Zavřít reklamu

Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz

Apple v iOS 8.1 spustil novou cloudovou službu pro fotografie iCloud Photo Library, která by spolu s návratem Camera Roll měla vnést pořádek do toho, jak funguje aplikace Obrázky v iOS 8. Jenže nic není tak jednoduché, jak by se mohlo zdát.

O tom, jak Obrázky v iOS 8 fungují, jsme psali již v září. Základní principy zůstávají stejné, ale nyní s příchodem iCloud Photo Library, která nadále zůstává v betaverzi, dostáváme konečně kompletní zkušenost, již Apple od iOS 8 sliboval v červnu, kdy nový mobilní operační systémem představoval. Zkušenost se však mění v závislosti na tom, zda si iCloud Photo Library aktivujete, či nikoliv.

Nejprve si tedy vysvětleme, co to iCloud Photo Library (v češtině Apple píše „Knihovna fotografií na iCloud“) vůbec je.

iCloud Photo Library

iCloud Photo Library je cloudová služba, která automaticky ukládá všechny pořízené fotografie a videa do iCloudu, ke kterým následně mají přístup všechny propojené zařízení. K fotografiím pořízeným na iPhonu tak máte přístup z iPadu a nově také z webového rozhraní iCloudu (beta.icloud.com).

Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz

Klíčová část iCloud Photo Library je v tom, že funguje skutečně jako cloudová služba. Základ je tedy pořídit fotografii a automaticky ji přenést do cloudu, v tomto případě iCloudu. Pak je na každém uživateli, jak a odkud bude chtít ke svým fotografiím přistupovat. Možností je několik.

Vždy bude k fotografiím možné přistupovat z webového rozhraní a až Apple příští rok novou aplikaci Photos, tak konečně také pohodlně z Macu a příslušné aplikace, což zatím možné není. V iOS zařízeních pak máte na výběr možnosti dvě.

Buď si necháte všechny obrázky v plném rozlišení stahovat přímo do iPhonu/iPadu, nebo si necháte dle slov Applu „optimalizovat úložiště“, což znamená, že se do iPhonu/iPadu budou vždy stahovat jen náhledy fotek a pokud je budete chtít otevřít v plném rozlišení, je třeba si pro ni sáhnout do cloudu. Budete tedy potřebovat vždy internetové připojení, což už ale nemusí být v dnešní době problém, a benefit je tu především ve výrazném šetření místa, obzvlášť pokud máte 16GB a menší iOS zařízení.

Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz

iCloud Photo Library zaručí, že jakmile uděláte na jakémkoliv zařízení nějaké změny, automaticky se nahrají do cloudu a během pár vteřin je vidíte také na ostatních zařízeních. Zároveň udržuje iCloud Photo Library na všech zařízeních stejnou strukturu. Jednak veškeré fotografie zobrazuje v novém režimu Roky, Sbírky, Okamžiky, ale pokud například na iPadu vytvoříte nové album s výběrem fotek, objeví se toto album i na dalších zařízeních. Stejně funguje i označování obrázků jako oblíbených.

Pro nastavení iCloud Photo Library navštivte Nastavení > Obrázky a Fotoaparát, kde si jednak Knihovnu fotografií na iCloudu aktivujete a následně vyberete ze dvou možností: Optimalizovat úložiště, nebo Stáhnout a ponechat původní (obě zmíněné výše).

Fotostream

iCloud Photo Library se jeví jako pokročilý nástupce Fotostreamu, ale přesto Fotostream v iOS 8 nadále najdeme po boku nové cloudové služby. Fotostream fungoval jako synchronizační nástroj mezi zařízeními, kdy skladoval maximálně 1000 fotografií (videí nikoliv) pořízených v posledních 30 dnech a automaticky je rozesílal do dalších zařízení. Výhodou Fotostreamu bylo, že se nezapočítával jeho obsah do úložiště iCloudu, ale nedokázal synchronizovat starší fotografie a ty pořízené na iPhonu jste si museli v iPadu z Fotostreamu ručně ukládat, pokud jste je chtěli na tabletu uchovat.

