Zavřít reklamu

iPhone, stejně jako iPad, můžete používat ve dvou režimech – na výšku a na šířku. Co se jablečného telefonu týče, tak ten samozřejmě ve většině případech využíváme na výšku, avšak například kvůli videím jej otáčíme na šířku. To, zdali máte iPhone otočený na výšku či šířku, dokáže rozpoznat gyroskop, který v případě změny systému vydá pokyn k tomu, aby obraz otočil. V některých případech ale může dojít ke špatnému vyhodnocení, takže se obraz může otočit i tehdy, kdy nechcete. Přesně z toho důvodu je v rámci iOS k dispozici zámek orientace na výšku, a to přímo v ovládacím centru.

Jak na iPhone jednoduše (de)aktivovat zámek orientace na výšku

V případě, že zámek orientace na výšku aktivujete, tak se obraz za žádných okolností nepřepne do režimu na výšku. Mnoho uživatelů má zámek orientace na výšku aktivní, což znamená, že pokud chtějí z nějakého důvodu iPhone využívat na šířku, tak musí přejít do ovládacího centra, kde jej mohou vypnout. Co kdybych vám ale řekl, že existuje o mnoho jednodušší možnost, pomocí které je možné zámek orientace na výšku vypnout či zapnout? Konkrétně může stačit, abyste prstem poklepali na záda iPhonu. Postup pro nastavení je následující:

  • Prvně je nutné, abyste na vašem iPhonu přešli do nativní aplikace Nastavení.
  • Jakmile tak učiníte, tak sjeďte o kousek níže, kde najděte a rozklikněte sekci Zpřístupnění.
  • Na další obrazovce pak věnujte pozornost kategorii s názvem Mobilita a motorika.
  • V rámci této zmíněné kategorie pak najděte a otevřete řádek Dotyk.
  • Následně se přesuňte úplně dolů, kde otevřete kolonku Klepnutí na zadní stranu.
  • Dále si vyberte, zdali chcete zámek orientace (de)aktivovat dvojitým či trojitým poklepáním.
  • Pak už jen stačí, abyste v seznamu akcí našli a zaškrtnuli možnost Zamknout rotaci.

Výše uvedeným způsobem tedy můžete aktivovat funkci, díky které je možné jednoduše, rychle a kdykoliv provést (de)aktivaci zámku rotace na výšku. Kdykoliv tedy budete chtít zámek rotace zapnout či vypnout, tak stačí, abyste dvakrát či třikrát poklepali na zadní stranu vašeho jablečného telefonu. Akcí, které můžete po poklepání provést, existuje nespočet, včetně zkratek – stačí si je projít. Na konec jen dodám, že funkce po poklepání na záda jsou k dispozici jen pro iPhone 8 a novější.

.