárůst na váze pak zaznamenal iPhone 11 Pro Max, který jen o rok později vážil už 226 g. Mohl za to zejména třetí objektiv jeho fotoaparátu, iPhone 12 Pro Max totiž dokázal tuto hodnotu zachovat. Neustálé vylepšování hardwaru ale mělo za následek, že iPhone 13 Pro Max už vážil 238 g a 14 Pro Max má nyní 240 g. 

Jen pro srovnání, Asus ROG Phone 6D Ultimate 247 g, Samsung Galaxy Z Fold4 má 263 g, Huawei Honor Magic Vs Ultimate 265 g, Huawei Honor Magic V 288 g, vivo X Fold 311 g, Cat S53 320 g, Doogee S89 Pro 400 g. iPad mini 6. generace váží 297 g, iPad Air 5. generace 462 g. TOP 100 nejtěžších telefonů najdete zde.

Stejně velký displej, menší šasi 

Poslední dobou se hodně řeší, že by měl mít displej iPhonů 15 Pro minimální rámečky. Výsledek toho by mohlo být stejně velké šasi při zvětšení úhlopříčky displeje, nebo samozřejmě zachování velikosti displeje ale celkové zmenšení šasi. Apple nicméně nepatří mezi ty společnosti, které by potřebovaly neustále navyšovat velikost displeje, a to navíc, když si vezmeme, že víc jak 6,7 palců nenabízí ani moc konkurence, protože už to nemá příliš smysl (nepočítáme-li skládačky).

Lepší strategií by tedy bylo právě zachování velikosti displeje iPhonu 15 Pro Max, který by byl pořád 6,7“, ale zmenšilo by se šasi. Tím by na telefonu bylo i méně skla, a byl by menší také rám zařízení, který by byl logicky lehčí. Ve finále by se tím mohla značně snížit samotná váha, pokud ovšem Apple dokáže vměstnat všechny potřebné technologie do menšího těla. S přihlédnutím na iPhony 14 Pro by se dalo říci, že by se mu to povést mělo, když jsou 6,1“ modely bity vlastně jen na kapacitě baterie. 

Menší zařízení by dávalo i smysl s ohledem na množství použitého materiálu. Když prodáváte miliony telefonů, je znát každý ušetřený gram ušlechtilého kovu, který vám pak dá na jedno, dvě, deset zařízení navíc. Cena přitom samozřejmě zůstane „stejná“.  

.