Ve chvíli, kdy jste Fotostream deaktivovali, z daného zařízení rázem veškeré fotografie nahrané v něm zmizely. Fotostream ale vždy jen duplikoval obsah složky Fotoaparát (Camera Roll), takže jste jen přišli o ty fotografie, které nebyly pořízené na daném zařízení nebo které jste si do něj ručně neuložili. A stejně to fungovalo i opačně – fotografie smazána v Camera Roll neovlivnila stejnou fotografii ve Fotostreamu.

Jednalo se tak pouze o jakési polovičaté cloudové řešení, které již iCloud Photo Library nabízí v plné parádě. Přesto však Apple od Fotostreamu neupouští a nabízí i v iOS 8 tuto službu používat. Ve chvíli, kdy nechcete využívat iCloud Photo Library, můžete mít aktivní alespoň Fotostream a nadále synchronizovat nejnovější fotografie podle výše popsaného systému.

Trochu matoucí je ale fakt, že lze Fotostream aktivovat i v případě, že máte zapnutou iCloud Photo Library (o tom níže). A tady se dostáváme i k tolik zmiňovanému návrat složky Camera Roll (Fotaparát), která v iOS 8 původně zmizela, ale Apple vyslyšel stížnosti uživatelů a v iOS 8.1 ji vrátil. Jenže ne tak docela.

Camera Roll se vrací jen napůl

Složku Camera Roll (Fotoparát), která sdružuje veškeré fotografie pořízené daným zařízením či obrázky v něm z různých aplikací uložených, ve svých iPhonech a iPadech uvidíte jen ve chvíli, kdy nebudete mít zapnutou službu iCloud Photo Library.

Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz

Když iCloud Photo Library zapnete, přemění se Camera Roll ve složku Všechny fotografie, jež bude logicky obsahovat veškeré fotografie nahrané v cloudu, tedy ne jen ty pořízené daným zařízením, ale také všemi ostatními na iCloud Photo Library napojených.

Stejně matoucí může být i chování Fotostreamu. Pokud nemáte zapnutou iCloud Photo Library, v Obrázcích uvidíte klasicky Camera Roll a vedle toho z iOS 7 známou složku Můj fotostream. Pokud si ale iCloud Photo Library zapnete a necháte aktivní také Fotostream, jeho složka zmizí. Možnost mít zapnuté obě služby nedává velký smysl, zejména se pak jejich funkce bijí, když máte zapnutou iCloud Photo Library s optimalizací úložiště (do zařízení se stahují jen náhledy) a zároveň Fotostream. V tu chvíli si totiž iPhone/iPad s připojením na Wi-Fi vždy stáhne celou fotografii a funkce optimalizace úložiště padá. Ta se objeví až po 30 dnech, kdy obrázek zmizí z Fotostreamu.

Proto doporučujeme funkci Fotostream při používání iCloud Photo Library vypínat, protože využití obou zároveň nedává smysl.

Obrázky v iOS 8 v kostce

Na první pohled triviální aplikace Obrázky se může pro neznalého uživatele v iOS 8 proměnit v poměrně nepřehlednou aplikaci s nejasnou funkčností. Zjednodušeně řečeno jsou ale dva základní režimy, mezi kterými si můžeme vybrat: Obrázky s iCloud Photo Library a Obrázky bez cloudové služby.

Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz

S aktivní iCloud Photo Library získáte na všech iPhonech a iPadech totožnou knihovnu. Záložka Obrázky s režimem prohlížení Roky, Sbírky, Okamžiky bude stejná a synchronizovaná napříč všemi zařízeními. Stejně tak v záložce Alba najdete složku Všechny fotografie s kompletní knihovnou obrázků posbíraných ze všech zařízení, kterou lze snadno listovat, manuálně vytvořená alba, případně i automatickou složku s označenými fotkami a také složku Naposledy smazáno. Tu Apple stejně jako režim Roky, Sbírky, Okamžiky představil v iOS 8 a 30 dní v ní schraňuje všechny smazané fotografie pro případ, že byste je chtěli vrátit do knihovny. Po uplynutí lhůty je nenávratně smaže z telefonu i cloudu.

