Zavřít reklamu

Přinášíme vám úvahu z pera Johna Grubera, tentokrát na téma iPad mini.

Už dlouhou dobu se na různých i netechnologicky zaměřených webech objevují spekulace o iPadu mini. Mělo by však takové zařízení vůbec smysl?

Zaprvé tu máme displej. Podle různých zdrojů by se mohlo jednat o úhlopříčku 7,65 palců o rozlišení 1024 × 768 pixelů. To dává dohromady 163 bodů na palec, čímž se dostaneme na stejnou hustotu, jako měl iPhone nebo iPod touch před zavedením retina displejů. Se stejným poměrem stran 4:3 a rozlišením 1024 × 768 pixelů by po softwarové stránce vypadal jako iPad první nebo druhé generace. Vše by bylo vykresleno jen o něco málo menší, ale ne o moc.

Ale jak by takové zařízení vypadalo jako celek? Jako první možnost se nabízí pouhé zmenšení stávajícího modelu bez nějakých výraznějších změn. I mnohé weby, jako např. Gizmodo, na takové řešení sází. V různých fotomontážích si pohrávají s pouhým zmenšením iPadu třetí generace. Výsledek sice vypadá vcelku hodnověrně, stejně je ale pravděpodobnější, že se Gizmodo mýlí.

Všechny výrobky od Applu jsou totiž přesně navrženy pro určitou sadu použití, což je vidět třeba na faktu, že iPad není pouhou zvětšeninou iPhonu. Jistě spolu sdílí řadu designových prvků, ale každý z nich se liší příkladně v poměru stran nebo šířce okrajů kolem displeje. iPhone skoro žádné nemá, u iPadu jsou naopak velmi široké. Důvodem je rozdílné držení u tabletů a telefonů; kdyby u iPadu okraje nebyly, zasahoval by uživatel neustále druhou rukou do displeje a hlavně dotykové vrstvy.

Ovšem když stávající iPad zmenšíte a dostatečně snížíte jeho váhu, vzniklý produkt by už tak široké okraje kolem displeje nemusel potřebovat. iPad třetí generace jako celé zařízení má 24,1 × 18,6 cm. Tím dostaneme poměr stran 1,3, což je velmi blízko poměru samotného displeje (1,3). Na druhé straně u iPhonu je situace zcela odlišná. Celé zařízení má rozměry 11,5 × 5,9 cm o poměru stran 1,97. U samotného displeje je ovšem poměr stran 1,5. Nový, menší iPad by proto mohl šířkou okrajů spadat někam mezi dva stávající produkty. Při používání tabletu je stále zapotřebí si jej u okrajů přidržovat palcem, u dostatečně lehčího a menšího modelu by ale okraj nemusel být tak široký, jako je tomu u „velkého“ iPadu třetí generace.

Další otázka, která se ve spojení s možností vydání menšího tabletu pojí, je tato: na internetu se často objevují fotografie výrobních dílů nadcházejícího iPhonu, proč však nejsou vidět podobné úniky týkající se menšího iPadu? Zároveň se ale nabízí celkem snadná odpověď: nový iPhone se s vysokou pravděpodobností začne velmi brzy prodávat. V momentu, kdy je uvedení a hlavně začátek prodeje nového produktu na spadnutí, jsou takové úniky i přes veškerou snahu o utajení nevyhnutelné. Čínští výrobci v tuto chvíli jedou naplno, aby Apple mohl co nejdříve zásobit své sklady miliony iPhonů. Jeho prodeje bychom se mohli dočkat už spolu se samotným představením, které by mohlo být už 12. září. iPad mini se přitom může řídit docela odlišným produktovým cyklem, na dané konferenci by mohl být pouze představen a do prodeje pak uveden až později.

