Zavřít reklamu

Pokud po určitý čas žijete v Apple bublině, tak se poměrně těžko přistupuje na to, že jsou na trhu i jiné smartphony jiných výrobců, které by se mohly iPhonům v nějakém ohledu rovnat. Zde nechceme řešit velikosti displejů, velikosti výřezů, baterií a kopírování designu nebo funkcí. Zde nám jde jen o fotografické možnosti a schopnosti. 

Podle nezávislého testu DXOMark víme, jaký je aktuálně nejlepší fotomobil na trhu (Huawei P50 Pro). Víme i, že iPhone 13 Pro (Max) je v tomto testu 4., Samsung Galaxy S22 Ultra pak 13. Osobně práci tamním redaktorům rozhodně nezávidím, protože vyjma mnohých odborných měření je přece jen výsledná fotografie i hodně o subjektivním dojmu. Někomu se může líbit více barev, jiný dává přednost co nejvěrnějšímu podání scény.

Není to o zvyku 

Pravda je taková, že když jsem měl možnost Galaxy S22 Ultra testovat, tak více než jeho fotografických schopností jsem se bál nativní aplikace. Jenže Android telefony vykonaly dlouhou cestu, a stejně tak nadstavba One UI, kterou Samsung ve svých zařízení poskytuje. Zvyknout si na rozhraní tedy prakticky nebylo třeba. Ono je totiž vlastně hodně podobné tomu v iOS, jen nabízí pár drobných odlišností (třeba možnost uspořádat si nabídku režimů).

Pokud potřebuji něco vyfotit na iPhonu, když jej nemám aktivní, použiji k tomu silný stisk ikony fotoaparátu na zamčené obrazovce. Podmínka je rozsvícení displeje, což se ale děje automaticky. Jenže u Samsungu stačí rychle dvakrát za sebou zmáčknout tlačítko vypnutí a ihned se vám fotoaparát aktivuje. Je to poměrně návykové řešení, kdy jsem se posléze přistihl, že neustále zhasínám a rozsvěcuji displej iPhonu, abych s ním aktivoval režim focení. K tomu Samsung poskytuje i režim Pro, který uvítá každý, kdo fotografii rozumí a chce mít pod svou kontrolou nastavení fotoaparátu. U iPhonů k tomu musíte hledat aplikace v App Store.

12 MPx nevadí 

Apple se svými iPhony zvládne pořizovat brilantní snímky i jen s 12 MPx. Ultra na to jde skrze 108 MPx s funkcí slučování pixelů, kdy se jich 9 chová jako jeden. Upřímně řečeno je to úplně jedno. Samsung sice zmiňuje, jak můžete pak plnou 108MPx fotografii tisknout na velké formáty, a jak můžete fotografii více přibližovat k pozorování detailů. Jenže 108MPx fotografie prostě pořizovat nebudete. Možná to vyzkoušíte, ale to je tak všechno.

Trojnásobné optické přiblížení je hodně podobné, stejně jako výsledky z ultraširokoúhlého objektivu. V obou případech je fajn, že je zařízení poskytují, ani v jednom případě by se ale nedalo říci, že byste bez nich nemohli existovat. Ultraširokoúhlému objektivu jsem ostatně nepřišel na chuť ani u jednoho telefonu a přijde mi poměrně škoda, že jej Apple dává do základní řady namísto více použitelného teleobjektivu. Jistě pro to má ale své důvody.

Periskop není jen do počtu 

Na Samsungu Galaxy S22 Ultra je ale nejzajímavější 10násobný periskopový objektiv, který jsem původně nejvíce podceňoval. I díky cloně f/4,9 totiž nemá zrovna předurčeno, že bude fotit nějak dokonale. Trojnásobné optické přiblížení neposkytuje takový rozdíl, mezi tím dvojnásobným nebo tím 2,5×. Jenže 10× zoom už skutečně poznáte, a skutečně ho využijete. Samozřejmě v případě ideálních světelných podmínek a pokud není na scéně pohyb. Přináší ale skutečně zajímavý, a především jiný pohled na scénu, na kterou se díváte jen skrze displej mobilního telefonu.

Ne, skutečně nepotřebujete 108MPx, nepotřebujete ani 10× přiblížení. Ve finále nepotřebujete ani fotit makro, ale když už ty možnosti máte, čas od času si pro ně najdete nějaké to využití. V periskopu asi není budoucnost, protože limitů obsahuje přece pořád jen dost, kdy je pro výrobce složité jej i do těla ideálně implementovat. Jenže je to ta věc, se kterou vás bude bavit fotit. A pokud jde právě o to, aby vás zařízení bavilo, má v něm své místo.

Neříkám, že když by iPhone 14 přinesl periskopový fotoaparát, hned bych na něho z iPhonu 13 Pro Max upgradoval. Není to něco, bez čeho se neobejdete, je to ale něco, co vám rozšiřuje možnosti a je rozhodně fajn, že se v tomto ohledu Samsung snaží. Oproti 100násobnému space zoomu, který prostě nedělá dobré výsledky a je víceméně k ničemu, je toto optické přiblížení zajímavým faktorem pro všechny fotografické nadšence. Kdyby pak Apple skutečně periskop přinesl, nezbývá než doufat, že neustrne třeba jen na 5násobném přiblížení a že bude mít odvahu na to, přinést víc, i kdyby stejně jako Samsung. Osobně bych se na něho za případné kopírování skutečně nezlobil. 

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více