Zavřít reklamu

Apple neustále pracuje na svých operačních systémech, které vylepšuje prostřednictvím aktualizací. Každoročně se tak můžeme těšit na nové verze s pořádnou náloží zajímavých novinek, stejně tak i na minoritní updaty, jež opravují známé problémy, bezpečnostní chyby, případně optimalizují/přinášejí některou ze samotných funkcí. Celý proces aktualizování má Apple poměrně vychytaný a jednoduchý – jakmile vydá novou verzi, prakticky okamžitě se zpřístupní všem jablíčkářům, pokud mají podporované zařízení. Přesto bychom ale v tomto směru našli segment, kde aktualizační proces značně zaostává. Jakou novinkou by Apple mohl potěšit jablíčkáře?

Aktualizační centrum pro příslušenství

Bezesporu Applu nelze vytknout jednoduchost v procesu aktualizování operačních systémů. To se ale bohužel vztahuje jen na ty hlavní, respektive na iOS, iPadOS, watchOS, macOS a tvOS. Následně jsou tu ale ještě produkty, u kterých je to už o poznání horší. Řeč je samozřejmě o aktualizacích AirTagů a AirPodů. Vždy, když cupertinský gigant vydá aktualizaci firmwaru, vše probíhá nepřehledně a uživatel tak prakticky nemá absolutně přehled o celém procesu. Například nyní došlo k aktualizaci AirTagů, o čemž Apple informoval prostřednictvím tiskové zprávy – přímo samotné uživatele už s tím ale neobeznámil.

Podobně je tomu i u zmiňovaných bezdrátových sluchátek Apple AirPods. U těch sice čas od času vyjde update firmwaru, avšak samotní jablíčkáři se o tom pomalu ani nemají jak dozvědět. O těchto změnách pak informují fanoušci, a to teprve na základě porovnání označení firmwaru s předchozí verzí. Celý problém by teoreticky šel elegantně vyřešit zavedením jisté formy aktualizačního centra pro příslušenství, s jehož pomocí by šlo aktualizovat právě tyto produkty. Zároveň by Apple mohl celý tento proces, o kterém uživatelé nemají prakticky žádný přehled, přiblížit ke zmiňované podobě, kterou moc dobře známe z tradičních operačních systémů.

mpv-shot0075

Je podobná změna nutná?

Na druhou stranu si musíme uvědomit poměrně důležitou věc. Aktualizace v případě AirTagů a AirPodů nelze srovnávat s operačními systémy. Zatímco v druhém případě Apple prezentuje nové funkce a jistým způsobem svůj software rozvíjí, v případě zmiňovaných produktů častokrát jen upravuje chyby nebo vylepšuje funkcionalitu, aniž by tím jakkoliv změnil způsob používání. Z tohoto hlediska je pak logické, že o podobných změnách v podobě aktualizací jablíčkáři vlastně ani nemusejí vědět. Forma aktualizačního centra by sice mohla potěšit fajnšmekry, kteří by rozhodně ocenili příval dalších detailních informací, avšak pro majoritní část uživatelů by se stala trnem v patě. Lidé by pak mohli updaty přeskakovat a neradi by tak ztráceli čas. Celý tento problém není tak úplně jednoznačný a správná odpověď zde rozhodně neexistuje. Na jakou stranu byste se raději přiklonili vy?

.