S neaktivní iCloud Photo Library získáte ve složce v režimu Roky, Sbírky, Okamžiky na každém zařízení pouze ty fotografie, které byly pořízeny právě s ním nebo v něm z různých aplikací uloženy. V Albech se pak objeví Camera Roll (Fotoaparát), složka Naposledy smazáno a v případě aktivního Fotostreamu také složka Můj fotostream.

Sdílení fotek na iCloudu

Z našeho původního článku můžeme bez obav odkázat jen na prostřední záložku v aplikaci nazvanou Sdílené:

Prostřední záložka v aplikaci Obrázky v iOS 8 se nazývá Sdílené a skrývá pod sebou funkci Sdílení fotek na iCloudu. Nejedná se nicméně o Fotostream, jak se někteří uživatelé po instalaci nového operačního systému domnívali, ale o skutečné sdílení fotografií mezi přáteli a rodinou. Tuto funkci si stejně jako Fotostream stačí aktivovat v Nastavení > Obrázky a Fotoaparát > Sdílení fotek na iCloudu (alternativní cesta Nastavení > iCloud > Fotografie). Pak tlačítkem plus vytvoříte sdílené album, vyberete kontakty, kterým chcete obrázky poslat, a nakonec vyberete samotné fotografie.

Do sdíleného alba následně můžete vy i ostatní příjemci, pokud jim to povolíte, přidávat další obrázky, zároveň můžete „zvát“ další uživatele. Nastavit také lze oznámení, které se objeví v případě, že někdo označí či okomentuje některou ze sdílených fotografií. U každé fotografie funguje klasická systémová nabídka pro sdílení či uložení. V případě potřeby jediným tlačítkem celé sdílené album smažete, to tak zmizí z vašeho i iPhonu/iPadu všech odběratelů, nicméně samotné fotografie zůstávají ve vaší knihovně.

Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz

Cena úložišť pro iCloud Photo Library

iCloud Photo Library se na rozdíl od Fotostreamu započítává do vašeho volného prostoru na iCloudu a jelikož Apple v základu nabízí pouze 5GB úložiště, budete patrně pro nahrávání fotografií do cloudu potřebovat přikoupit další volné místo. To zejména v případě, že již do iCloudu zálohujete iPhone a iPad.

Apple nicméně v září představil nový ceník, který je pro uživatele příjemnější. Tarif pro iCloud si můžete změnit v Nastavení > iCloud > Úložiště > Změnit tarif úložiště. Ceny jsou následující:

 • 5GB úložiště – zdarma
 • 20GB úložiště – 0,99 € měsíčně
 • 200GB úložiště – 3,99 € měsíčně
 • 500GB úložiště – 9,99 € měsíčně
 • 1TB úložiště – 19,99 € měsíčně

Mnohým bude pro úspěšné fungování iCloud Photo Library jistě stačit 20 GB, které stojí rozumných necelých 30 korun měsíčně. Je navíc dobré připomenout, že toto navýšené úložiště platí i pro další cloudovou službu iCloud Drive. Mezi tarify lze navíc průběžně snadno přecházet, takže pokud potřebujete větší, nebo byste si naopak vystačili s menším prostorem, než aktuálně platíte, není to žádný problém.

Diskuze k článku

  Inak mám dojem, že „Sdílení fotek“ funguje tak, že ja urobím 50 fotiek a dám ich do Sdielaného albumu.
  Tento album nemusím s nikým zdielať a uvidím ho v ostatných iZariadeniach.
  Už v tom momente, keď sú v zdielanom albume, tak ich môžem vymazať z CameraRoll a tých 50 fotiek stále nájdem v zdielanom albume.
  Navyše som si všimol, že tento zdielaný album mi nijako neodobral miesto z iCloud priestoru.
  Proste nafotím, dám do albumu a môžem zmazať z CameraRoll, nežerie miesto ani v iPhone (iba veľkosť akýchsi náhľadov) a ani v iCloud a navyše môžem poslať link ľuďom, ktorý nemajú iZariadenie a môžu si tento album prezerať.
  Mohol by to niekto potvrdiť, že sa to naozaj tak chová?

