Zavřít reklamu

Před několika dny jsme se na letošní první podzimní konferenci od Applu dočkali představení zbrusu nových iPhonů 13 a 13 Pro. Konkrétně Apple přišel se čtyřmi modely, stejně jako minulý rok jsme se tak dočkali iPhonu 13 mini, iPhonu 13, iPhonu 13 Pro a iPhonu 13 Pro Max. Pokud jste na příchod těchto modelů čekali jako na smilování, popřípadě pokud se vám prostě a jednoduše líbí a uvažujete o koupi, tak by vás mohlo zajímat srovnání s loňskou generací. Pojďme se společně v tomto článku podívat na kompletní srovnání iPhone 13 Pro (Max) vs. iPhone 12 Pro (Max) níže pak naleznete odkaz na srovnání iPhone 13 (mini) vs iPhone 12 (mini).

Procesor, paměť, technologie

Jak už to tak u našich srovnávacích článků bývá, tak se společně hned na začátek podíváme na zoubek hlavnímu čipu. Naprosto všechny modely iPhone 13 a 13 Pro disponují zbrusu novým čipem A15 Bionic. Tento čip má celkově šest jader, dvě z toho jsou výkonnostní a čtyři pak úsporná. V případě iPhonů 12 a 12 Pro je pak k dispozici čip A14 Bionic, který má taktéž šest jader, z toho dvě výkonnostní a čtyři úsporná. Na papíře jsou tedy specifikace prakticky stejné, u A15 Bionic pak ale samozřejmě uvádí, že je výkonnější – on totiž pouze počet jader neurčuje celkový výkon. U obou čipů, tedy jak u A15 Bionic, tak A14 Bionic, získáte obrovskou dávku výkonu, který vám bude dostačovat na mnoho let dopředu. Rozdílnosti lze každopádně pozorovat v případě GPU, které je u iPhone 13 Pro (Max) pětijádrové, zatímco u loňského iPhonu 12 Pro (Max) „pouze“ čtyřjádrové. Neural Engine je pak u všech porovnávaných modelů šestnáctijádrový, u iPhone 13 Pro (Max) však Apple uvádí u Neural Enginu přídomek „nový“.

mpv-shot0541

Paměť RAM jablečná společnost při představování nikdy neuvádí. Pokaždé si tak několik hodin či dní musíme počkat, až se tato informace objeví. Dobrou zprávou je, že jsme se dočkali, a to již včera – dokonce jsme vás o kapacitě RAM a baterie informovali. Dozvěděli jsme se, že iPhony 13 Pro (Max) disponují stejnou velikostí operační paměti RAM jako loňské modely, tedy 6 GB. Jen pro zajímavost, klasické „třináctky“ mají stejnou kapacitu RAM jako klasické „dvanáctky“, tj. 4 GB. Všechny porovnávané modely pak nabízí biometrickou ochranu Face ID, byť je pravdou, že u iPhonů 13 je horní výřez pro tuto technologii celkově o 20 % menší. Zároveň je u iPhonů 13 Face ID o něco rychlejší – už u loňských modelů se však dalo považovat za velmi rychlé. Ani jeden z porovnávaných iPhonů nedisponuje slotem pro SD kartu, určitých změn jsme se však dočkali v případě SIM. iPhony 13 totiž jako první podporují Dual eSIM, což znamená, že si můžete oba dva tarify nahrát právě do eSIM a fyzický slot pro nanoSIM tak ponechat prázdný. iPhony 12 Pro (Max) pak umí klasický Dual SIM, tedy jednu SIM kartu vložíte do nanoSIM slotu, druhou pak nahrajete jakožto eSIM. Samozřejmostí je u všech modelů podpora 5G, se kterou Apple přišel vloni.

