Zavřít reklamu

Jablečný lokalizátor Apple AirTag je primárně určen k tomu, aby nám pomáhal najít naše předměty. Upnout si jej tedy můžeme například na klíče, k peněžence, batohu a dalším. Cupertinská společnost přitom klade důraz i na soukromí a jak sama zmiňuje, AirTag neslouží pro hlídání lidí či zvířat. Tento produkt k hledání ostatních používá síť Najít, kdy se postupně spojuje s okolními iPhony a iPady a následně v zabezpečené podobě předává majiteli informace o poloze. Tohle si chtěl vyzkoušet i jablíčkář z Velké Británie, který AirTag poslal příteli poštou a sledoval jeho cestu.

Najít AirTag

Jablíčkář Kirk McElhearn AirTag nejprve zabalil do lepenky, tu následně umístil do obálky vyplněné bublinkovou fólií a odeslal z malého městečka Stratford-upon-Avon příteli žijícímu poblíž Londýna. Prakticky celou cestu pak mohl sledovat prostřednictvím nativní aplikace Najít. Cesta lokalizátoru započala ráno v 5:49, přičemž už v 6:40 Kirk věděl, že jeho AirTag opustil město a během pár dnů dorazil do cíle. O všem měl přitom jablíčkář dokonalý přehled a celou cestu tak mohl prakticky neustále sledovat. K tomu si dokonce vytvořil na Macu script, který co dvě minuty vytvářel snímek obrazovky aplikace Najít.

Apple se přitom chlubí hned několika vlastnostmi, které zabraňují použití AirTagu pro nevyžádané sledování. Jednou z nich je informování jablíčkáře o tom, že má u sebe AirTag, který není spárovaný s jeho Apple ID. Nikdo každopádně neví, jak dlouho se na podobné upozornění musí čekat. Kirk na svém blogu totiž zmiňuje, že se jeho příteli zmiňované upozornění ani jednou nezobrazilo, a to měl AirTag doma tři dny. Jediné, co kamarád zpozoroval, byla aktivace reproduktoru se zvukovou výstrahou. Tímto lokalizátor upozorňuje lidi kolem sebe na svou přítomnost. Na blogu zmiňovaného jablíčkáře naleznete video, ve kterém si celou cestu AirTagu můžete prohlédnout.

.