  Já si myslím že to takto funguje, nebo každopádně fungovalo. Má to tu nevýhodu, že když původní fotku upravím, tak se ta změna nepřenese do sdíleného alba. prostě jsou to dvě fotky bez jakékoliv vazby.

  To je možné.
  Ale ak to naozaj takto funguje (preveroval som to iba raz) tak je výhodou, že nič naviac neplatím a mám na serveroch Apple albumy fotografii.

  To práve neviem. Asi si nájdem čas a dôkladne to preverím. Lebo toto riešenie čiastočne rieši aj váš príspevok ohľadom zdieľania fotiek s manželkou. Aj manželka môže do albumu prispievať, ak fotila iZariadením.

  No, manželka to neřeší, tak ještě vyfotí .. já chci aby se to na jednu hromadu dostalo automaticky, nebo abych si na to mohl někam sáhnout. Idelálně něco jako iDrive pro rodinu.

  Jj tohle mi chybi taky hodne, nevidim duvod, proc bych mel a manzelka po kazdem vyfoceni myslet na to, abych fotky rucne presouval do sdilenych alb. Chci aby se tak delo automaticky, holky v nocnich klubech si nefotim a ikdyby, at se manzelka taky trosku pokocha. Zatim to resim tak, ze mam vse prihlaseno na jedno ID, nicmene v iOS 8 uz je to takove divne, napriklad u hledat pratele uz nejde aby v zarizeni byl iCloud nastaven na jedno ID a ta aplikace na jine, uz to vyzaduje stejne a musi se urcit uz jen jedno zarizeni, ktere bude sdilet polohu. Takze manzelku hledam pres hledat iPhone. :( coz neni uplne pohodlne.

  Nicmene jsem si s tim dnes trosku hral a zatim nerozumim tomu, v jakem okamziku se do zarizeni stahne plnohodnotna fotka? Pac se me zda, ze je tam jen jakysi nahled, ktery se dokonce stahne az v okamziku, kdy otevru aplikaci obrazky a fotka se stahne az si ji zvetsim. Taky jsem doufal, ze na tom jinem zarizeni, kam se stahne se pak automaticky zalohuje na G+, kde uz od dob Picasy se snazime udrzovat pod manzelcinym uctem nejake Alba, tak me prijde zase pohodlne si na iPadu otevrit je G+ ve kterem budou uz nahrane veskere fotky, „vylepsene“ autogenialnimi upravami googlem, ja je jen oznacim, vytvorim nove album, nasdilim s rodinou a zavru. Bohuzel se tak zatim moc nedeje. :(

  No, mají chlapci ještě hodně práce. Ale myslím že to co jsi pospal ty a po čem toužím i já není zase tak mimo mísiu. Oni se budou snažit rodinu podporovat a tal se to třeba objeví jako vlastnost.

  když na iphonu vyfotím, tak podle připojení se odešle do oblak a následně ji mám i na ipadu. jak kvalitní si říkáš v nastavení. da plné nebo optimalizované pro XXX. V druhém případě se videa nestahují, ale pro zobrazení musí být na netu.

  Podle všeho, na tom zařízení, kde pořídíš zůstává v plné kvalitě. Jen co nevíém co se stane až dojde místo, jestli to nějak zredukuje, odmaže videa ..

  No a když chceš fotku upravit a nemáš ji u sebe plnou, tak se ti stáhne, stejně jako video

  Tak asi dobry, fotky se do iPadu stahuji spolehlive a po zapnuti G+ aplikace se pak vsechny presunou do G+, ta aplikace by zaslouzila nejaky update, ale da se to pouzivat a je to skoro to, co jsem chtel. Na Applu se mi libi i to, ze muzeme vyuzivat vyhody ze vsech platforem a ekosystemu, to u zadne jine platformy neni.

