Zavřít reklamu

obraz v obrazu je užitečný režim, který vám umožňuje sledovat obsah ve vybraných aplikacích nebo na některých webech, a zároveň se věnovat práci v jiné aplikaci. Podporu pro tento režim nabízí jak iPhone či iPad, tak i Mac. Pokud patříte mezi méně zkušené uživatele nebo si zkrátka jen lámete hlavu nad tím, jak používat obraz v obrazu na Apple zařízeních, věnujte pozornost našemu stručnému průvodci.

Jak používat obraz v obrazu na iPhonu

Podporu pro režim obraz v obrazu nabízí streamovací aplikace typu HBO Max, Disney+ či Netflix, stejně jako prémiová verze aplikace YouTube. Přechod do režimu obraz v obrazu začala s příchodem operačního systému iOS 14 před dvěma lety podporovat celá řada aplikací, převážně aplikací streamovacích služeb. Funkce obraz v obrazu by měla být na iOS zařízeních ve výchozím nastavení aktivní, o čemž se můžete přesvědčit spuštěním Nastavení -> Obecné, kde klepnete na Obraz v obrazu a aktivujete položku Automatický Obraz v obrazu.

Samotný režim Obraz v obrazu pak můžete u jednotlivých aplikací aktivovat tak, že buďto klepnete na příslušnou ikonku, která se nachází u videa – jedná se obvykle o symbol dvou obdélníčků s šipkou – nebo provedete gesto pro návrat na plochu. Z režimu obraz v obrazu můžete vystoupit buďto klepnutím na výše zmíněnou ikonku, nebo poklepáním dvěma prsty na okno s přehrávaným videem. Pokud chcete obraz v obrazu spustit například u videa, přehrávaného v Safari (pozor, ne všechny weby to umožňují), přejděte nejprve do fullscreen zobrazení a poté buďto klepněte na ikonku Obrazu v obraze, nebo proveďte gesto pro návrat na plochu.

Jak používat obraz v obrazu na Macu

Pokud si dané video přehráváte v Safari nebo třeba Google Chrome na vašem Macu, klikněte na něj pravým tlačítkem nejprve jednou a poté podruhé. V kontextovém menu následně vyberte možnost Spustit obraz v obrazu. Pro prohlížeč Google Chrome existují i různá rozšíření, která vám tento přechod umožní. Jakmile se video přepne do tohoto zobrazení, můžete s ním libovolně pohybovat po obrazovce vašeho Macu a v řadě případů také měnit jeho velikost. Pokud jste narazili na stránku, která u videí tento režim nepodporuje, můžete si na pomoc vzít rozšíření – pro Chrome je k dispozici například Picture-In-Picture, pro Safari pak PiPier.

.