Zavřít reklamu
iWant

Kam zmizely rozdíly mezi novými MacBooky?

iWant

Jistě si ještě vzpomínáte na dobu, kdy jste měli ve výběru přenosného počítače od Applu jasno během pár vteřin. Buď jste potřebovali levnější variantu, která vám bude stačit na surfování po internetu, maily a nějaké ty základní věci (v té době v iLife a iWorks), na což bohatě stačil iBook, nebo jste zkrátka potřebovali výkon a tak jste sáhli po PowerBooku. Později se situace příliš nezměnila a měli jste na výběr buď tenký, lehký a méně výkonný MacBook Air nebo těžký, ale za to skutečně výkonný MacBook Pro. Situace se však pomalu začala komplikovat v době, kdy Apple přidal třetí stroj v podobě 12″ MacBooku a úplný guláš nastal v momentě, kdy se nové MacBooky Pro dočkaly vylepšení v podobě Touchbaru.

Do té doby jste totiž mohli volit jen na základě výkonu a tak nějak logicky měl méně výkonný stroj také menší a lehčí tělo. Dnes však Apple již nenabízí jen rozdíly ve výkonu, ale nově si musíme vybrat také funkce a ty jsou v současné době poměrně zásadní. Ruku na srdce, většina uživatelů totiž stále používá MacBook na surfování po internetu, práci s maily a nějaké ty základní úpravy dokumentů nebo fotografií, což zvládají všechny modely které má Apple v nabídce. Pokud patříte mezi grafiky, profesionální fotografy nebo jiné profese, které vyžadují od svého přenosného stroje co nejvyšší výkon, je vaše volba jasná a je zde pro vás MacBook Pro.

Když však nehledáte výkon a stačí vám MacBook Air, v roce 2017 budete zklamáni z absence Retina displeje, obzvláště vezmeme-li v potaz, že Apple i když jen minimálně, přesto MacBook Air v letošním roce aktualizoval. To znamená, že jej minimálně v následujících měsících z nabídky nevyřadí a stále je to aktuální stroj pro letošní rok. Retina displej je skutečně v dnešní době tím, co u Apple očekáváte jako standard, ovšem pokud zvolíte Air, nedostanete jej. Stejně tak vám bude chybět Touch ID a TouchBar. Zde lze sice namítnout, že to je výsada jen toho nejvýkonnějšího stroje v nabídce, ovšem proč když mi výkonnostně stačí klasický MacBook Air nebo 12″ MacBook, nemohu mít tuto skvělou funkci. Nechci přeci platit peníze navíc a zároveň se tahat, oproti Airu nebo 12″ MacBooku, s těžkým a velkým strojem, když jeho výkon nevyužiji.

Další možností je sáhnout po 12″ MacBooku. Ani s ním však nezískám TouchBar, navíc, i když mi stačí jen základní výkon, v případě tohoto stroje je výkon již skutečně na hranici toho, co lze ještě používat na alespoň drobné úpravy například fotografií. Navíc cena čtyřicet tisíc korun je již na hranici, na které očekáváte i nějaký ten výkon. MacBook tak sice nabízí Retina displej, skvělý design a extrémně tenké a lehké tělo, ovšem i zde je velké ale v podobě absence TouchBaru a výkon je skutečně smutný příběh. Poslední možností je pak MacBook Pro, který nabízí vše co dnešní MacBooky od Applu mají a nechybí mu vůbec nic. Je zde však překážka v podobě vysoké ceny a také je v porovnání s ostatními modely větší a těžší.

Apple nás tak najednou nutí přemýšlet při koupi nového MacBooku jinak než doposud a zdá se mi, že se z filozofie vytratila ona jednoduchá volba. Jaký názor máte na současnou nabídku přenosných počítačů od Applu vy a myslíte si, že se situace v budoucnu opět vrátí k jednoduché volbě, kdy z nabídky zmizí Air a budeme volit jen mezi 12″ MacBookem a MacBookem Pro? V tom případě by však podle mého názoru bylo od Applu férové, aby i 12″ varianta dostala Touch ID a TouchBar.