Zavřít reklamu

Hudební hrací automat či chcete-li jukebox je tradiční součásti mnoha hospod a barů, kam se chodíme s přáteli pobavit. Byť se jedná o značně archaicky vypadající přístroj, svou oblibu má. Kdo by si nechtěl při večírku pustit svoji oblíbenou písničku? Vše lze však dělat moderněji, pohodlněji a snadněji – jukebox nové generace se jmenuje BarBox a útočí na všechny podniky, co chtějí mít s hudbou cokoliv společného.

Barbox je možná spíše než hracím automatem nové generace odpovídajícím zařízením pro dnešní dobu, která je protkaná chytrými telefony, internetem a naší závislostí na těchto technologiích. Obstarožní jukeboxy stojící v rohu baru, do kterých musíte vhodit minci, a v uživatelském rozhraní podobnému tomu z prvních počítačů vybrat oblíbenou skladbu dnes často skutečně působí jako pěst na oko.

V době, kdy se vše řeší přes internet, mobilní telefony objednávají jídlo, kupují letenky a bookují hotely, to vypadá, jako by se v případě reprodukce hudby v zábavních podnicích zastavil čas. To vše chce změnit ambiciózní projekt českých vývojářů s názvem BarBox, který odstraňuje nevzhledné krabice, ničí potřebu mít u sebe mince (kdo je v éře bezkontaktních plateb má?) a přináší moderní způsob, jak si v oblíbeném podniku nechat zahrát oblíbenou písničku.

[do action=“citace“]BarBox přináší moderní způsob, jak si v oblíbeném podniku nechat zahrát oblíbenou písničku.[/do]

BarBox využívá moderní trendy v podobě hudebních streamovacích služeb a dále dnes již běžně dostupné výdobytky jako Wi-Fi síť a chytré telefony. Přijdete do oblíbeného podniku, připojíte se na jeho bezdrátovou síť, spustíte aplikaci BarBox a z nekonečné nabídky služby Deezer si vyberete libovolnou písničku. Ta se buď okamžitě spustí, anebo se zařadí na čekací list, pokud byl již někdo rychlejší než vy. Vše funguje stejně jako klasický jukebox, jen máte díky Deezeru v ruce vždy ten nejaktuálnější výběr, vše obsluhujete z pohodlí své sedačky a nikdo vás tentokrát nemůže osočit, že zase jen hledíte do displeje svého iPhonu a dostatečně se nevěnujete své společnosti. Vybíráte si totiž přece hudební podkres.

O BarBoxu se zatím příliš neví. Postupně se však začíná rozpínat po Praze a nejznámější taneční a zábavní podniky po prvních měsících provozování jukeboxu nové generace hlásí nadšení. Osobně jsme si zašli vyzkoušet BarBox do pražského Café Baribal na Rašínově nábřeží a jediná věc, kterou jsme potřebovali zjistit, bylo heslo k Wi-Fi síti. Pak už bylo vše v naší režii. V přehledném rozhraní aplikace BarBox jsme si vyhledali oblíbené písničky a „naházeli je do pořadníku“. Jelikož v tu chvíli BarBox nikdo jiný nevyužíval, právě přehrávaná muzika okamžitě utichla a naskočila naše první zvolená skladba.

Navolený playlist máte pochopitelně vždy před sebou, a tak můžete sledovat, jaký vkus mají ostatní návštěvníci baru a na co se můžete těšit. Přidávání skladeb je na rozdíl od klasických jukeboxů vždy zdarma, platit je třeba až v případě předbíhání, když chcete svou písničku zahrát ihned a nehodláte čekat, až na ni v dlouhém seznamu dojde řada. To je poměrně rozumné řešení a rozhodně přiláká více zákazníků, když není třeba dopředu zadávat žádnou kreditní kartu či dokonce hned platit. Win-win situace pro obě strany, zákazníka i majitele podniku. První jmenovaný nebude mít ke službě nedůvěru, když po něm hned napoprvé nebude chtít důvěrné informace, a tím pádem z toho bude profitovat i provozovatel služby.

Nejedná se navíc o žádnou hloupou službu. BarBox pochopitelně zvládá hravě fungovat, i pokud ho zrovna žádní hosté nevyužívají. Přehrávány jsou vlastnoručně vybrané hudební žánry, nebo má možnost si majitel podniku vybrat z playlistů sestavovaných známými osobnostmi, hudebníky a editory. Vše je poháněno streamovací službou Deezeru, která je backendem BarBoxu, ten pak přináší vlastní rozhraní. Pro francouzský Deezer se tvůrci rozhodli z toho důvodu, že přišel jako první, měl funkční API a jeho vývojáři byli maximálně ochotní komunikovat a do projektu BarBox vstoupit. Pracuje se také na zařazení Spotify, ale švédská společnost zatím svoji službu neotevřela natolik, aby ji mohl BarBox využívat. Až se tak stane, bude si moci majitel každého podniku vybrat, jakou databázi upřednostní. Pro koncového uživatele se ovšem příliš nezmění, knihovny obou služeb jsou velice podobné.

Streaming hudby v podnicích, kde mohou být v jednu chvíli na bezdrátovou síť napojeny desítky lidí, se může zdát jako riziková záležitost, ale vývojáři BarBoxu ujišťují, že datově i přenosově náročný je jejich jukebox jen minimálně. V případě výpadku internetu – což byl ostatně během silné bouřky náš případ, když jsme BarBox v centru Prahy zkoušeli – BarBox okamžitě přepne na „záložní playlist“, tedy seznam skladeb, který si každý podnik uloží do paměti, aby byl přístupný i v offline režimu.

Pro návštěvníky barů a klubů i jejich provozovatele je BarBox maximálně jednoduchý na obsluhu i ovládání, navíc se díky němu podnik ukáže jako moderní zařízení jdoucí s dobou, což především dnešní mladá generace, jež se od displejů mobilních telefonů odlepuje jen velice neochotně, jistě ocení. Jak již bylo řečeno, BarBox je sice teprve na začátku, ale již první posbírané ohlasy jasně naznačují, že toto může být cesta, jak posunout reprodukci hudby v zábavních podnicích dál. Taneční kluby může zajímat především DJ mód, díky kterému BarBox propojí taneční parket s diskžokejem. Klub nastaví čas, kdy se BarBox do DJ módu přepne, což by měla být chvíle, kdy nastupuje DJ. Všem návštěvníkům se v aplikaci objeví zpráva, že mohou DJovi posílat své návrhy, co by chtěli zahrát. Pro DJe je v tu chvíli BarBox pouze informační platforma, na níž zjišťuje nálady a přání publika, hudbu nicméně hraje ze svých zařízení. Jedná se ovšem o velice originální interakci mezi návštěvníky a DJem, což může být příjemné zpestření večera.

Jen za pár týdnů, co jsme se s BarBoxem poprvé setkali, přibylo na mapě několik barů. Navíc se již pomalu jukebox budoucnosti šíří i mimo naše hlavní město. Kdy zavítá BarBox i do vašeho města, do vašeho oblíbeného podniku?

.