Zavřít reklamu

iPhone 4S jde na dračku i v Hong Kongu, iOS 5.0.1 ještě všechny problémy s vybíjením baterie nevyřešil, Steve Jobs se může stát Osobností roku. O tom a dalších novinkách 44. týdne informuje dnešní Jablečný týden.

Loren Brichter opouští Twitter (6. 11.)

V roce 2007 Loren Brichter vytvořil Tweetie, krásného (a mnoha cenami oceněného) Twitter klienta pro Mac a iOS. Tak krásného, že v dubnu loňského roku Twitter koupil společnost Atebits a Tweetie předělal na oficiálního nativního Twitter klienta pro Mac a iOS. 5. října Brichter oznámil, že opouští společnost, aby vynalezl další zajímavé věci. Jak to udělal? Přes oficiálního klienta Twitter for iPhone.

Zdroj: 9to5Mac.com

iPhone 4S se v Hong Kongu vyprodal za 10 minut (7. 11.)

Poté, co byl dostupný iPhone 4S v Hong Kongu minulý pátek pro předobjednatele, zmizel z pultů téměř okamžitě, čímž Apple znovu demonstroval dlouhodobý úspěch v Číně.

“Podle našeho názoru je to velmi pozitivní znamení pro poptávky po iPhone 4S v Číně – Hong Kong představuje první vstup nového smartphonu ve velmi rychle rostoucím regionu a očekáváme, že 4S zasáhne Čínu v prosinci,”řekl analytik Brian White na tiskové konferenci pro investory v pondělí. “Věříme, že tento rychlý výprodej přiměje ke koupi iPhone 4S i širší okolí Číny, které ovlivňuje ke pouze omezené jazykové schopnosti Siri, která nebyla spuštěna na trh v mandarínštině a čínštině.”Technologie rozpoznávání hlasu od Apple je jednou z hlavních nových funkcí v novém iPhone 4S, přesto Siri zůstává označení “beta” software. V současné době Siri rozumí pouze angličtině z USA, Velké Británie a Austrálie, dále již jen francouzštině a němčině. Proto Apple slíbil, že bude podporovat další jazyky v roce 2012 a to včetně čínštiny, japonštiny, korejštiny, italštiny a španělštiny.

Silný začátek prodeje iPhone 4S v Číně je velmi dobrou zprávou pro Apple, jelikož tento národ s více než miliardou lidí se stává velmi důležitou částí trhu společnosti pro její další růst. V zářijovém čtvrtletí Apple dosahoval tržeb v Číně až 4,5 miliardy dolarů, což představuje 16 % celkových tržeb společnosti.

Pro lepší představivost, příjmy Apple z Číny dosahovaly až 270 % meziročně. A přitom ve fiskálním roce společnosti z roku 2009 Čína představovala jen 2 % příjmů Apple.

Zdroj: AppleInsider.com

Photoshop Elements 10 a Premiere Elements 10 v App Store (7. 11.)

Adobe uvedl do Mac App Store dva ze svých programů pro úpravu fotografií a video. Photoshop Elements a Premiere Elements jsou odlehčené verze Photoshopu a Premiere a cílí především na uživatele iPhoto a iMovie, kteří chtějí o něco více, než jim tyto programy nabízí. Každý z programů pořídíte za 79,99 $ oproti běžné ceně 99,99 $. Ve verzích v Mac App Store však údajě nějteré funkce chybí, Adobe je slibuje dodat v nadcházející aktualizaci.

Photoshop Elements 10 Editor – 62,99 €
Premiere Elements 10 Editor – 62,99 €
Zdroj: CultOfMac.com

Apple vydal druhou verzi softwaru pro tvorbu iAds (8. 11.)

iAds jsou interaktivní reklamy vznikající a fungující pod vedením Apple, představeny byly spolu s iOS 4 v červnu 2010. Od té doby se netěší příliš velké popularitě, zejména kvůli jejich komplexnosti jich příliš nevzniká. Apple přesto nehází flintu do žita a v úterý uvolnil verzi 2.0, která kromě oprav a vylepšení funkčnosti přináší rozšířené možnosti práce s HTML5, CSS3 a JavaScriptem, animacemi a efekty, vylepšený editor vzhledu reklamy. Nově je také přítomen „Object List“ umožňující okamžitý přístup ke všem prvkům a vylepšené SavaScriptové opravy a debuggy.

Zdroj: CultOfMac.com

Bezpečností expert objevil závažnou díru, která umožňuje napadení iOS (8. 11.)

