Zavřít reklamu

Apple nejdříve s OS X Yosemite a o rok později i s iOS 9 zavedl možnost veřejného beta testování chystaných verzí operačních systémů. Účelem takového kroku je zvýšit okruh těch, kteří systém testují, a tím i šanci odhalit skryté chyby systému. Možnost testovat takové beta verze bez nutnosti vývojářského účtu je navíc příjemným benefitem pro Apple nadšence, kteří jsou po WWDC vždy uchváceni novinkami a chtějí si je přirozeně co nejdříve vyzkoušet.

Do beta verze tedy vstupuje mnoho lidí a jejich motivace je pochopitelná. Nyní se ovšem situace trochu změnila. Finální verze iOS 9 i OS X El Capitan jsou již veřejně k dispozici a účast na testování beta verzí tak poněkud ztratila na atraktivitě. Zkoušet si nové funkce a používat o rok modernější systém je fajn, ale postupně instalovat první, druhou, třetí a čtvrtou beta verzi iOS 9.1 již taková senzace být nemusí. Desetinné aktualizace většinou viditelné novinky nepřinášejí a běžného uživatele tedy může účast v beta programu rychle omrzet. Jak z něho ale vystoupit a nadále využívat jen „ostré“ verze systému?

OS X El Capitan

Na počítačích s OS X je proces opuštění beta testování velice jednoduchý. Stačí spustit Předvolby systému a vybrat položku App Store. Když si pak prohlédnete nabídku natavení App Storu, zhruba v polovině obrazovky uvidíte oznámení Počítač je nastaven na příjem předběžných vývojářských aktualizací softwaru. Zde stačí klepnout na tlačítko Změnit… a vybrat možnost Skrýt předběžné aktualizace.

Tímto z beta programu snadno vystoupíte a ve vašem App Storu se již aktualizace na neoficiální verzi systému nikdy neobjeví. Pokud byste si ale své rozhodnutí v budoucnu rozmysleli, ani návrat do beta programu není složitý. Je ale nutné navštívit stránku Apple Beta Software Program a znovu svůj Mac do testování přihlásit. V rámci procesu pak budete muset znovu stáhnout a nainstalovat malý instalátor, který váš Mac na beta testování připraví.

iOS 9

V případě iOS se proces vystoupení z beta programu liší, ale také nejde o nic složitého. Nejprve je nutné dostat se do Nastavení > Obecné > Profily a zde smazat profil od Applu s názvem „iOS 9 Beta Software Profile“. Smazání pak musíte potvrdit svým bezpečnostním kódem a vše je hotovo.

Z vlastní zkušenosti musím říct, že ani tento postup vám přístup k předběžným aktualizacím iOS nezruší okamžitě. Pokud testujete například iOS 9.1 a rozhodnete se beta program opustit, Apple vám ještě doručí všechny budoucí aktualizace iOS 9.1. Po instalaci ostré verze tohoto systému by vám ale telefon již další předběžné verze iOS nabízet neměl. Apple nejspíš jen chce, aby ve vašem telefonu byla ta nejvyladěnější verze systému, se kterým již fungujete.

Návrat do beta programu je pak stejný, jako tomu bylo v případě OS X. Stačí na iPhonu otevřít web Apple Beta Software Program, zaregistrovat své zařízení a opět stáhnout testovací profil, který vám Apple během registrace nabídne.

Zdroj: Six Colors
.