Zavřít reklamu

Jak odstranit Systémová data na iPhone hledá mnoho jablíčkářů. Není se čemu divit, jelikož v některých případech mohou Systémová data na iPhone zabírat klidně jednotky, či dokonce desítky gigabajtů místa v úložišti. Zatímco uživatele iPhonů s větším úložištěm tohle nejspíše trápit nebude, tak pokud vlastníte nějaký starší kousek s menším úložištěm, dost možná hledáte každý megabajt volného místa a Systémová data tak mohou být velkým problémem. Pojďme se společně v tomto článku podívat na celkově 10 tipů pro odstranění Systémových dat na iPhone – prvních 5 najdete přímo v tomto článku, dalších 5 pak ve článku na našem sesterském magazínu, na který se dostanete skrze tlačítko níže.

Dalších 5 tipů pro odstranění Systémových dat na iPhone najdete zde

systemova-data-ios-iphone-fb-jab

Odstranění cache z Chrome

Webové stránky mohou při prohlížení ukládat do lokálního úložiště iPhonu různá data, díky kterým se následně mohou načítat rychleji apod. Tato data se nazývají cache, a pokud často navštěvujete velký počet webů, tak mohou zabírat hodně místa v rámci Systémových dat. Nevyužíváte-li na iPhonu Safari ale Chrome, tak pro jejich odstranění do tohoto prohlížeče přejděte, pak vpravo dole stiskněte ikonu tří teček → Vymazat údaje o prohlížení, kde označte data k odstranění a stiskněte Vymazat údaje o prohlížení.

Automatické mazání zpráv

Úložiště, potažmo Systémová data, mohou také z velké části zabírat veškeré vaše Zprávy. Vzhledem k tomu, že je komunikace skrze iMessage koncově šifrovaná, tak se veškeré zprávy musí ukládat do vašeho zařízení, což je samozřejmě problém u dlouholetých konverzací. Proto se doporučuje aktivovat funkci pro automatické mazání zpráv po měsíci nebo jednom roku. To nastavíte v Nastavení → Zprávy → Ponechat zprávy, kde zvolte buď 30 dnů nebo 1 rok.

Vypnutí zpráv o soukromí v aplikacích

Před nedávnem představil Apple novou funkci, která dokáže sbírat data, a poté zobrazovat zprávu o soukromí v aplikacích. Díky tomu se dozvíte, které aplikace kontaktují různé domény apod. Tato data jsou sice zajímavá, tím to ale končí, jelikož s nimi nelze prakticky nijak pracovat a v mnohých případech tak jen zabírají místo v úložišti v Systémových datech. Pro uvolnění místa tyto zprávy vypněte, a to v Nastavení → Soukromí a zabezpečení → Zpráva o soukromí v aplikacích → Vypnout zprávu o soukromí v aplikacích.

Smazání dat čtenářských cílů

Čtete na vašem iPhonu různé knihy, a to skrze nativní aplikaci Knihy? Jestliže ano, tak vám asi nemusíme vysvětlovat, že se nejedná o ideální řešení a mnohem lépe uděláte pořízením elektronické čtečky či klasické knížky, tedy z hlediska zdraví. I Knihy každopádně ukládají data, a to tzv. čtenářské cíle, které informují o čase stráveném čtením a nejdelší čtenářské sérii. I tato data zabírají místo v Systémových datech a pro jejich odstranění stačí přejít do Nastavení → Knihy → Smazat data čtenářských cílů.

Synchronizace na Macu

Některým uživatelům pro odstranění Systémových dat na iPhonu pomáhá také prostá synchronizace, kterou lze provést skrze Mac či počítač. Nejedná se o nic složitého – otevřete si Finder, respektive iTunes, a poté pomocí kabelu připojte váš iPhone k Macu či počítači. Jakmile tak učiníte, rozklikněte kolonku s jablečným telefonem, a poté v pravém dolním rohu stiskněte Synchronizovat. Počkejte, až se synchronizace dokončí, a poté iPhone odpojte. Tímto by mělo dojít k uvolnění Systémových dat na jablečném telefonu.

synchronizace-mac-iphone
.