Zavřít reklamu

Dnešní mládež čelí kritice za to, že tráví mnoho času na smartphonech a zejména pak na sociálních sítích jako Facebook, TikTok nebo Instagram. Nová studie ovšem zjistila, že to, že mladiství používají tyto sítě, je také pomáhá formovat, a to v pozitivním smyslu slova.

Ta zjistila, že teenageři mažou obsah ze svých profilů na Instagramu mnohem častěji, než starší generace, v některých případech dokonce mažou obsah i pár hodin poté, co jej na síť nahráli. Toto chování je zapříčiněno tím, že si puberťáci mnohdy i v průběhu několika hodin uvědomí, že příspěvek nahráli pouze kvůli tomu, jak se cítili a nechtějí, aby jim vrstevníci tolik viděli do soukromí. V podstatě se tak sami učí regulovat, co na internet patří a co ne, čímž se jim dostává učení o odpovědnosti za vlastní činy.

Doba je totiž taková, že váš sociální profil nejlépe reflektuje vaši osobnost a moderní personalisté mnohdy posuzují tento obsah u kandidátů na pracovní pozice. Žádná firma ostatně nemá zájem na tom, aby zaměstnávala člověka, za kterého by se musela stydět např. pro jeho podporu rasismu na sociálních sítích nebo pro to, že na svého zaměstnavatele otevřeně a veřejně nadává.

Vyhozena kvuli statusu
Zdroj

Mládež si uvědomuje skutečnost, že to, co nahraje na sociální síť, nemusí reflektovat to, co bude za 5-10 let, v době, kdy se bude za takové příspěvky stydět. Ohromný podíl na tom má i skutečnost, že jde o první generaci, která má možnost učit se na chybách starších lidí. Byli jsme svědky mnoha případů, kdy známí moderátoři čelili kritice nebo byli vyhozeni za to, že před několika lety zveřejnili nevhodný příspěvek nebo fotku.

Mnoho mladých lidí proto začíná vnímat svůj profil na sociální síti i jako jakýsi neustále se aktualizující se životopis, který jim může v životě pomoct – nebo také uškodit. Cítí se jako držitelé značky, jejíž reputaci nechtějí zničit. Někteří proto užívají i dva profily, jeden veřejný a reprezentativní, druhý soukromý a neformální. Tyto profily jsou také označované jako „Rinsta“ (real) a „Finsta“ (fake).

Koncept aplikace Instagram pro iPad, jehož autorem je Jayaprasad Mohanan

Toto si uvědomil i samotný Instagram a když vidí, že jeden uživatel má více účtů, nemaže je. K problému se postavil tak, že vylepšil funkci Příběhů, aby uživatelé mohli sdílet některé příspěvky jen s úzkým okruhem přátel, které si sami zvolí. Uživatel tak nemusí vytvářet další účet a nahrané příspěvky se do 24 hodin mažou samy. Časový limit je ovšem vnímán jako nevýhoda, protože se příspěvek během této doby nemusí dostat ke všem zamýšleným příjemcům.

Na tomto úkazu je ovšem zajímavý ještě jeden fakt. Podle Jayne Charneski z analytické firmy Front Row Insights & Strategy s pravidelným updatováním obsahu na sociálních sítích dochází i k tomu, že tito uživatelé jsou ze služeb časem unaveni a dělají opatření, jako je mazání aplikací či dočasné vypínání profilů.

Instagram aplikace FB
Jaromír Miko

3D grafik a hráč

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.