Bezpečnostnímu expert Charliemu Millerovi se podařilo protlačit do App Store aplikaci, jež obsahovala malware a umožnila spustit nepovolený kód v telefonu. Ten pak útočníkovi umožnil číst kontakty v telefonu, přimět telefon vibrovat, ukrást fotky uživatele a další pro uživatele nepříjemné úkony.  Celý tento kousek se mu povedl díky díře v iOS.

Millerovi se už v roce 2008 povedlo nabourat MacBook Air přes Safari, u produktů Apple není žádným nováčkem. Reakce Applu na sebe nenechala dlouho čekat, jeho aplikace byla z App Store  stažena a jeho vývojářský účet zrušen. Chybu Apple opravil v aktualizaci iOS 5.0.1. O tom, jak by byla chyba nebezpečná ve špatných rukou, se můžete přesvědčit na videu, které Miller nahrál:

Zdroj: 9to5Mac.com

Steve Jobs nominován na „Osobnost roku“ magazínu Time (9. 11.)

Nominoval jej Brian Williams, televizní hlasatel NBC Nigthly News. V nominačním proslovu o Stevovi hovořil jako o velkém vizionáři a člověku, který navždy změnil nejen hudební a televizní průmysl, ale celý svět. Jobs by se stal prvním člověkem, který by získal cenu „Osobnosti roku“ posmrtně. Ta je každoročně udělována už od roku 1927, a jejími držiteli můžou být jednotliví lidé, ale také skupiny lidí, nebo i přístroje, které nejvíce ovlivnily daný rok. V minulém roce ji obdržel Mark Zuckerberg, v minulosti pak Barack Obama, Jan Pavel II, ale také Adolf Hitler.

Zdroj: MacRumors.com

Ztracený rozhovor se Stevem Jobsem půjde do kin (10. 11.)

70minutový záznam z rozhovoru Robertem X. Criengelym půjde do amerických kin. Tento záznam vznikl v rámci interview v roce 1996 pro pořad PBS Triumphs of Nerds. Část rozhovoru byla použita, nicméně jeho zbytek  se nikdy nedostal na veřejnost.

Až nyní byl objeven celý záznam v režisérově garáži a tento unikátní rozhovor, kde Jobs vypráví 70 minut o Applu, technologiích i zážitcích z dětství tak budou moct lidé poprvé spatřit na filmovém plátně pod názvem Steve Jobs: The Lost Interview. Film je bohužel určen jen pro americká kina, nicméně jistě se ho v nějaké formě dočkají i diváci ze zbytku světa. Ostatně část tohoto interview je možné již dnes vidět na YouTube.

 
Zdroj: TUAW.com

Phil Schiller zastává novou pozici (11. 11.)

Může jít jen o kosmetickou změnu, ale je také možné, že změna titulu dává Philu Schillerovi větší pravomoce. V seznamu nejvyšších činovníků Applu už nemá Phil Schiller uvedeno senior viceprezident pro světový produktový marketing, nýbrž jen senior viceprezident pro světový marketing.

Odstranění slůvka “produktový” může být v návaznosti na odchod Rona Johnsona, jenž se v Applu staral o maloobchodní prodej, a v Cupertinu za něj prozatím nenašli náhradu. Apple nicméně žádné prohlášení, aby uvědomil novináře či investory, nevydal, a tak pokud Schillerova pracovní náplň doznala jistých změn, budou spíše menšího rázu.

Zdroj: TUAW.com

Konečně se chystá spuštění iTunes Match? (11. 11.)

Apple plánoval, že službu iTunes Match spustí už na konci října, jenže to nestihl a prozatím start stále odkládá. Z posledního rozeslaného emailu vývojářům bychom ovšem mohli vyvodit, že je spuštění nové služby, která bude stát 25 dolarů ročně a “nahraje” vám do iCloud celou vaši hudební knihovnu, blíže, než kdy dřív.

iTunes Match Update

Jelikož se připravujeme na spuštění iTunes Match, budeme v sobotu 12. listopadu v 19 hodin mazat všechny současné iCloud knihovny.

Prosíme, vypněte iTunes Match na všech vašich počítačích a iOS zařízeních. (…)

Písničky na vašem počítači by neměly být ovlivněny. Jako vždy si udělejte pravidelnou zálohu a nevymazávejte z počítače hudbu, kterou jste přidali do iCloud.

Apple Developer Program Support

Apple sice již podobných mailů rozeslal několik, nicméně až nyní určil přesný čas, kdy bude knihovny mazat, a zároveň uvedl, že se “připravuje na spuštění iTunes Match.”