Takto Apple představil iPhone 13 Pro (Max):

Baterie a nabíjení

Jak už jsme nakousli výše, tak kromě operační paměti neuvádí Apple při představování ani kapacitu baterie. Tuto informaci jsme se však již taktéž dozvěděli. Právě vyšší výdrž bylo něco, po čem zastánci jablečné společnosti dlouho volali. Zatímco v minulých letech se Apple snažil své telefony udělat co možná nejužší, tak letos tento trend pomalu mizí. iPhony 13 jsou totiž oproti loňským modelů o pár desetin milimetrů tlustější, což je pro uživatele, co se držení týče, nepatrná změna. Díky těmto desetinám milimetrů však mohl Apple osadit větší baterie – a rozhodně je to znát. iPhone 13 Pro nabízí baterii o velikosti 11.97 Wh, zatímco baterie iPhone 12 Pro má 10.78 Wh baterii. Nárůst v případě modelu 13 Pro je tedy celých 11 %. Největší iPhone 13 Pro Max pak disponuje baterií o kapacitě 16.75 Wh, což je o 18 % více oproti loňskému iPhonu 12 Pro Max s baterií o kapacitě 14.13 Wh.

mpv-shot0626

Vloni Apple přišel s velkou změnou, tedy co se balení týče – konkrétně do něj přestal přidávat napájecí adaptéry, a to z důvodu šetření životního prostředí. Ten tedy ani v balení iPhone 13 Pro (Max), ani v balení iPhone 12 Pro (Max) nenajdete. Naštěstí v něm ale i nadále najdete alespoň napájecí kabel. Maximální výkon pro nabíjení je pak 20 wattů, využít samozřejmě u všech porovnávaných modelů můžete MagSafe, kterým je možné nabíjet až výkone 15 wattů. Klasickým Qi nabíjením je pak veškeré iPhony 13 i 12 možné dobít maximálním výkonem 7,5 wattů. Zapomenout můžeme na reverzní bezdrátové nabíjení.

Konstrukce a displej

Co se týče materiálu využitého pro konstrukci, tak jak iPhone 13 Pro (Max), tak iPhone 12 Pro (Max) jsou vyhotoveny z nerezové oceli. Displej na přední straně chrání speciální ochranné sklo Ceramic Shield, u kterého je využito keramických krystalů, jež se nanáší při výrobě za vysoké teploty. Díky tomu je tedy přední sklo o mnoho odolnější. Na zádech porovnávaných modelů se pak nachází obyčejné sklo, které je speciální upraveno tak, aby bylo matné. Na levé straně všech zmíněných modelů najdete tlačítka pro ovládání hlasitosti a přepínač tichého režimu, na pravé straně pak zapínací tlačítko. Zespod se nachází otvory pro reproduktory a mezi nimi Lightning konektor, bohužel. Ten je již opravdu zastaralý, především tedy co se rychlosti týče. Doufejme tedy, že už se příští rok dočkáme USB-C. Přijít mělo již letos, cestu si ale našlo pouze do iPadu mini, což zcela upřímně vůbec nechápu. S USB-C měl Apple přijít již dávno, opět tedy musíme čekat. Na zadní straně se pak nachází fotomoduly, které jsou u iPhone 13 Pro (Max) oproti loňským modelům Pro výrazně větší. Voděodolnost je u všech modelů stanovena certifikací IP68 (až 30 minut v hloubce do 6 metrů), a to podle normy IEC 60529.

mpv-shot0511

Ani v případě displejů si nevšimneme prakticky žádných změn, tedy kromě pár maličkostí. Všechny porovnávané modely disponují OLED displejem s označením Super Retina XDR. iPhone 13 Pro a 12 Pro se chlubí displejem s úhlopříčkou 6.1″ a rozlišením 2532 x 1170 pixelů s jemností 460 pixelů na palec. Větší iPhone 13 Pro Max a 12 Pro Max pak nabízí displej s úhlopříčkou 6.7″ a rozlišením 2778 x 1284 pixelů s jemností 458 pixelů na palec. Displeje všech zmíněných modelů podporují například HDR, True Tone, široký barevný rozsah P3, Haptic Touch a mnoho dalšího, kontrastní poměr je pak 2 000 000 : 1. Displeje iPhonů 13 Pro (Max) však nově nabízí ProMotion, tedy adaptivní změnu obnovovací frekvence, a to v rozmezí od 10 Hz do 120 Hz. Typický jas pak u modelů 13 Pro (Max) narostl na 1000 nitů z loňských 800 nitů, jas při prohlížení HDR obsahu je pak u obou generací až 1200 nitů.

