Zavřít reklamu

Občas se stane, že si koupíte aplikaci, kterou vlastně vůbec nechcete. Existuje možnost ji vrátit? Ano. Přijdou mi peníze zpět? Ano. Dnes si povíme, jak na to, a doplníme pár důležitých informací.

Zaprvé, tento návod jsme již před pár lety publikovali, ale protože je proces nyní trochu jiný, je třeba ho aktualizovat. Zadruhé, požadovat vrácení peněz za aplikaci se doporučuje maximálně třikrát do roka, poté by vám Apple nemusel vyhovět, bylo by to přinejmenším podezřelé. Jak tedy na to?

Otevřeme si iTunes a přepneme se do iTunes Store. V levém horním rohu klikneme na náš účet (pokud jsme přihlášeni, v opačném případě se přihlásíme) a zvolíme možnost Account.

jaknaitunes6-1

V informacích o účtu nás zajímá třetí oddíl Purchase history, kde zvolíme položku See all.

jaknaitunes6-2

Objevíme se v historii našich nákupů, kde v první části vidíme poslední nákupy (ještě možné reklamovat a požádat o zrušení platby), v druhé přehled všech v historii našeho Apple ID. Pod přehledem zvolíme položku Report a Problem.

jaknaitunes6-3

Načte se velice podobná stránka, ovšem u ještě nezaúčtovaných aplikací nám přibyla možnost Report a Problem. U aplikace, kterou chceme vrátit, tuto možnost zvolíme a počkáme na otevření internetového prohlížeče.

jaknaitunes6-4

Na načtené stránce se přihlásíme pomocí Apple ID.

jaknaitunes6-5

Nyní vidíme nezaúčtované aplikace. U té, u které jsme zvolili možnost Report a Problem, se objevila také kolonka na vyplnění informací a seznam důvodů, proč chceme aplikaci vrátit.

Vybereme jednu z možností, která odpovídá našemu problému, poté klikneme na Submit a tím vše potvrdíme. Později přijde potvrzovací e-mail, nakonec e-mail o vyřízení (ať už kladném, nebo záporném).

jaknaitunes6-6

Vybrat si můžeme z několika příkladů, proč chceme aplikaci vrátit:

I didn’t authorize this purchase. (Nepotvrdil jsem tento nákup/nechtěný nákup.)

Tento důvod využijete v případě, pokud jste třeba místo na ikonku aplikace klikli na tlačítko s cenou a aplikaci jste tak rovnou koupili. Zároveň je to jeden z nejjistějších způsobů, jakým můžete aplikaci reklamovat. Znění vaší žádosti může být následující:

Hello Apple support,

I accidentally bought [název aplikace] because I set iTunes not to ask me for the password any time I buy an application. Therefore I bought this application instantly by clicking the price button, however I just wanted to click the icon. Since the application actually has no use for me, I would like to ask you if I could get a refund for it. Thank you.

Kind regards
[vaše jméno]

Item didn’t download or can’t be found. (Předmět se nestáhl nebo není k nalezení.)

Zde je důvod jasný. Apple vám vysvětlí, že kdykoliv stáhnete obsah v iTunes, automaticky se uloží do iTunes in the Cloud – to znamená, že pokud se vám nepodařila stáhnout zakoupená aplikace napoprvé, měli byste ji najít ve své historii nákupů a v záložce nakoupených aplikacích v App Store v iOS zařízeních. Apple tu nabízí přímo odkaz do iTunes na seznam vámi zakoupených aplikací.

Item won’t install or downloads too slowly. (Předmět se nenainstaloval nebo se stahuje příliš pomalu.)

Aplikace se vám nenainstaluje například ve chvíli, kdy jste si zakoupili aplikaci, která již nepodporuje vaše iOS zařízení, nebo jste místo verze pro iPhone stáhli tu pro iPad a naopak. Znění vaší žádosti může být následující:

Hello Apple support,

I bought this application called [název aplikace], but I did not realize it will not support my [název vašeho zařízení, např. iPhone 3G]. Since the application has no use for me, considering the fact that it will not run on my device, I would like to ask you if I could get a refund for it. Thank you.

Kind regards
[vaše jméno]

Item opened but doesn’t function as expected. (Předmět se stáhl, ale nefunguje dle mého očekávání.)

Dříve Apple u této možnosti nabízel textové pole, v němž jste popsali, proč aplikace nesplnila vaše očekávání, a mohli jste se dočkat náhrady. Nyní se však Apple této činnosti zříká a pokud nejste s některou aplikací spokojeni, odkazuje vás na web vývojářů, se kterými máte své problémy vyřešit.

Problem is not listed here. (Problém zde není zmíněn.)

V tomto případě popište váš problém a zkuste vysvětlit, proč byste aplikaci rádi vrátili zpět. Právě tato kolonka může částečně nahradit předchozí možnost, kde již Apple nenabízí kvůli nespokojenosti s aplikací kontaktovat přímo jeho, ale jen vývojáře. Ti vám nicméně vyreklamovat nákup v iTunes nedokáží.

Můžete použít následující žádost o reklamaci kvůli padání aplikace:

Hello Apple support,

I bought this application called [název aplikace], but I experience frequent crashes while using it. Although the application seems good in common, these crashes make it useless and they avoid me from using it. Therefore I would like to ask you if I could get a refund for it. Thank you.

Kind regards
[vaše jméno]

Případně napsat o zklamání z aplikace, od které jste si slibovali něco jiného. Pak je na Applu, jak se k vaší reklamaci postaví:

Hello Apple support,

I bought this application called [název aplikace], but I got really disappointed when I first launched it. The description in App Store was pretty unclear for me and I expected the application to be something else. If I knew the application would be as it is, I would not buy it at all. Therefore I would like to ask you if I could get a refund for it. Thank you.

Kind regards
[vaše jméno]

Závěr, shrnutí

Po odeslání žádosti očekávejte e-mailovou konverzaci s postupem vaší žádosti. Zpravidla se vše provede během 14 dnů, většinou ovšem dříve.

Jak už bylo zmíněno, snažte se nepoužívat tuto možnost příliš často, takže zkoušet stahovat placené aplikace a poté je vracet určitě není doporučováno.

Autor: Jakub Kašpar

Odborný Apple magazín zaměřený na návody, recenze, novinky a názory, týkající se společnosti Apple a jejich produktů.

Všechny články autora

Diskuze k článku

    Jakejch 14 dní? Když to dělám v době kdy mi přijde email s potvrzením platby, tak vysledek, ze mi vrati prachy je celkem ihned.

    Taky jsem reklamoval aplikaci, ze nedala co bylo napsano. Napr. lokalizace do cestiny byla u produktu napsana, ale ve skutecnosti tam nebyla.

    Prosím, vedeli by ste mi poradiť, čo s aplikáciou, ktorú som si zakúpila pred rokom (Timeline) a neskôr aj rozšírenia. Po aktualizácii aplikácie sa mi však rozšírenia zmazali a teraz ich vidím ako nekúpené. :( Už som 2x kontaktovala vývojára aplikácie, ale nik sa mi neozval. Dá sa to nejako riešiť aj cez Apple?

celý text

Čtěte více.