Zavřít reklamu
iWant

Ketchapp: jak dva bratři z Francie vydělávají miliony dolarů v App Store

iWant

Hráli jste někdy hru „2048“? Pokud ne, určitě jste o ní alespoň slyšeli. Je na první pohled jednoduchá, ale vysoce návyková, a po světě si získala neuvěřitelné množství příznivců, kteří tráví každou volnou chvilku posouvání čtverců s čísly. Neméně oblíbené a návykové jsou i další zdánlivě jednoduché hry, jako je třeba „ZigZag“, „Twist“ nebo „Stick Hero“.

Rodina je základ

Všechny tyhle mistrovské kousky – a zhruba šedesátku dalších – má na svědomí pětice lidí s francouzské společnosti Ketchapp Games. K vývoji svých produktů dokonce nemají zapotřebí ani kancelář. V posledním kvartálu roku 2015 byla společnost Ketchapp Games podle údajů ze Sensor Tower pátým největším distributorem aplikací pro iPhone ve Spojených státech z hlediska stahování. Tajemství tohoto úspěchu tkví zejména v  kombinaci chytrého podnikání, dobrých odhadů a promyšlené taktiky.

Ketchapp založili bratři Michel a Antoine Morcosovi v roce 2014. Na veřejnosti se příliš neobjevují, Antoine ale poskytl online rozhovor severu TechInsider.

V případě společnosti Ketchapp panuje naprostá shoda v tom, že se bezpochyby jedná o efektivní obchodní model. Hry, které tato malá francouzská firma pouští do světa, u ní ve skutečnosti vlastně nevznikají. Ketchapp přijme každý týden zhruba stovku nabídek od nejrůznějších vývojářů, z nich vybírá hry, které mají potenciál stát se megahitem. Provozovatelé Ketchappu občas sami projdou App Store a vyhledávají hry, které by chtěli převést pod svou licenci, pro „Ketchapp family“ pracuje i okolo třiceti studií po celém světě. Ve spoustě případů se jedná o sázku na nejistotu a ne vždy taková sázka vyjde, Ketchapp ale zaznamenává více úspěchů než nezdarů. „Je to jako v každém byznysu,“ říká Antoine Morcos. Mezi nesporné hity patří například už zmíněná hra „2048“, která se dočkala 70 milionů stažení. Hru „ZigZag“ si stáhlo 58 milionů uživatelů, „Stick Hero“ 47 milionů. Celkově zaznamenaly hry z produkce Ketchapp více než půl miliardy stažení.

Část úspěchu spočívá v typu her, které Ketchapp pouští do světa. „Neděláme hry pro typické hráče,“ uvádí Morcos. „Je to tatáž strategie, kterou Atari použilo u svých arkádových her.“.

Virál máme jistý

Strategie propagace her je podle Morcose jednoduchá. Spoluzakladatel společnosti uvádí, že část růstu popularity aplikací z Ketchapp má organický základ, a Ketchap si neplatí reklamy pro své hry. Místo toho spoléhají na propagaci v rámci svých vlastních her v podobě vyskakovacích oken. „Raději spoléháme na přirozený nárůst stahování,“ uvádí Morcos. „Pokud je daná hra špatná, nebude se dál šířit.“

Když spustíte některou z Ketchapp her, jednou z věcí, kterých si všimnete jako první, je reklama na další hru z jejich produkce. Za malý poplatek si uživatelé mohou tyto reklamy odstranit, příjem z těchto reklam je ale pro Ketchapp většinový. Reklam je v těchto hrách – jak už to u bezplatných aplikací bývá – opravdu požehnaně, a to jak v podobě vyskakovacích oken, tak i v podobě malých bannerů v horní nebo spodní části obrazovky.

Značnou aktivitu vyvíjí Ketchapp i na sociálních sítích, které jsou v tomto ohledu opravdu mocným nástrojem. Jejich Facebooková stránka se těší více než 2,2 milionům followerů a najdete na ní nejenom videa lidí, hrajících zmíněné hry, ale také zábavné GIFy a odpovědi přispěvatelům. Společnost rovněž nabízí retweety těm, kteří jí pošlou screenshot, zachycující dosažení vysokého skóre v některé z jejích her.

Ne každý ale věří v pověst o virálním šíření popularity Ketchapp her. Jonathan Kay, zakladatel a provozní ředitel společnosti Apptopia, je k této teorii značně skeptický. „Kdyby fungovala organická propagace v rámci okruhu stávajících uživatelů, proč by giganti, jako je Disney nebo EA, investovali miliony dolarů do získávání nových zákazníků?“, ptá se sugestivně Kay. „Nemyslím si, že by to bylo tak jednoduché.“. „My ale neděláme hry jako Disney nebo EA – děláme hry pro každého, s vyšší atraktivitou,“ reaguje Morcos.

Ketchapp nicméně odmítá poskytovat jakékoliv informace o svém příjmu, přičemž se opírá o tvrzení, že konkurence se snaží zkopírovat jejich model podnikaní. Podle Kaye by ale měsíční příjem společnosti mohl činit více než 6,5 milionu dolarů. „V těch hrách jsou reklamy,“ připomíná Kay. „Vydělávají miliony.“. Antoine Mocros označuje Kayův odhad za „mylný“.

Války klonů?

Ketchapp čas od času čelí obviněním z toho, že hry kopíruje. „Ketchapp také proslul tím, že si libovolně půjčuje prvky z jiných populárních her,“ napsal loni v březnu redaktor serveru VentureBeat Jeff Grub s tím, že existuje veliká podobnost mezi „2048“ a jinou oblíbenou hrou s názvem „threes“. Podle Gruba Ketchapp také významně vydělal na hře „Run Bird Run“, která se silně podobala populárnímu „Flappy Bird“. Timothy J. Seppala z Engadget zase upozornil na podobnost mezi nezávislou hrou „Monument Valley“ a „Skyward“ od Ketchapp.

„Zatímco Monument Valley je relaxační, téměř zenový zážitek, spočívající spíše v logických hádankách, Skyward je pokusem o klon Flappy Bird v pastelových barvách a s estetikou M. C. Eschera,“ píše Seppala. Antoine Mocros na to reaguje tvrzením, že „Skyward“ je zcela odlišný typ hry, než „Monument Valley“, a že se nejedná ani o stejný žánr. Na otázku, týkající se podobností po designové stránce, stejně jako na to, zda je „2048“ kopií nebo ne, odpovídá, že „všechny závodní hry vypadají stejně“, a že si na tento fakt nikdo nestěžuje. „Skyward je zcela nová hra, kterou nikdy nikdo dřív neviděl,“ uvedl Mocros v rozhovoru pro Tech Insider.

Bez ohledu na veškeré kontroverze to vypadá, že Ketchapp moc dobře ví, co dělá. Nejnovější hra z jejich produkce Mr Gun minulý týden suverénně atakovala žebříček v App Store a po řadu dní zůstává nejen ve Spojených státech jednou z nejstahovanějších her pro iPhone.