Zavřít reklamu

Apple se u svých produktů rád chlubí jejich zabezpečením a celkovým důrazem na soukromí. Obecně jsou proto tato zařízení označována za bezpečnější, v čemž sehrává důležitou roli nejen jejich software, ale také hardwarová výbava. Například v případě iPhonů, iPadů, Maců či Apple Watch najdeme důležitý koprocesor Secure Enclave zajišťující další dodatečnou vrstvu zabezpečení. Nyní se ale pojďme zaměřit na Macy, konkrétně tedy na jablečné laptopy.

Jak už jsme zmínili výše, v případě zabezpečení zařízení hraje důležitou roli jak operační systém, tak i samotný hardware. Macy v tomto nejsou žádnou výjimkou. Nabízí například šifrování dat, ochranu zařízení biometrickou autentizací Touch ID, bezpečné procházení internetu s nativním prohlížečem Safari (který dokáže maskovat IP adresu a blokovat trackery) a mnoho dalších. To jsou ostatně benefity, o kterých všichni moc dobře víme. Nadále se ale ještě nabízí řada drobnějších bezpečnostních funkcí, jaké už takovou pozornost nemají.

Apple-MacBook-Pro-M2-Pro-and-M2-Max-hero-230117

V případě MacBooků dbá Apple i na to, aby nedocházelo k odposlouchávání uživatele. Jakmile dojde k uzavření víka laptopu, hardwarově se odpojí mikrofon a stává se tedy nefunkčním. Mac se tak v okamžiku stává hluchým. Přestože interním mikrofonem disponuje, nedokáže jej v takové situaci využít a vy se tak nemusíte obávat, že by vás někdo odposlouchával.

Výhoda v roli překážky

Tuto vychytávku jablečných laptopů můžeme jednoznačně označit za skvělý doplněk, který opět podpoří celkovou úroveň zabezpečení a pomůže s ochranou soukromí. Na druhou stranu ale může přinést i nějaké problémy. V jablíčkářské komunitě bychom totiž našli řadu uživatelů, kteří svůj MacBook používají v takzvaném clamshell režimu. Na stole mají laptop zavřený a k němu připojují externí monitor, klávesnici a myš/trackpad. Zjednodušeně řečeno, z laptopu si dělají desktop. A právě v tom může spočívat zásadní problém. Jakmile totiž dojde ke zmiňovanému uzavření víka, mikrofon se okamžitě odpojí a nebude možné jej použít.

Pokud tedy uživatelé chtějí svůj laptop používat ve zmiňovaném clamshell režimu, a zároveň potřebují mikrofon, nezbývá jim nic jiného, než se spolehnout na nějakou alternativu. Samozřejmě v jablečném prostředí se mohou nabízet sluchátka Apple AirPods. V tomto případě ale narážíme na další známý problém. Jablečná sluchátka si s Macy zrovna dvakrát nerozumí – při současném použití mikrofonu sluchátka nezvládají přenos, kvůli čemuž dochází k rapidnímu snížení bitratu a tedy i celkové kvality. Kdo se tedy nechce vzdát kvalitního zvuku, musí vsadit na externí mikrofon.

V závěru se ještě nabízí otázka, jak celou tuto situaci vlastně vyřešit, a zda vůbec potřebujeme nějakou změnu. O chybu se totiž nejedná. MacBooky jsou zkrátka tímto způsobem navrženy a ve finále pouze plní svou funkci. Podle jednoduché rovince platí, že zavřené víko = odpojený mikrofon. Uvítali byste, kdyby Apple přišel s řešením, nebo je podle vás důraz na zabezpečení důležitější?

Redaktor a student. Mimo redaktorskou činnost se také zajímá o svět populárních technologií. Svůj volný čas věnuje studiu a svým nejbližším.

Všechny články autora

Diskuze k článku

    Tenhle holubí pláč vážně nechápu. Zavřený Macbook je zkrátka zavřený a hotovo. To je jako chtít, aby se zabouchnutými dveřmi stále dalo procházet, dokud je skutečně nezamknu. 😁

celý text

Čtěte více.