Zavřít reklamu

Věděli jste, že svůj MacBook můžete používat i se zavřeným víkem? Tahle funkce se skvěle hodí, pokud máte s obrazovkou problémy, nebo chcete z vašeho laptopu vytvořit praktický „stolní“ počítač. Pochopitelně budete potřebovat externí monitor, abyste viděli, co se na Macu děje. V tomto článku vám prozradíme vše o tom, jak k němu MacBook připojit a přitom víko klidně nechat zavřené.

Používání externího monitoru u MacBooku má celou řadu nesporných výhod. Samotné připojení externího monitoru nepochybně zvládne každý, stejně jako používání otevřeného MacBooku s externím monitorem. Co když ale u integrovaného monitoru vašeho MacBooku nastanou problémy, je poškozený, nebo zkrátka jen chcete zavřít víko MacBooku a používat rozměrnější externí displej? V těchto chvílích přichází na řadu takzvaný „clamshell mode“.

V předešlých verzích operačního systému macOS byl přechod do clamshell režimu bezproblémový, po aktualizaci na macOS Sonoma se ale zdálo, že Apple tuto možnost uživatelům odepřel. Tuto skutečnost jsem s překvapením zjistila teprve nedávno, když jsem si ke svému MacBooku pořídila externí displej. Stačilo ale pár minut strávených na Redditu, abych zjistila, že ani macOS Sonoma nevylučuje práci s MacBookem v Clamshell režimu. Kouzlo vlastně tkví ve stisku jedné jediné klávesy.

Co je clamshell mode?

Díky clamshellu můžete pracovat na větším monitoru, aniž by vám překážela obrazovka notebooku. Prostě počítač zavřete a schováte stranou. Jen pozor, zavřené víko může způsobit přehřátí. Některé MacBooky využívají k chlazení klávesnici. Když ji ale zavřete, proudění vzduchu se omezí. Proto doporučujeme pořídit si podstavec na MacBook, který zdvihne jeho spodní část a umožní lepší odvod tepla. Pokud máte MacBook Air s čipem Apple Silicon, je riziko přehřátí větší než u MacBooku Pro s Apple Silicon, který má výkonnější chlazení. Clamshell mode má řadu výhod, plynoucích z používání většího externího monitoru. V clamshell režimu můžete také k vašemu MacBooku připojit libovolné Bluetoooth příslušenství a nejste odkázáni jen na integrovanou klávesnici a trackpad.

Pro režim clamshell potřebujete následující:

 • Síťový adaptér k napájení MacBooku
 • Myš – ideálně Bluetooth
 • Klávesnici – ideálně Bluetooth
 • Podporovaný monitor
 • Kabel k propojení vašeho MacBooku s externím monitorem

Jak začít používat MacBook s externím displejem a zavřeným víkem

Pokud máte po ruce vše, co potřebujete, už vám nic nebrání v přechodu do clamshell režimu a používání vašeho MacBooku s externím displejem a zavřeným víkem. Předpokládejme, že už jste zvládli připojit externí monitor k vašemu jablečnému laptopu. Jak dále postupovat?

 • Na MacBooku spusťte Nastavení systému
 • Ujistěte se, že Bluetooth příslušenství je připojené a funkční
 • V sekci Baterie -> Volby aktivujte položku Zakázat automatické uspání při napájení z adaptéru, když je monitor vypnutý.
 • V Nastavení systému spusťte Monitory
 • Stiskněte klávesu Option (Alt) – tlačítko Night Shift ve spodní části okna nastavení monitorů by mělo změnit nápis na Rozpoznat monitory.
 • Stále držte klávesu Option (Alt), klikněte na tlačítko Rozpoznat monitory a zavřete víko MacBooku

Tímto způsobem můžete zahájit práci v clamshell režimu. Nutno podotknout, že zmíněný postup fungoval některým uživatelům Redditu i mně. Bohužel ale nelze zaručit, že se jedná o univerzální řešení, které bude fungovat všem bez rozdílu.

.