Zavřít reklamu

Sbírání starých herních konzolí a historických počítačů je zábavný koníček, ale udržování veškerého hardwaru v provozu se může rychle stát nákladným a vyčerpávajícím úkolem – nemluvě o prostoru, který potřebujete jen na uskladnění zařízení. Místo toho se můžete (rozumně) rozhodnout emulovat své oblíbené hry a software na Macu, který už vlastníte.

V dnešním článku se v krátkosti seznamíme s nejlepšími aplikacemi, které můžete použít pro nejčastější scénáře: hraní starých videoher a vyzkoušení klasického Mac OS na moderním Macu, a emulace jiných operačních systémů. Veškeré metody jsou open-source a zcela bezplatné.

OpenEmu

Pokud milujete staré konzolové hry, můžete vyzkoušet emulátor s názvem OpenEmu. OpenEmu představuje skvělý způsob, jak hrát staré videohry na Macu. Při prvním spuštění se aplikace zeptá, které konzole chcete povolit. K dispozici jsou desítky možností co se týče časového období i značky konzole. S OpenEmu můžete stahovat soubory ROM online, kopírovat soubory ROM z herních cartridgí, které již vlastníte, a jednoduše je přetažením do aplikace přidat do vaší knihovny. Poté už stačí jen na hru dvakrát kliknout a spustit ji. Ovládání můžete přizpůsobit klávesnici počítače Mac nebo použít připojený ovladač. A můžete snadno vytvářet stavy uložení, abyste mohli pokračovat tam, kde jste skončili. Hry se automaticky roztřídí do kategorií podle konzolí; můžete si také vytvořit vlastní kolekce.

OpenEmu stáhnete bezplatně zde.

Staré Macy ve webovém prohlížeči

Všechny emulátory nemusí být nutně stahovatelné – Infinite Mac například funguje online v rozhraní vašeho webového prohlížeče. Infinite Mac představuje jednoduchý způsob, jak pracovat s dřívějšími verzemi operačního systému Mac OS, protože není třeba nic instalovat. Díky kouzlu WebAssembly tyto virtuální počítače běží přímo v jakémkoli moderním webovém prohlížeči. Můžete si nastavit nejrůznější kombinace systémového softwaru Apple s klasickým Macem podle vlastního výběru. Všechny instalace navíc obsahují některé z nejoblíbenějších aplikací a her z doby, kdy byl Mac OS vydán: MacWrite a MacPaint, Photoshop, Microsoft Word, KPT Bryce, Marathon, Another World, SimCity, Lemmings, Civilization a další. Jednoduchým přetažením můžete také přidat vlastní software. Infinite Mac s ním bude zacházet, jako byste vkládali disketu. Svou práci uložíte tak, že do složky Outside World vložíte soubory, které se okamžitě stáhnou do vašeho Macu.

Web Infinite Mac najdete zde.

Virtualizace operačních systémů

UTM představuje nejjednodušší způsob emulace nebo virtualizace moderních operačních systémů na Macu. Jeho nastavení je o den a noc jednodušší než nastavení VirtualBoxu, který mě připravil o mnoho frustrujících hodin života, které už nikdy nevrátím. Používání UTM je stejně jednoduché jako kliknutí na několik tlačítek. Po stažení bezplatného softwaru stačí stisknout tlačítko + a kliknout na možnost stažení předpřipravených souborů z galerie. Můžete si stáhnout libovolný z přednastavených strojů a rovnou jej spustit. Možná si chcete zahrát klasickou počítačovou hru, například Quake III, Rollercoaster Tycoon nebo SimTower, v rozhraní operačního systému Windows XP. Nebo můžete mít instalaci systému Mac OS 9, který běží lokálně na vašem počítači. UTM je spolehlivější než Infinite Mac, který běží ve webovém prohlížeči. UTM také dokáže virtualizovat moderní operační systémy, jako je Windows 11, pro těch několik málo programů, které byste mohli potřebovat spustit na PC. Pokud Mac používáte k vývoji softwaru, můžete na něm provozovat také nejrůznější distribuce Linuxu – Ubuntu, Fedoru, Debian a další.

UTM stáhnete bezplatně zde.

.