  Myšlenka je to dobrá, ale co mi chybí je:
  – možnost vytvářet dynamická alba, která budu moci sdílet
  – mít možnost sdílet celý obsah v rámci Family Sharing – s manželkou fotíme oba, ale fotky zpracovávám jen já
  – Možnost upravovat okamžiky – názvy, místa, prostě si nejsem jistý, že to jak to člení Apple je ideální, i když je s tím nejmenší práce :-)

  Úplně souhlasím. Doufám, že tyto funkce postupně přibudou a že současná verze je první přiblížení. Ostatně Apple to sám nazývá beta, tak snad to tak bude. Asi si ještě tak rok budeme muset počkat :-/

  V souvislosti s icloud photo library me prekvapuje jedna vec a totiz to, ze se vsude pise ze photostream se po 30 dnech od vyfoceni sam smaze, resp ta fotka se smaze. Pouzivam photostream od zacatku (zatim nevidim jediny duvod k prechodu na icloud) a nikdy mi fotku nesmazal, dukazem budiz fotka vyfocena zacatkem zari.
  Nicmene druha vec je, ze pomerne casto bojuji s tim, ze stream neni stejny na ipadu a iphonu i imacu. Ty posledni fotky jsou vsude, ale nektere starsi chybi na ruznych zarizenich.
  A ted co s tim :-)

  Fotky se ve Fotostreamu mažou po 30dnech nebo pokud jich máte 1000 tak se vám odmazávají starší. Pokud jste nikdy Fotostream nevypnul a nemáte jich tam ještě 1000, tak tam máte všechny. Jenomže když ho zapnete na jiném zařízení nebo znovu zapnute v iphonu, tak tam bude mít pouze ty které byly pořízené během posledních 30 dnů.

  hovorime tu o fotkach, ktore su zdielane na inom zariadeni a teda: Ak fotis na iPhone a mas zapnuty fotostream mas tam logicky vsetky fotky no ak sa pozries na iPad (teda ak nejake druhe zariadenie mas) v zlozke fotostream vidis fotky, ktore si nafotil iPhonom, ale len za poslednych 30 dni.

  Mě by spíš zajímalo, jestli je nějaká možnost jak do iCloud Photo Library uploadnout fotky, který mám teď na iMacu v knihovně Aperture?!Protože po zapnutí iCloud Photo Library už není možné synchronizovat alba s iPhonem/iPadem přes iTunes…

  To mi taky vadí. Zajímalo by mě, jestli to skutečně není možné, nebo jsem blbej jen já… Předpokládál jsem, že to bude fungovat skutečně jako cloud pro jakékoliv fotky, dokonce jsem si jen kvůli tomuto přikoupil na icloudu úložiště… Jak mi moudře poradil kamarád – neapplař -, kterému jsem líčil mé rozčílení: nejlepší je zkrátka každou fotku, co mám na disku, zobrazit na obrazovce a vyfotit iphonem… :)

  Může mi prosím někdo vysvětlit, proč když smažu fotku z „camera roll“ proč se vymaže i z Photostreamu ? To potom trochu ztrácí smysl ! Jinak nechápu, jak si to Apple představuje v budoucnu, že si nahraju všechny svoje fotky a videa (cca 40GB knihovna iPhoto) na iCloud ? Současné řešení vlastní knihovny a streamů ze zařízení mi přijde mnohem lepší, stačilo by, kdyby přidali automatický stream videií a iPhoto možná trochu zjednodušili, i když mě přijde OK, když se o něj člověk trochu stará. Děkuji za Camera roll, ale pořád je to zmatek, ani nemluvím o tom že události z Macu nejsou seřazené podle datumů jako dříve!

  Může mi někdo poradit? Cca před půl rokem jsem nainstaloval iOS 8 beta a od té doby mi zmizely všechny obrázky. Stále to dole píše stahování, ale nic se nenačte. Doufal jsem, že s iOS 8 resp. 8.1 se to díky iCloud Photo library spraví, ale nikoliv. Navíc se mi na beta.iCloud.com stále nezobrazuje ikona obrázků. Při zapnuní Knihovny fotografií na iCloudu v nastavení mi to napíše toto. Osobně si myslím, že to souvisí s předchozím problémem. Díky.

