Zavřít reklamu

Když dva dělají totéž, není to vždy totéž. Microsoft s Windows a Google s Androidem se inspirovali u Apple, o tom není pochyb. Jejich výsledky ale nejsou tak bombastické jako u výrobků Apple. Já si myslím, že právě uzavřenost a kontrola jsou důvody, proč má Apple několik let náskok a ještě chvíli mu vydrží.

Začal to Microsoft?

V roce 2001 Microsoft představil řešení nazývané tablet PC. Všechnu elektroniku vložili do části s dotekovou obrazovkou. Jenže k ovládání standardních oken ze stolního počítače potřebujete přesně trefit například křížek pro zavření okna, takže se tablet PC dal ovládat víceméně jen stylusem s hrotem.

Koncept se neujal, přitom potenciál by obrovský. Microsoft to tedy nezačal.

Windows Mobile

Záhy potom přišel Windows Mobile pro mobilní zařízení se stylusem a dotekovou obrazovkou, sám jsem se chvíli snažil používat PDA od HTC. Doteková obrazovka se stylusem musela být z toho důvodu, že to měla být zařízení přenosná a nebylo kde položit klávesnici a myš. Takže se opět všichni snažili stávající systém ovládání (malá tlačítka a miniaturní ikonky) použít novým způsobem. Jenže to nefungovalo. Ovládání ani používání samotné nebylo zdaleka tak komfortní a uživatelská zkušenost byla frustrující. Samozřejmě až na pár jedinců, kteří si nedokážou přiznat to, že by se mohli mýlit.

Ve skutečnosti to začalo s iPhonem

V roce 2007 přišel iPhone a pravidla hry se změnila. Ovládání pomocí prstů vyžadovalo, aby byl software napsán na míru pro tento hardware. Tím, že Apple použil jádro svého Mac OS X, se však z iPhone stal malý počítač, který umožnil používat aplikace na úrovni stolních počítačů. Připomeňme si, že mobilní aplikace do té doby byly jednoduché, nestabilní a nepohodlně ovládatelné Java aplikace pro malé displeje.

Apple provozuje iTunes od roku 2001, iTunes Store už od roku 2003 a od roku 2006 jsou všechny iMacy s procesorem Intel a písmenko „i“ v názvu znamená Internet. Ano, Macy můžete a nemusíte registrovat, ale pozor: iPhone, iPad a iPod musíte aktivovat přes iTunes připojené k Internetu, jinak je nezprovozníte. Apple má 10 let zkušeností a statistik náskok a například i z relativního neúspěchu první Apple TV se poučili na všech frontách. Je rozdíl, když máte vlastní statistická čísla, nebo jen kopírujete produkt vytržený ze souvislostí připojených služeb, protože na ty služby nemáte „prostředky“ (finance, lidi, zkušenosti, vizi a statistiky).

[do action=“infobox-2″]Tablety s Androidem nemají povinnost se aktivovat přes Internet.[/do]

A to je obrovská chyba. Dodavatel software tak ztrácí kontrolu nad tím, co uživatel se zařízením dělá a kolik času věnuje jednotlivým úkonům. Apple vás po aktivaci iPadu a iPhonu požádá, zda chcete nebo nechcete odesílat data k analýze zpět programátorům. A právě tyto informace dovolují se více soustředit na to, co uživatelé iOS dělají nejčastěji a tyto funkcionality se snaží naleštit k nepříčetnosti.

Spokojenost s chytrým telefonem, první čísla za rok 2013.

Google s Androidem totiž tato data nemá a proto může pouze reagovat na diskuse. A v diskusích je problém. Spokojení se neozývají. Ozývají se jen ti, co mají problém nebo ti, co strašně moc chtějí nějakou nesmyslnou funkci, na kterou jsou zvyklí ze stolního počítače.

A víte co? Čím větší blbec, tím je ho více slyšet. Nedochází mu totiž, že funkce z počítače, kterou by strašně hodně moc chtěl předělat na mobil, bude programovat několik lidí pár měsíců. Když si to pak stáhne, vyzkouší si, že to není ono a pak to stejně nepoužívá.

Paretovo pravidlo říká: 20% Tvé práce je 80% spokojenosti zákazníka. Mimochodem, dle průzkumů má Apple trvale přes osmdesát procent spokojenosti u zákazníků. A uspokojovat nikdy neuspokojitelné zákazníky, kteří jdou proti filozofii firmy, je chyba.

Až začne Apple ovládat svá zařízení stylusem, až začne Apple pouštět do App Store aplikace bez prověřování, až bude dotekový displej na iMacu a MacBooku, až nebude nutno aktivovat iOS zařízení před prvním použitím a Apple se vzdá své posedlosti po kontrole, pak bude čas prodat akcie a začít hledat alternativy.

Snad se tak ještě dlouho nestane. Jak se říká: dokud to funguje, nevrtej se v tom.

Poznámka na závěr

K napsání mne inspiroval analytik Horace Dediu (@asymco), který 11. dubna tweetnul:
„The biggest problem in trying to measure the post-PC market is Android tablets are completely intractable.“
„Když se snažíte změřit post-PC trh, je největší problém to, že tablety s Androidem nelze statisticky sledovat.“

Když mi televize nesdělí, jakou má sledovanost, proč bych v ní inzeroval? Proč bych měl dát inzerát do novin, které nikdo nečte? Rozumíte? Dokud nejde sledovat chování uživatelů (v rozumné podobě, samozřejmě), pak se do platformy Androidu a Windows Phone penízky inzerentů nepohrnou. Každý iPhone a iPad je totiž spojený s jedním Apple ID a ke většině Apple ID je napojena platební karta. Právě v té platební kartě je genialita. Apple vývojářům a inzerentům nenabízí uživatele, ale uživatele s platební kartou.

Pět let učil a školil zákazníky v ostravské prodejně Apple Premium Reseller, skoro dvacet let se motá kolem reklamy, marketingu a počítačové studiové techniky. Přes dvacet let intenzivně používá počítače, snaží se vidět fakta v širších souvislostech a píše o tom.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.