Zavřít reklamu

Pokud jste kdykoliv v minulosti k Macu skrze USB konektor připojili jakékoliv příslušenství, tak jste ho mohli začít ihned využívat. Tedy klasicky došlo okamžitě k propojení, bez nutnosti jakéhokoliv potvrzení. Apple se však v posledních letech zabývá ochranou soukromí a bezpečností svých zákazníků, a tak v nejnovějším macOS Ventura přišel s novinkou, která zamezuje okamžitému připojení příslušenství přes USB. Pokud tedy nově k Macu připojíte nějaké příslušenství, tak se zobrazí výzva, kterou je nutné potvrdit. Až po potvrzení dojde ke skutečnému připojení příslušenství a v případě, že přístup odepřete, tak k připojení jednoduše nedojde, a to i přesto, že bude příslušenství fyzicky připojeno.

Jak na Macu změnit nastavení pro připojování příslušenství přes USB-C

Ve výchozím nastavení je zvoleno, že se Mac zeptá na povolení připojení pouze nového příslušenství, které k němu ještě připojeno nebylo. To znamená, že nativně stačí připojení konkrétního příslušenství potvrdit pouze jednou, a poté už bude docházet k automatickému připojování. I přesto, že se jedná o bezpečnostní funkci, která má za úkol chránit uživatele, tak se mohou najít jedinci, kteří by ji chtěli vypnout. Anebo jsou tady samozřejmě přesně opační jablíčkáři, kteří by možná chtěli, aby se jich Mac na připojení příslušenství zeptal pokaždé, i po připojení již známého příslušenství. Dobrou zprávou je, že lze tuto předvolbu jednoduše přenastavit, a to následovně:

  • Prvně na vašem Macu klepněte v levém horním rohu na ikonu .
  • Jakmile tak učiníte, tak z menu vyberte možnost Nastavení systému…
  • Tímto se otevře nové okno, ve kterém v levém menu přejděte do kategorie Soukromí a zabezpečení.
  • Následně se v rámci této kategorie přesuňte směrem dolů k sekci Zabezpečení.
  • Zde už jen stačí, abyste rozkliknuli menu u možnosti Povolit připojení příslušenství.
  • Nakonec si podle vlastního uvážení vyberte tu předvolbu, kterou chcete využít.

Výše uvedeným způsobem je tedy možné na Macu v macOS Ventura změnit nastavení pro připojování příslušenství přes USB-C. K dispozici jsou celkově čtyři možnosti, ze kterých si můžete vybrat. Pokud zvolíte Vždy se dotázat, tak se Mac bude pokaždé ptát, zdali má připojené příslušenství skutečně povolit. Po zvolení Zeptat se na nové příslušenství, což je výchozí volba, se bude Mac dotazovat na povolení připojení jen nového příslušenství. Zvolením Automaticky, je-li odemčeno se pak automaticky připojí příslušenství v případě, že je Mac odemknutý, a zvolením Vždy se pak žádost o povolení připojení příslušenství nebude zobrazovat nikdy.

usb-c omezení macos 13 ventura
.