Fotoaparát

Doposud jsme si žádných extra výrazných vylepšení či pohoršení u porovnávaných modelů tak nějak nevšimli. Dobrou zprávou ale je, že v případě fotoaparátu už se nějakých změn konečně dočkáme. Hned ze začátku se společně pojďme podívat na iPhone 13 Pro a iPhone 12 Pro, kde jsou rozdíly oproti Pro Max verzím o něco menší. Oba tyto zmíněné modely nabízí profesionální 12 Mpx fotosoustavu s širokoúhlým objektivem, ultra-širokoúhlým objektivem a teleobjektivem. Clonová čísla u iPhonu 13 Pro jsou f/1.5, f/1.8 a f/2.8, zatímco u iPhonu 12 Pro jsou clonová čísla f/1.6, f/2.4 a f/2.0. iPhone 13 Pro pak nabízí vylepšený teleobjektiv, díky čemuž je možné využít až 3x optické přiblížení, namísto 2x u loňského modelu Pro. Kromě toho je u iPhone 13 Pro možné využít fotografické styly a optickou stabilizaci s posuvem snímače – touto technologií vloni disponoval pouze iPhone 12 Pro Max. Postupně jsme se tedy dostali k modelům Pro Max. Co se týče fotosoustavy iPhone 13 Pro Max, tak je zcela stejná jako ta, kterou nabízí iPhone 13 Pro – je tedy řeč o profesionální 12 Mpx fotosoustavě s širokoúhlým objektivem, ultra-širokoúhlým objektivem a teleobjektivem, a to s clonovými čísly f/1.5, f/1.8 a f/2.8. Vloni však fotoaparáty u Pro a Pro Max stejné nebyly. iPhone 12 Pro Max tak nabízí profesionální 12 Mpx fotosoustavu s širokoúhlým objektivem, ultra-širokoúhlým objektivem a teleobjektivem, clonová čísla jsou však v tomto případě f/1.6, f/2.4 a f/2.2. Jak iPhone 13 Pro Max, tak iPhone 12 Pro Max nabízí optickou stabilizaci obrazu s posuvem snímače. 13 Pro Max se nadále pochlubí, stejně jako 13 Pro, 3x optickým přiblížením, zatímco 12 Pro Max „pouze“ 2.5x optickým přiblížením.

mpv-shot0607

U všech výše zmíněných fotosoustav nechybí podpora portrétního režimu, Deep Fusion, True Tone blesk, možnost focení do formátu Apple ProRAW či noční režim. Změnu lze najít u Smart HDR, jelikož iPhone 13 Pro (Max) podporuje Smart HDR 4, zatímco loňské Pro modely Smart HDR 3. Maximální kvalita videa je u všech porovnávaných modelů HDR Dolby Vision v rozlišení 4K při 60 FPS. iPhone 13 Pro (Max) však nově nabízí filmařský režim s malou hloubkou ostrosti – v rámci tohoto režimu je možné nahrávat až v rozlišení 1080p při 30 FPS. Kromě toho bude u iPhone 13 Pro (Max) v rámci aktualizace iOS 15 přidána také podpora natáčení videa do formátu Apple ProRes, a to až v rozlišení 4K při 30 FPS (u modelů se 128 GB úložištěm jen 1080p při 30 FPS). Zmínit pak u všech porovnávaných modelů můžeme podporu zvukového zoomu, QuickTake, zpomalené video v rozlišení 1080p až při 240 FPS, časosběr a další.

