Zavřít reklamu

Apple nakonec od Samsungu nedostane miliardové odškodnění, ale jen něco přes polovinu, rozhodla soudkyně. Dále se v dnešním Jablečném týdnu dočtete také o iPadu mini s Retina displejem, úspěchu nového jaiblreaku či o tom, že se v redukci Lightning na HDMI skrývá miniaturní Apple TV…

Apple údajně objednal retina displeje pro iPad mini (25. 2.)

V Asii kolují spekulace, že si Apple u LG Display a Japan Display objednal Retina displeje pro druhou generaci iPadu mini. Japan Display je fúze Sony, Hitachi a Toshiby a společně s LG Display by nyní měly pracovat na displejích s vysokým rozlišením, díky kterému by mohl i nový iPad mini používat označení Retina. Pokud jsou tyto zprávy pravdivé, znamenalo by to, že bychom se mohli dočkat iPadu mini druhé generace například na červnovém WWDC. Rozlišení nového 7,9palcového displeje by mělo být 2048 × 1536 pixelů, tedy stejné jako u velkého Retina iPadu, nicméně nejistá je hustota pixelů. Mluví se o 326, nebo 400 pixelech na palec.

Takto mají údajně vypadat záda nového iPadu mini. Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz
Zdroj: iDownloadblog.com

Pentagon otevře své sítě pro iOS a Android (26. 2.)

Od února 2014 budou sítě amerického ministerstva obrany otevřené pro chytré telefony a tablety od Applu a s operačním systémem Android. Pentagon se tak hodlá oprostit od BlackBerry a přejít na otevření IT politiku. Ministerstvo obrany nicméně nehodlá opustit BlackBerry úplně, ale znamená to, že bude možné v Pentagonu, který je jedním z největších zaměstnavatelů ve Spojených státech, používat i jiná zařízení. V současné chvíli má ministerstvo obrany přes 600 tisíc aktivních mobilních zařízení – zhruba 470 tisíc BlackBerry zařízení, 41 tisíc iOS zařízeních a kolem 80 tisíc Androidů.

Prozatím se však Pentagon nechystá zavést tzv. BYOD (Bring your own device, přines si vlastní zařízení) standard, pouze se na ministerstvu objeví větší množství jiných zařízení. BYOD je sice dlouhodobý cíl Pentagonu, jenže ačkoliv už tu je potřebná technologie, zatím není jistota dostatečné bezpečnosti.

Zdroj: AppleInsider.com

Zlatý iPhone za příplatek 249 dolarů (26. 2.)

Společnost AnoStyle nabízí zajímavý způsob, jak odlišit váš iPhone 5 nebo iPad mini od ostatních. Pomocí chemického procesu anodizace dokáže přebarvit telefon na některou z 16 nabízených odstínů, mezi kterými najdete i zlatou nebo bronzovou barvu. Anodizace je nezvratitelný proces a barva by na zařízení měla při běžném zacházení zůstat.

Změna barvy však není nejlevnější, přijde na 249 dolarů, tedy v přepočtu zhruba 5 000 Kč. Úpravy si lze objednat na stránkách společnosti z více jak 50 zemí světa, mezi kterými je i Česká Republika. Slovenští sousedé mají bohužel smůlu. Je třeba mít na paměti, že takovouto modifikací přicházíte o záruku. Pokud vás zajímá, kdo ze známějších osobností si nechal takto telefon upravit, patří mezi ně Chumlee z pořadu Hvězdy zastavárny (Pawn Stars) vysílaném na History Channel.

Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz
Zdroj: 9to5Mac.com

Další patent Applu odhaluje přizpůsobitelný iPhone (26. 2.)

Úřad pro patenty a ochranné známky ve Spojených státech zveřejnil patent Applu, podle něhož by mělo zařízení reagovat na okolní prostředí. iPhone si pak automaticky nastaví vibrační režim, hlasitost nebo bude přepínat mezi různými režimy. To vše by bylo zajištěno díky „uvědomování si situace“, což by zařízení díky několika vloženým senzorům dokázalo.

Libovolné zařízení podle senzorů, které snímají aktuální podmínky v okolí, vyhodnotí situaci a bez zásahu uživatele například začne přehrávat hudbu. To lze použít třeba při běhání, kdy díky vibracím telefon vyhodnotí, že běžíte a spustí hudbu.

Senzory mohou obsahovat senzor okolního světla, teplotní čidlo, senzor okolního hluku a snímač pohybu. Jako u každého patentu, ani u tohoto není jisté, zda spatří světlo světa, i za předpokladu že bude schválen. Ale pokud se stane realitou, byly by díky této technologii naše smartphony zase o něco chytřejší.

Zdroj: CNet.com

Apple podporuje homosexuální manželství (27. 2.)

Apple se připojil ke společnostem jako Intel, Facebook a Microsoft a otevřeně podporuje legalizaci homosexuálního manželství ve Spojených státech. To je totiž nyní aktuální téma, které řeší nejvyšší soud, a na podporu sňatku homosexuálů vystoupily i Zynga, eBay, Oracle či NCR. V technologickém světě nicméně nejsou taková rozhodnutí příliš překvapivými, například Google svým zaměstnancům v homosexuálních vztazích platil více, aby jim pomohl od vyšších daní, jelikož se nemohli vzít.

Zdroj: TheNextWeb.com

Greenlight Capital stáhl žalobu na Apple ohledně preferenčních akcií (1. 3.)

David Einhorn z Greenlight Capital stáhl svou žalobu proti Applu, která měla zamezit nemožnosti vydání preferenčních akcií. Einhorn se tak rozhodl poté, co Apple z výroční schůze akcionářů a s tím souvisejícího hlasování odstranil Návrh 2, který by vydání preferenčních akcií zamezoval. Výkonný ředitel Applu Tim Cook sice nazval Einhornovo chování jako hloupé představení, ale po rozhodnutí soudu výše zmiňovaný návrh ze schůze skutečně vyškrtl, a tak Einhorn, který drží více než milion akcií Applu, dosáhl svého.

