Zavřít reklamu

Bývalý softwarový inženýr společnosti Apple, Ken Kocienda, právě vydává svou knihu Creative Selection. Kociendovo dílo umožňuje čtenářům nahlédnout pod pokličku designových procesů v cupertinské společnosti a představuje hned několik klíčových momentů v oblasti jablečného designu.

Kocienda do Applu nastoupil v roce 2001 a následujících patnáct let zde strávil prací především v oblasti vývoje softwaru. V knize Creative Selection popisuje sedm nejvýznamnějších prvků důležitých pro úspěch Applu v oblasti softwaru. Těmito prvky jsou inspirace, spolupráce, řemeslo, úsilí, rozhodnost, chuť a empatie.

Proces tvůrčího výběru je strategií, kterou mají na starost malé týmy inženýrů. Tyto týmy se plně soustředí na bleskovou tvorbu demoverzí své práce, umožňujících ostatním odpovědným zaměstnancům rychle formulovat své nápady a návrhy. Nejlepší prvky každé iterace jsou ukládány tak, aby bylo rychle dosaženo takové úrovně zdokonalení, jaká je potřebná pro finální vydání jablečných produktů.

Ken Kocienda byl v roce 2001 nejprve součástí týmu společnosti Eazel. Tu založil bývalý inženýr z Applu Andy Hertzfeld, společnost ale ukončila svou činnost. Poté, co Eazel skončil, byl Kocienda spolu s Donem Meltonem najat Applem, kde se měl podílet na vývoji webového prohlížeče Safari pro Mac. K projektu se nakonec připojili i další bývalí zaměstnanci Eazelu. V knize Creative Selection Kocienda mimo jiné popisuje hned na několika kapitolách obtížnost prvních krůčků ve vývoji Safari. Inspirací mu měl být nepříliš známý browser Konqueror. Tým, odpovědný za vývoj Safari, vyvíjel takřka neúnavné úsilí, směřující k vytvoření fungujícího prohlížeče s důrazem na rychlost. Kocienda popisuje, že vývoj webového prohlížeče nebyl v žádném případě jednoduchý, profesionální oporu měl ale právě v Donu Meltonovi. Postupně se celému týmu dařilo programovat rychlejší a rychlejší prohlížeč.

Jakmile bylo Safari vydáno, byl Kocienda převelen k projektu, jehož cílem bylo vylepšit nativní aplikaci Mail. I zde šlo o velmi precizní a detailní práci, jejíž výsledky mohou možná na nezasvěcené působit banálně, ale proces, který k nim vede, je značně komplikovaný. Safari a Mail ale nebyly zdaleka jedinými projekty, na kterých Kocienda po dobu svého působení ve společnosti Apple pracoval. Jednou z nejvýznamnějších oblastí Kociendovy působnosti byl kdysi supertajný Project Purple, tedy vývoj prvního iPhonu. Zde měl Kocienda na starost vytvoření automatických oprav u klávesnice prvního jablečného smartphonu. Jedním z problémů, který musel odpovědný tým řešit, bylo to, jak umístit klávesnici na malou obrazovku telefonu a jak dosáhnout co největšího uživatelského pohodlí a zároveň funkčnosti softwarové klávesnice. Vzájemná oddělenost jednotlivých týmů práci svým způsobem příliš neulehčovala – Kocienda například nikdy design telefonu, pro který klávesnici vyvíjel, nespatřil.

Server MacRumors označuje Kociendovu knihu Creative Selection za hodnou přečtení. O zajímavé zákulisní historky v ní není nouze, a Kocienda vzhledem k době, kterou v Applu strávil, jistě ví, o čem píše. Kniha je k dostání na webu Amazon, její elektronickou verzi můžete zakoupit na iBooks.

.