Zavřít reklamu

Součástí jablečných operačních systémů iOS a iPadOS jsou nativní komunikační aplikace FaceTime a iMessage. Ty jsou určeny výhradně pro jablíčkáře, mezi kterými se těší nemalé oblibě – tedy alespoň iMessage. Navzdory tomu jim řada funkcí chybí, kvůli čemuž značně zaostávají za svou konkurencí. Pojďme se tedy podívat na to, co bychom rádi viděli v operačním systému iOS 16 a iPadOS 16 od těchto appek. Málo toho rozhodně není.

iMessage v iOS 16

Začněme nejprve u iMessage. Jak už jsme tedy naznačili výše, jedná se o komunikační platformu pro uživatele Apple produktů, která je velice podobná například řešení WhatsApp. Konkrétně tedy zajišťuje zabezpečenou textovou komunikaci mezi jednotlivci i skupinami, přičemž se spoléhá na koncové (end-to-end) šifrování. I přesto na svou konkurenci v mnoha ohledech strádá. Významným nedostatkem je možnost odstranění odeslané zprávy, což nabízí snad každá konkurenční appka. Pokud se tedy jablíčkář splete a omylem pošle zprávu jinému příjemci, má zkrátka smůlu a neudělá s tím nic – pokud tedy nevezme přímo zařízení příjemce a zprávu ručně neodstraní. Jedná se o poměrně nepříjemný nedostatek, který by už konečně mohl zmizet.

Podobně bychom se mohli zaměřit i na skupinové konverzace. Ty sice Apple relativně nedávno vylepšil, když přinesl možnost zmínek, kdy jednoduše lze označit jednoho z účastníků dané skupiny, který o této skutečnosti dostane notifikaci a bude vědět, že jej někdo z chatu shání. Přesto bychom to mohli posunout ještě o něco dál a inspirovat se například u Slacku. Pokud jste sami součástí některých skupinových konverzací, pak jistě víte, jak náročné může být se zorientovat, když vaši kolegové či přátelé napíšou třeba i přes 50 zpráv. V takovém případě je v iMessage velice obtížné najít, kde vůbec začíná pasáž, kterou si potřebujete přečíst. To by šlo naštěstí lehce vyřešit podle zmiňované konkurence – telefon by uživatele zkrátka sám informoval o tom, kde skončil a jaké zprávy ještě nečetl. Takováto změna by výrazně pomohla s orientací a usnadnily by život nemalé skupině jablíčkářů.

zprávy iphone

FaceTime v iOS 16

Pojďme se nyní přesunout na FaceTime. Co se týče audio hovorů, tak aplikaci prakticky nemáme co vytknout. Vše funguje svižně, správně a efektivně. Bohužel tak růžové už to není v případě video hovorů. Pro občasné volání je appka více než dostačující a dokáže být skvělým pomocníkem. Obzvláště navíc když k tomu přidáme relativní novinku s názvem SharePlay, díky čemuž si s druhou stranou můžeme prohlížet videa, společně poslouchat hudbu a podobně.

Na druhou stranu tady je obrovské množství nedostatků. Největší problém, na který si stěžuje drtivá většina jablíčkářů, je obecná funkčnost a stabilita. Problémy markantních rozměrů totiž přichází při hovorech napříč platformami, například mezi iPhony a Macy, kdy častokrát nefunguje zvuk, dochází k zásekům obrazu a podobným. Konkrétně v iOS pak uživatelé ještě trpí na jeden nedostatek. Jakmile totiž z FaceTime hovoru odejdou, je někdy pomalu až nemožné se do něj vrátit zpět. Zvuk sice na pozadí funguje, ale dostat se zpět do příslušného okna je poměrně až bolestivé.

Aplikace FaceTime jako taková je geniálním a velice jednoduchým řešením pro jablíčkáře. Když k tomu navíc přidáme podporu hlasové asistentky Siri, tak nám musí služba jasně vycházet jako ta vůbec nejlepší. Kvůli hloupým chybám ji ale řada uživatelů spíše přehlíží a radši využívá možností konkurenčních řešení, které sice nenabízí takovou jednoduchost, ale zkrátka fungují.

.