Správnou odpověď ale možná máme přímo před očima. Na několika webech se totiž výrobní díly menšího iPadu objevily, jen nesklidily příliš ohlasu. Dokonce tři nezávislé zdroje – 9to5mac, ZooGue a Apple.pro – přinesly fotografie zadního panelu menšího iPadu. Přestože se toho moc nedozvíme o rozměrech nebo kvalitě displeje, je podle snímků zřejmé, že by se menší model iPadu výrazně lišil od toho současného. Asi nejvýznamnější změnou je na první pohled radikální změna poměru stran, který se blíží formátu 3:2, který známe z iPhonu. Hrany zadní strany pak navíc nejsou zkosené jako u dnes vyráběného iPadu, ale podobají se spíše zakulacenému iPhonu první generace. Na spodní straně si můžeme všimnout absence 30pinového dokovacího konektoru, místo něj se zřejmě Apple chystá použít přípojku s nižším počtem pinů, nebo třeba microUSB, jehož zavedení by rády viděly mimo jiné evropské instituce.

Jaký závěr můžeme z těchto poznatků učinit? Buď se může jednat o podvrh, jak ze strany čínských výrobců, novinářů, nebo třeba v rámci dezinformační kampaně samotného Applu. V tom případě by se menší iPad mohl skutečně podobat spíše fotomontážím typu Gizmodo. Druhou možností je, že zachycené výrobní díly jsou pravé, ale samotný displej nebude mít poměr stran 4:3, ale 3:2 (jako je tomu u iPhonu a iPodu touch), nebo dokonce nepravděpodobných 16:9, což se proslýchá také o novém iPhonu. Tato varianta by mohla znamenat přetrvání širokých okrajů na všech stranách displeje. Třetí možností je ta, že díly jsou pravé a displej bude skutečně 4:3. Z toho důvodu se bude přední strana nového přístroje podobat spíše iPhonu a okraje si ponechá pouze na horní a spodní straně, a to kvůli FaceTime kameře a tlačítku Home Button. Vyloučit se nedá ani jedna z uvedených variant, ta poslední ale dává zřejmě největší smysl.

Ať už bude realita jakákoliv, bylo by vcelku logické, kdyby snímky zadní strany iPadu vypustil samotný Apple. Spolu s nimi se totiž na stránkách dvou významných amerických deníků, Bloomberg a Wall Street Journal, objevily senzační zprávy o tom, že Apple připravuje novou, menší verzi tabletu. V době, kdy se Nexus 7 od Googlu těší velkým úspěchům u recenzentů i uživatelů, a mnozí ho nazývají „po iPadu nejlepším tabletem“, by mohlo jít o promyšlenou PR akci Applu. Nejdříve šlo o návnadu v podobě několika záběrů zadní strany, která skvěle zaměstná technologické weby (jako je třeba tento, že?), a poté o dva cílené, legitimizující články na stránkách renomovaných deníků. Wall Street Journal se ve svém článku neobešel bez zmínky nového Nexusu nebo tabletu Surface od Microsoftu. Bloomberg je pak ještě přímější: „Apple se ke konci roku chystá vydat menší, levnější iPad (…), čímž si chce uhájit převahu v trhu s tablety, zatímco se Google a Microsoft chystají vydat svá konkurenční zařízení.“

Samozřejmě není představitelné, že by Apple začal svůj sedmipalcový tablet vyvíjet až po představení těch konkurenčních. Stejně tak je stěží reálné, že by menší iPad mohl cenově konkurovat zařízením třídy Kindle Fire nebo právě Google Nexus 7. Apple sice má díky obrovským objemům svých zakázek výhodu v podobě nižších cen u dodavatelů, má však zároveň diametrálně odlišný business model než většina konkurence. Žije zejména z marží na prodaném hardwaru, zatímco většina ostatních výrobců prodává své produkty s velmi nízkými maržemi, a jejich cílem je spíše propagovat konzumaci obsahu na Amazonu, resp. Google Play. Na druhou stranu by bylo pro Apple krajně nevýhodné pouze přihlížet vysokým prodejům konkurenčních tabletů, a právě proto se domníváme, že je ve hře PR (public relations, poznámka redakce).

