Zavřít reklamu

Smrt většinou nepatří mezi záležitosti, na které bychom denně mysleli. Je ale nedílnou součástí našich životů a nevyhne se jí nikdo z nás. Po odchodu z tohoto světa po spoustě z nás zůstanou účty na sociálních a jiných sítích. V dnešním článku vám proto přinášíme návod, jak svůj Google účet zabezpečíte pro případ vašeho úmrtí.

Váš účet u Google obsahuje mnohem více, než jen historii vyhledávání. Mohou s ním být spojené údaje, týkající se vašich platebních karet, multimediální soubory a další důležité či citlivé informace. Rozhodnutí o tom, jak s nimi bude naloženo po vaší smrti, je zcela na vás.

Kontrolovaný přístup

K úmrtí může samozřejmě dojít i neplánovaně a Google má řešení i pro tyto případy. Nutno podotknout, že získání přístupu je podmíněné doložením úmrtí a v žádném případě se nejedná o přístup ke kompletnímu účtu, ale pouze k vámi zvoleným položkám.

„Uvědomujeme si, že mnoho lidí skoná, aniž by zanechali jasné pokyny, jak má být naloženo s jejich online účty. V některých případech můžeme ve spolupráci s nejbližšími rodinnými příslušníky a zástupci účet zesnulé osoby zrušit. Za určitých okolností můžeme poskytnout obsah z účtu zesnulého uživatele. Ve všech těchto případech se snažíme zejména zajistit bezpečnost a soukromí informací uživatelů. Nemůžeme poskytnout hesla ani jiné přihlašovací údaje. Případné rozhodnutí o vyhovění žádosti ohledně zesnulého uživatele bude učiněno pouze po důkladném vyhodnocení,“ stojí v prohlášení Googlu.

Příslušná nastavení můžete provést v sekci správy neaktivního účtu. Google vás zde jednoduše a pečlivě provede všemi nutnými kroky a nastaveními.Jedná se o jednoduchý proces, který vám nezabere víc než několik minut. Můžete zde například určit, po jak dlouhé době má Google váš účet považovat za neaktivní a zahájit potřebnou aktivitu. Nastavit si samozřejmě lze i upozornění na to, že vámi stanovená lhůta brzy uplyne.

Jedním z prvních kroků je zvolení důvěryhodné osoby (nebo více osob), která po vašem odchodu získá přístup k obsahu, který jste sami zvolili. K ověření dotyčných dojde prostřednictvím verifikačních SMS. Vybrané osoby obdrží ve stanovenou dobu zdvořilou zprávu s potřebnými informacemi a odkazem ke stažení vámi určeného obsahu.

Úplný přístup

Další možností je umožnit vybrané osobě úplný přístup k vašim datům. Na pečlivě zvoleném místě, kde ukládáte důležité dokumenty, jako jsou rodné listy, oddací listy a doklady, uložte také flash disk s potřebnými informacemi, přihlašovacími jmény a hesly. Nikdy ale tyto údaje neudávejte explicitně. USB disk můžete zaheslovat a vybrané osobě sdělit heslo.

Smrt je bezesporu citlivým tématem. Je ale v našem životě nevyhnutelná, a pozůstalí mají po odchodu svého blízkého spoustu starostí. Google uživatele ujišťuje, že lidé, kteří u něj mají správu účtu zesnulého na starost, jsou pečlivě školení, komunikují citlivě, s laskavostí, a pracují efektivně.

Pokud jste si náš článek vyhledali z důvodu, že uvažujete o ukončení života vlastní rukou, kontaktujte, prosím, některou z linek důvěry. I zdánlivě bezvýchodné problémy mají své řešení a byla by škoda zanechat zde ty, kterým na vás záleží.

.