  jedine co mi vadi asi uplne najviac je to ze 5GB zdarma sa viaze na apple ID a nie na zariadenie. Myslim si, ze ak ma niekto iPhone a ma 5GB na zalohu, fotky a iCloud drive a iny iPhone a aj iPad, nieje fer aby mal na zalohu a fotky z dvoch zariadeni tiez len 5GB… lebo to nestaci! Apple nezvyhodnuje vernych zakaznikov, ktory si kupia aj telefon aj tablet napriklad, ale naopak tí nato doplacaju, lebo 5GB zdarma nestaci na dve zariadenia a aj fotky. Takze si musia kupovat dalsi priestor. Ano ja viem ze teraz sa tie ceny uloziska zmenili a nieje to az take zle a viem ze vela z vas bude asi toho nazoru, ze uz ked si mozem kupit aj druhe zariadenie tak co je potom take 1euro za 20GB mesacne napr., ale aj tak si myslim ze to od Applu voci nam nieje fer.

  Může mi někdo poradit? Cca před půl rokem jsem nainstaloval iOS 8 beta a od té doby mi zmizely všechny obrázky. Stále to dole píše stahování, ale nic se nenačte. Doufal jsem, že s iOS 8 resp. 8.1 se to díky iCloud Photo library spraví, ale nikoliv. Navíc se mi na beta.iCloud.com stále nezobrazuje ikona obrázků. Při zapnuní Knihovny fotografií na iCloudu v nastavení mi to napíše toto. Osobně si myslím, že to souvisí s předchozím problémem. Díky.

  Rozdily mezi Photostreamem a iCloud Photo Library jsou defacto jen 3 .
  1.) Na Photostream můžete dávat fotky a videa s omezenim velikosti fotek a videi.
  Je ale vždy individuální otázkou, jestli je plná velikost nutná.
  2.) Na iPL žádná omezení velikosti nejsou, Ale platíte za to a i 20 GB bude při plné velikost fotek a videí brzy málo..
  3.) Na Photostreamu nejste omezeni žádným prostorem, můžete si tam nacpat klidně 10 TB

  Otázkou je, proč Apple ponechal obě tyto služby. Myslím že proto, že Photostream využívá drtivá většina uživatelů, kteří tam mají miliony fotek a videí, za která doposud nic neplatili a omezení velikosti fotek jim nijak nevadí. Tito lidé nemají důvod přecházet do placené služby, která nabízí navíc jen možnost plného formátu. A Apple prostě jen tak nemůže těmto lidem zabouchnout dveře a nutit je k přechodu .

  Me se iPL libi, je fakt super mit jen jednu knihovnu, kedny alba napric vsemi zarizenimi, nekde neco upravim a hned je to vsude. Fotostream ted chapu jako takovou nouzectnost jak dostat fotky na MacOS. Takze ikdyz se v clanku radi vypnete si fotostream, osobne tedy nevim, jak by se mi fotky dostavali do iPhota, asi jedine po dratu.

  Po spuštění a následné synchronizaci iCloud Photo Library se správně a kompletně sesynchronizovaly všechny fotky a videa na iPhone a iPadu. Bohužel už ne ve webovém rozhraní iCloud. Netuším v čem může být problém.

  pani.. to vam ozaj nevadi, ze VSETKY vase fotky budu v cloude? nepoviem zdielane albumy, kde si vyberies fotky, ktore ked niekto uvidi, ukradne a podobne, tak nevadi.. ale vsetky… to ze to o 5 minut vymazes neznamena, ze to na ich serveroch niekde neostava.. netyka sa to len applu, ale vseobecne… mne to pride divne.. lebo aj v serverovni sedia ludia.. a „pozeraju“ vam cely zivot..

  Můj největší problém od iOS 8 je, že fotky v albech nejsou srovnané chronologicky, což mě vážně vytáčí. Nikde jsem nenašel žádné nastavení jak fotky rovnat, nevíte někdo co s tím? (např. v posledním albu z dovolené, mám sice fotky z několika zařízení, ale na všech jsem měl nastavený správný čas a skupiny fotek jsou rozházené tak, že ani neodpovídají zařízením na kterých byly pořízeny). Díky za nápady

  Ahoj může mi někdo poradit jak zařídit abych mel všechny fotografie na icloudu a v mobilu jako galerie nebyla zadna fotografie?? klidne je mohl smazat ale byli na fotostreamu nebo byl knim přístup..??

celý text

Čtěte více