Další důležitá otázka zní: čím vlastně může menší iPad zaujmout, když ne nízkou cenou? V první řadě by se mohl proti konkurentům vymezit svým displejem. Nexus 7 má při svých sedmi palcích a rozlišení 12800 × 800 pixelů poměr stran 16:9. Nový iPad by přitom mohl díky tenčím okrajům a formátu 4:3 při téměř stejných rozměrech nabídnout o téměř 40 % větší displej, než je k dostání u ostatních výrobců. Kde by naopak očividně zaostával, by byla hustota pixelů na obrazovce. Podle dostupných informací by totiž měla být pouhých 163 DPI, což ve srovnání s 216 DPI Nexusu 7 nebo 264 DPI iPadu třetí generace není mnoho. Je logické, že by v tomto ohledu mohl Apple v rámci zachování dostupné ceny učinit kompromis. Ostatně žádné ze současných zařízení nedostalo do vínku retina displej už ve své první generaci, a tak by se jej mohl i menší iPad dočkat až ve druhé nebo třetí obměně – jak ovšem tento nedostatek kompenzovat? Samotná velikost displeje jako jediný prodejní argument rozhodně neobstojí.

Při zachování ceny, která může konkurovat i budgetovým platformám, by Apple mohl vsadit na jeho skladnost. iPad třetí generace získal retina displej, ale ve spojení s tím si vyžádal také silnější baterii, což s sebou nese daň v podobě vyšší hmotnosti a tloušťky. Na druhé straně menší iPad s nižším rozlišením a méně výkonným hardwarem (který si retina displej žádá) bude mít také nižší spotřebu. Bez nutnosti použít velmi výkonné baterie tak Apple může ušetřit na nákladech, ale hlavně zde může najít další konkurenční výhodu. Menší iPad by mohl být výrazně tenčí a lehčí než třeba zmiňovaný Nexus 7. V tomto ohledu zatím nemáme odkud čerpat informace, jistě by ale bylo pěkné dostat se s tloušťkou na úroveň iPodu touch.

Nový, menší iPad by proto mohl na jedné straně těžit z většího displeje, na druhé straně z lepší skladnosti. Dále přidejme podporu mobilních sítí a zadní kameru (existenci obojího lze z fotografií vyvodit), široký výběr aplikací na App Store (Google Play se potýká s vysokou mírou pirátství) a celosvětovou dostupnost (Nexus je v prodeji zatím pouze v Severní Americe, Austrálii a Velké Británii), a máme několik pádných důvodů, proč může menší iPad uspět.

Zdroj: DaringFireball.net

Student žurnalistiky, náruživý hráč, nově nadšený fotograf a hlavně velký fanoušek techniky. Zejména té s nakousnutým jablkem.

Všechny články autora

Diskuze k článku

  163 bodů na pixel -> To myslíte vážně? ^^Nexusu -> Nexus bez Nexurozlišení 12800×800 pixelů -> Docela bych chtěl takovej stroj vidět.

  „(Google Play se potýká s vysokou mírou pirátství)“ -> Tohle je spíš výhoda pro uživatele ne? Na iOS si těžko nainstalují appku z netu aniž by měli jailbreak a to většina lidí nemá.
  Btw: nebuďte jak Radek Hulán, který maže komentáře z FB :).

  Rozhodně nevýhoda. Kolik kvalitních a úspěšných her je na iOS a kolik na Androidu? Pro kterou platformu bude raději vývojář vyvíjet aplikace? Asi spíše pro tu u které bude vědět, že 95% uživatelů mu za ni zaplatí a rád ji i občas poskytne ve slevě. Jako vývojář bych se androidu vyhl obloukem. Pro uživatele a vývojáře je uzavřenost iOS win/win situace.

