Zavřít reklamu

Apple na WWDC 2013 oznámil relativně v tichosti podporu herních ovladačů pro iOS a s ní související framework, který standardizuje komunikaci mezi hrami a hardwarem. Už dříve jsme zjistili, že společnosti Logitech a Moga na ovladačích pracují a očekávali jsme uvedení kolem doby vydání iOS 7.

Logitech a méně známá firma ClamCase, která se doposud soustředila jen na výrobu obalů s klávesnicí pro iPad, by měly vydat své první herní ovladače pro iOS 7 poměrně brzy, na svých stránkách a sociálních sítích totiž ukázaly malý teaser v podobě obrázku a videa. Logitech neukázal zařízení přímo, na obrázku pouze naznačuje, že připravuje herní ovladač, který půjde nasadit na iPhone (možná i iPod touch) a proměnit ho tak v přenosnou herní konzoli připomínající Playstaton Vita.

ClamCase na svém videu zase předvedl render připravovaného ovladače GameCase. Do něj stejně tak půjde iOS zařízení zasunout. Podle videa je GameCase přizpůsobený pro iPad mini a celý koncept trochu připomíná herní tablet Razer Edge. Je možné, že ovladač bude univerzální a díky výměnným dílům jej bude možné použít i pro velký iPad nebo iPod touch. Sada tlačítek a páček je standardní pro konzolové ovladače – dvě analogové páčky, čtyři hlavní tlačítka, směrový ovladač a čtyři postranní tlačítka pro ukazováčky.

[vimeo id=71174215 width=“620″ height=“360″]

Součástí MFi programu (Made for iPhone/iPad/iPod) pro herní ovladače jsou také standardizované typy ovladačů, které musí výrobci dodržet, a zajišťují konzistentní rozmístění ovládacích prvků. Celkem budou existovat čtyři typy. V první řadě je to rozdělení na dva koncepty. Jeden z nich funguje jako obal, viz právě GameCase, druhý z nich je potom klasický konzolový herní ovladač připojený přes Bluetooth. Další dělení se týká rozmístění ovládacích prvků. Standardní layout zahrnuje D-Pad, čtyři hlavní tlačítka a dvě boční tlačítka plus tlačítko pro pauzu. Rozšířený layout přidává dvě analogové páčky a další dvě boční tlačítka.

Témata: , ,
.