iWant

Launchpad? Ne, děkuji

iWant

OS X Lion přinesl několik zajímavých novinek převzatých z iOS. Jednou z nich je i Launchpad. Jedná se o matici ikon sloužící jako launcher pro programy, jako známe z iPhonu nebo iPadu. Zatímco se však u iOS jedná o funkční UI, v Macu spíše o ergonomickou apokalypsu.

Největší problém Launchpadu je fakt, že jakýkoliv program, který jste si do svého Macu nainstalovali, se v něm objeví. Jistě, u běžných programů je to žádoucí, ale všechny ty drobné utilitky, programy běžící na pozadí či v horní liště, všechny drobné služby patřící k jedné aplikaci nebo balíku (balík Microsoft Office jich má cca 10), to vše se vám objeví v Launchpadu.

Nedej Bože, jestli používáte např. Parallels Desktop. V tu chvíli se vám totiž všechny programy ve Windows, které mají nějakého zástupce, objeví jednotlivě v onom “revolučním” Lauchpadu. Najednou tu máte dalších 50-70 ikon, které budete muset nějak uspořádat. A zbavit se jich není taky žádný med, jednu po druhé totiž musíte přemístit do koše, případně vložit do vlastní složky.

A jestliže jste na Lion aktualizovali zaběhlý systém, čeká vás hotové peklo ikon podle Applu. Abyste totiž přesouvali na určené stránky a do určitých složek průměrných 150 ikon, které se vám v Launchpadu objeví, to abyste si vzali den volna.

Navíc je třeba si uvědomit způsob, jakým člověk spouští aplikace. Ke spouštění nejpoužívanějších aplikací člověk používá na Macu zpravidla Dock. Méně používané programy pak spouští ze složky Applications, pomocí Spotlight nebo launcherem třetí strany. Osobně používám kombinaci Dock+Launcher+Spotlight v závislosti, jak často aplikaci používám. Z launcherů určitě doporučuji Overflow nebo Alfred.

Pokud ale stále trváte na využití všech možností, který Lion nabízí, a to včetně Launchpadu, existuje způsob, kterým vymažete celý obsah Launchpadu a aplikace si zde pak vložíte sami přetažením ikony na ikonu Launchpadu v Docku. Postup je následující:

  • Otevřete Terminal a zadejte příkaz pro vytvoření záložní složky na ploše:
mkdir ~/Desktop/DB_Backup 
  • Následující příkaz zkopíruje databázi Launchpadu do vytvořné složky:
   cp ~/Library/Application\ Support/Dock/*.db ~/Desktop/DB_Backup/
  • Posledním příkazem vymažete databázi Launchpadu a restartujete Dock:
   sqlite3 ~/Library/Application\ Support/Dock/*.db 'DELETE FROM apps;' && killall Dock

Nyní je Launchpad prázdný, zbylo jen pár složek bez ikon. Teď si můžete udělat z Launchpadu konečně užitečný Launcher, jehož přizpůsobení vám zabere jen několik desítek minut a budete v něm mít opravdu jen ty aplikace, které chcete.

Zdroj: TUAW.com