  Máte pravdu, ale na druhou stranu nemůže existovat obchod bez podpory applu (a jeho provize a bez jeho schvalovacího procesu). Je to stejné jako na windows, kde si můžete upirátit hru jakou chcete, ale zase zde může existovat obchod jako steam, kde provizi mají přímo někteří vyvojáři her… a určitě alternativní obchody pro android existují a druhá věc je kolik lidí co si soft upirátí by si ho koupili, 10procent možná. Rozhodně to neschvaluji, ale není to ztráta 95%, jestli rodiče koupí dítěti na základce telefon tak pravděpodobně nemá volný přístup k jejich kreditce, zde má apple obrovskou výhodu, že sbírá nejmovitější klientelu.. :-)

  Na androidu připadá 9 upirátěných aplikací na jednu prodanou a uznávám, že to je pouze 90%. Divim se, že se někomu vůbec vyplatí na android vyvíjet. Většina her se podává navíc za 20 kaček a za tu cenu by jí rodiče dětskám mohli občas koupit.

  A můžeš to něčím podložit? Kolem mě se za poslední rok vyrojilo takových 40 androidů, z toho nějakých 30 využívá play a ani jeden z nich neví, jak by vůbec mohl aplikaci upirátit… 

  Naopak kolem mě jsou všichni s Androidem razícím heslo: Ty applisto přeci za to nebudem platit nejsme blázni. A v živovotě nic nekoupili. Já na android taky nic nekoupil už i jen kvůli špatné bezpečnosti. Na Apple kupuji bežně a o jailbreak jsem nikdy neusiloval-nebylo třeba. Prostě je to jiné.

  Skutečně se říká Nexusu, stejně jako stylusu. U novotvarů se neskloňuje tak, jako třeba u jmen Julius. Řídím se podle kolegy z PedF, tak snad mi něco nenabulíkoval :)
  Co se týče pirátství, výhoda pro uživatele skončí ve chvíli, kdy kvůli rozšířeným krádežím přestanou developeři vyvíjet kvalitní aplikace, protože by za ně stejně nikdo neplatil.

  Takovýto postup mi na Apple vůbec nesedí. Nezdá se mi, že by začali vyrábět menší iPad jen proto, že tak činí ostatní výrobci. Nakonec, v čem by vlastně byl přínos takového zařízení? Spíš si myslím, že vytvoří úplně nový produkt. Malý iPad by byl vlastně takový „crossover“ mezi iPhonem a iPadem. Tak k čemu to? Já bych to spíš viděl na zařízení s velkou výdrží a dobře čitelným displejem, jako je třeba Qualcomm Mirasol. Ta technologie má ale ještě své mouchy, takže do toho Apple nepůjde. Řekl bych, že tady akorát vzniká informační šum. Apple si vždy šel a vždy půjde vlastní cestou.

  uz tu je precedens – iPody, macbooky, iMac. cize nemozno hovorit o „neapple“ kroku. iphone ostal osamoteny, lebo je to smartphone – s uhloprieckou sa neda ist radikalne hore alebo dole a apple by nemohol ponuknut zariadenie vyrazne lacnejsie pri zachovani kvality – co pri iPode ide a myslim ze aj iPade.

  apple vytvoril trhovy segment a bude dotlaceny k diverzifikacii, tak ako ponuka sirsiu radu macbookov, iMacov, iPodov. 

  Myslim, ze mensi iPad dava zmysel. Keby to bol zmenseny iPad 2 so 16GB pameti za cenu 300USD, tak by sa dal v pohode pouzivat v skolach na ucebnice. Mnohym ludom by taktiez vyhovoval mensi iPad na nosenie. 10“ iPad je predsalen dost velke padlo.

  Radši bych uvítal iPad Maxi, na kterém by se dalo pracovat. Touch app jsou budoucnost a ve spojení s rychlým internetem a levnějším prostorem v cloudu by to byla fantazie.

  Moje řeč. Něco kolem 24″ zabudovat sklopně do stolu se snadným vyjmutím by bylo super. HW jako iMac. Ale chápal bych i snahu Applu s iPad mini.

  to uz nieje prenosne a potom take riesenie uz existuje od wacom. istem ide iba o display, ale ak uz rozmery su take ze sa to realne neda prenasat (nad 17′), tak je logickejsie ze take riesenie by bolo skor OSX – kedze je to pre profesionalov

celý text

Čtěte více.