Zdroj: TUAW.com

40 % všech fotografií na Twitteru pochází z iOS (10. 11.)

Čtyřicet procent fotografií, které se objeví na Twitteru, pochází z iOS. Prvenství drží oficiální Twitter aplikace pro iOS zařízení, na druhém místě je web, následují Instagram a aplikace pro Blackberry. Android je s 10 % až na páté pozici.

Zdroj: CultOfMac.com 

ChAIR ukázal Infinity Blade II, vypadá úžasně (10. 11.)

Vydání Infinity Blade II je za dveřmi, v App Store by se mě objevit z několik týdnů. Vývojáři z ChAIR hru předběžně předvedli na game show IGN Wireless a přítomní, kteří měli možnost ukázky ze hry vidět tvrdí, že se jedná o úžasnou podívanou. Hlavní prvky hry zůstaly zachovalé, nicméně se výrazně zvýší rozsah. Upraven bude také systém zbraní, kdy bude možné mít třeba dvě jednoruční zbraně, i systém kouzel byl vylepšen. Můžeme se těšit samozřejmě na nová monstra a výrazně lepší grafiku, kterou umožní čip Apple A5, jež tepe v iPadu 2 a iPhone 4S. Přitom první díl byl  je v App Store po grafické stránce naprosto bezkonkurenční. Infinity Blade II se dočkáme 1. prosince.

Zdroj: TUAW.com 

Apple spustil celosvětový program pro výměnu první generace iPodu nano (11. 11.)

Ti, co vlastní první generaci iPodu nano, by měli zpozornět. Apple totiž nově nabízí možnost výměny tohoto přístroje za nový, protože zjistil možný problém s přehříváním baterie.

Drahý majiteli iPodu nano,

Apple zjistil, že ve velice vzácných případech se může baterie iPodu nano (1. generace) přehřát a způsobit škodu. Závadu s baterií mohou mít iPody nano prodané během září 2005 a prosince 2006.

Zjistili jsme, že problém je od jednoho určitého dodavatele. Ačkoliv není přehřívání baterie častým jevem, čím je zařízení starší, tím je větší pravděpodobnost, že k tomu dojde.

Apple doporučuje, abyste přestali iPod nano (1. generace) používat a objednali si náhradní zařízení, které dostanete zdarma.

Apple musel takový program zavést už v roce 2009 v Jižní Korei a v roce 2010 v Japonsku, nyní ho poskytuje i v dalších zemích, ovšem Česká republika (alespoň zatím) chybí. Vyměnit si mohou svůj iPod nano v Austrálii, Rakousku, Belgii, Kanadě, Dánsku, Finsku, Francii, Německu, Irsku, Itálii, Japonsku, Lucembursku, Nizozemsku, Novém Zélandu, Norsku, Španělsku, Švédsku, Švýcarsku, Velké Británii a Spojených státech.

Zdroj: MacRumors.com

Přednáška 12letého programátora o vývoji na iPhone (11. 11.)

Některé děti dokáží opravdu překvapit. Jedním takovým dítětem je žák šesté třídy jménem Thomas Suarez, který se místo hraní s ostatními dětmi dlouhodobě věnuje vývoji aplikací. A co víc, dokonce umí vést výborně přednášky, že bychom mu mohli v mnohém závidět. Ostatně podívejte se sami:

Zdroj: CultOfMac.com

iOS 5.0.1 neopravil všechny problémy baterie, pár dalších způsobil (11. 11.)

Rychlá aktualizace iOS měla ulevit uživatelům, kteří zaznamenali v iOS 5 dramatické snížení výdrže telefonu. Postižení byli především majitelé nového iPhone 4S, problémy hlásili však i uživatelé iPhone 4, výjimečně 3GS. U mnohých však nová aktualizace vůbec nepomohla, naopak. Někteří uživatelé, kteří s baterií neměli problém, jej nově mají. iOS 5.01 přinesl i další problémy.

Uživatelé mají problém s adresářem, kdy se jim při příchozím hovoru nezobrazí jméno uloženého kontaktu, nýbrž pouze číslo. Čeští zákazníci T-Mobile zase hlásí ztrátu signálu, výpadky sítě, nemožnost volání nebo změny kódu PIN. Apple říká, že o přetrvávajících problémech ví a pracuje na jejich nápravě, měl by však ale jednat rychle, má totiž zaděláno na „Batterygate“, lehce navazující na loňský „Antennagate“

Zdroj: CultOfMac.com

 

Na Jablečném týdnu spolupracovali Michal Žďánský, Ondřej Holzman, Tomáš Chlebek a Jan Pražák.

.