Fotoaparát iPhone 13 Pro (Max):

Přední fotoaparát

Podíváme-li se na přední fotoaparát, tak zjistíme, že se toho moc nezměnilo. I nadále se jedná o TrueDepth fotoaparát s podporou biometrické ochrany Face ID, která je prozatím i nadále jediná svého druhu. Přední kamera iPhonu 13 Pro (Max) i 12 Pro (Max) má rozlišení 12 Mpx a clonové číslo f/2.2. V případě iPhone 13 Pro (Max) však podporuje Smart HDR 4, zatímco u loňských Pro modelů „pouze“ Smart HDR 3. Kromě toho zvládá u iPhonu 13 Pro (Max) přední kamera již zmíněný nový filmařský režim s malou hloubkou ostrosti, a to ve stejném rozlišení, tedy 1080p při 30 FPS. Klasické video je pak možné natáčet ve formátu HDR Dolby Vision, a to až v rozlišení 4K při 60 FPS. Nechybí pak podpora portrétního režimu, zpomaleného vide až v rozlišení 1080p při 120 FPS, noční režim, Deep Fusion, QuickTake a další.

mpv-shot0520

Barvy a úložiště

Ať už se vám líbí iPhone 13 Pro (Max), anebo iPhone 12 Pro (Max), tak po výběru konkrétního modelu si musíte ještě vybrat barvu a kapacitu úložiště. V případě iPhone 13 Pro (Max) si můžete vybrat ze stříbrné, grafitově šedé, zlaté a horsky modré barvy. iPhone 12 Pro (Max) je pak k dispozici v tichomořsky modré, zlaté, grafitově šedé a stříbrné barvě. Co se týče kapacity úložiště, tak iPhone 13 Pro (Max) má k dispozici celkově čtyři varianty, a to 128 GB, 256 GB, 512 GB a vrcholnou 1 TB variantu. iPhone 12 Pro (Max) seženete ve 128 GB, 256 GB a 512 GB variantě.

iPhone 13 Pro iPhone 12 Pro iPhone 13 Pro Max iPhone 12 Pro Max
Typ a jádra procesoru Apple A15 Bionic, 6 jader Apple A14 Bionic, 6 jader Apple A15 Bionic, 6 jader Apple A14 Bionic, 6 jader
5G ano ano ano ano
Paměť RAM 6 GB 6 GB 6 GB 6 GB
Maximální výkon pro bezdrátové nabíjení 15 W – MagSafe, Qi 7,5 W 15 W – MagSafe, Qi 7,5 W 15 W – MagSafe, Qi 7,5 W 15 W – MagSafe, Qi 7,5 W
Tvrzené sklo – přední Ceramic Shield Ceramic Shield Ceramic Shield Ceramic Shield
Technologie displeje OLED, Super Retina XDR OLED, Super Retina XDR OLED, Super Retina XDR OLED, Super Retina XDR
Rozlišení a jemnost displeje 2532 x 1170 pixelů, 460 PPI 2532 x 1170 pixelů, 460 PPI
2778 × 1284, 458 PPI
2778 × 1284, 458 PPI
Počet a typ objektivů 3; širokoúhlý, ultra-širokoúhlý a teleobjektiv 3; širokoúhlý, ultra-širokoúhlý a teleobjektiv 3; širokoúhlý, ultra-širokoúhlý a teleobjektiv 3; širokoúhlý, ultra-širokoúhlý a teleobjektiv
Clonová čísla objektivů f/1.5, f/1.8 a f/2.8 f/1.6, f/2.4 a f/2.0 f/1.5, f/1.8 a f/2.8 f/1.6, f/2.4 a f/2.2
Rozlišení objektivů Všechny 12 Mpx Všechny 12 Mpx Všechny 12 Mpx Všechny 12 Mpx
Maximální kvalita videa HDR Dolby Vision 4K 60 FPS HDR Dolby Vision 4K 60 FPS HDR Dolby Vision 4K 60 FPS HDR Dolby Vision 4K 60 FPS
Filmařský režim ano ne ano ne
ProRes video ano ne ano ne
Přední fotoaparát 12 MPx 12 MPx 12 MPx 12 MPx
Interní úložiště 128 GB, 256 GB, 512 GB, 1 TB 128 GB, 256 GB, 512 GB 128 GB, 256 GB, 512 GB, 1 TB 128 GB, 256 GB, 512 GB
Barva horsky modrá, zlatá, grafitové šedá a stříbrná tichomořsky modrá, zlatá, grafitové šedá a stříbrná horsky modrá, zlatá, grafitové šedá a stříbrná tichomořsky modrá, zlatá, grafitové šedá a stříbrná
.