Zdroj: TheNextWeb.com

Safari blokuje starší verzi Flash Playeru (1. 3.)

Apple posiluje v bezpečnosti svého operačního systému, zejména pak u internetových prohlížečů, odkud přichází největší hrozby skrze aplikace třetích stran. Již minulý týden zablokoval spouštění starší verzi Javy, které díky trhlinám představovala bezpečností riziko. To samé nyní začal uplatňovat i v případě Flash Playeru v Safari a nutí uživatele nainstalovat aktuální verzi, která má již zranitelnosti zazáplatované. Jako doplněk k zabezpečení operačního systému používá Apple vlastní neviditelný antivir Xprotect integrovaný do OS X, který vyhledává a ukládá do karantény známý malware.

Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz
Zdroj: Cnet.com

Redukce Lightning na HDMI je miniaturní Apple TV (1. 3.)

Panic, vývojáři aplikace Coda pro programování webových stránek učinili pozoruhodný objev. Během testování redukce z konektoru Lightning na HDMI si všimli dvou podivností: Maximální rozlišení výstupu bylo pouze 1600 × 900, což je méně než 1080p (1920 × 1080), které běžný HDMI port podporuje. Druhou záhadou byly artefakty, které jsou příznačné pro streamovaný MPEG, nikoliv však pro HDMI signál, který by měl být zcela čistý.

Ze zvědavosti proto redukci (v hodnotě 49 dolarů) rozebrali a odhalili, že v sobě skrývá neobvyklé komponenty – SoC (Sysetm on Chip) na architektuře ARM s 256 MB RAM a flash paměť s vlastním operačním systémem. Na první pohled obyčejná redukce tak v sobě obsahuje malý počítač. Podle všeho připojené zařízení posílá signál prostřednictvím AirPlay, miniaturní počítač uvnitř signál zpracuje a převede na HDMI výstup. Tím se vysvětluje omezené rozlišení i degradace obrazu. V redukci je jinými slovy miniaturní Apple TV, která kompenzuje omezené možnosti Lightning konektoru, který má sloužit především pro datové přenosy.

Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz

Zdroj: Panic.com

Z miliardového odškodnění od Samsungu dostane Apple jen 600 milionů (1. 3.)

Vítězství Applu v soudní bitvě nad Samsungem nakonec nejspíš nebude tak drtivé, jak se původně zdálo. Soudkyně Lucy Kohová totiž oznámila, že Samsung nebude muset do Cupertina poslat původní odškodnění ve výši 1,049 miliard dolarů, částka totiž byla snížena na 598 908 982 dolarů. Kohová také potvrdila, že proběhne nové řízení, aby se snížená částka přesně upravila, nicméně oběma stranám poradila, aby se před novým soudem nejprve odvolaly.

Důvodem výrazného snížení trestu jsou dvě zásadní chyby, které Kohová v původním rozsudku našla. Nejprve totiž soud použil výdělky Samsungu k určení, kolik toho společnost dluží Applu za okopírování některých patentů na užitný vzor, jenže taková praxe je možná pouze u výpočtu odškodnění za porušení designových patentů. Chyba také nastala při výpočtu časového horizontu, během něhož měl být Apple poškozen. Kohová vysvětlila, že Apple by měl být odškodněn pouze za dobu od chvíle, kdy Samsungu sdělil, že tu patrně dochází ke kopírování.

Kohová nicméně nezpochybnila rozhodnutí poroty a fakt, že Samsung kopíroval Apple, nadále platí. Sama soudkyně nicméně odmítla na žádost Samsungu vypočítat nové odškodnění sama, a tak se vše bude přepočítávat před soudem.

Zdroj: TheVerge.com

14 milionů zařízení s iOS 6 má jailbreak, tvrdí tvůrce Cydie (2. 3.)

Měsíc od vydání untethered jailbreaku Evasi0n, na kterém se podíleli známé osobnosti hackerské komunity, si uživatelé iOS zařízení jailbreakli přes 14 milionů přístrojů s iOS 6.x. Čísla vychází ze statistiky Jaye Freemana, autora Cydie, který měří přístupy ke své aplikaci. Celkově pak jailbreak ve všech verzích iOS využívá přes 23 milionů přístrojů.

Zranitelnost, kterou hackeři pro jailbreak využili, však Apple zazáplatoval v aktualizaci iOS 6.1.3, čímž jailbreak v nejnovější verzi operačního systému znemožnil. Jailbreak je kromě možnosti úprav systému také branou ke kradení placených aplikací, není se proto čemu divit, že se s ním Apple snaží tak urputně bojovat.

Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz
Zdroj: iDownloadBlog.com

Další události z tohoto týdne:

[related-posts]

Autoři: Ondřej Holzman, Michal Žďánský, Filip Novotný, Denis Surových

Diskuze k článku

    No s tím pirátstvím to nebude už tak horké. Především u casual uživatelů, kteří to jinak než přes Installous neuměli a ten už skončil.

    Tak já myslím, že ono by stačilo stáhnout kdekoli na netu aplikaci.ipa, přetáhnout ji do iTunes a do jailbreaknutýho telefonu by to šlo nahrát, nebo se pletu? Nevím jailbreak nemám, jen mě to napadlo :)

    „třeba při běhání, kdy díky vibracím telefon vyhodnotí, že běžíte a spustí hudbu“ fajn, při dobíhání MHD – to bude akce, když mi k tomu zahrajou AC-DC:)) Jinak moc fajn článek.

celý text

Čtěte více