Zavřít reklamu

Česká republika se pravděpodobně konečně stává atraktivní zemí pro Apple. Další vývojářská verze připravovaného Mac OS X 10.7 totiž ve standardním sestavení daného operačního systému obsahuje volitelně český jazyk.

Jan Kout na stránkách MultiApple píše:

Nedávno vydaná vývojářská verze chystaného Mac OS X 10.7 zařadila češtinu mezi další jazyky standardního sestavení daného operačního systému. Sice není přeloženo vše, co by mělo být (např. nápověda), ale do vydání finální verze Lva zbývá ještě spousta času, tudíž lze očekávat, že se dočkáme plné lokalizace Mac OS X 10.7! Jak vypadají některé programy a které se dočkaly počeštění?

Určitě potěší, že se například zlokalizovaly nejen programy, které uživatelé používají dnes a denně, ale i takové, které jsou již určené pro odbornější zásahy či ovládání operačního systému. Počeštěná je tedy dosud velká většina náležitostí Mac OS X. Dosud všude chybí česká nápověda, u některých programů je vidět jistá kombinace češtiny a angličtiny, některé nejsou přeložené vůbec (např. Automator). Z toho všeho lze vypozorovat, že má český lokalizační tým spoustu práce za sebou, avšak také před sebou, což se týká kupříkladu zmíněné nápovědy. Již teď si však zaslouží český lokalizační tým (za dosavadní práci na Lvu) jakož Apple samotný (za tento krok) velkou pochvalu. Děkujeme Vám! Konečně!

Zajímavé je, že došlo ke změně u názvů některých programů. Nesetkáme se tak více se Seznamem adres, ale s Adresářem (což mi přijde více české).

Lokalizace se dočkaly namátkou následující programy: Safari, Terminál, Klíčenka, Monitor aktivity, Informace o systému a další. iTunes se nadále nachází v nepřeložené podobě.

Údajně ještě letos se mají objevit české verze softwarových balíků iLife a iWork. Snaha Apple lokalizovat systém a programy do našeho mateřského jazyka může mít ještě jeden důsledek. Možnost nakupovat hudbu a filmy s českým účtem iTunes.

Slovenští uživatelé mají ale bohužel smůlu. Slovenský jazyk se neobjevil v nabídce možných jazykových verzí Mac OS X, přitom v iOS je.

Stránky MultiApple obsahují rozsáhlou obrázkovou galerii s náhledy systému, podívejte se.

.