Zavřít reklamu

Pro každodenní práci potřebujeme určité aplikace, které nám pomáhají, jak při naší práci, tak při naší zábavě. Pokud však chceme přejít na jiný operační systém, nastává problém. Aplikace, které používáme, nemusejí být dostupné. Připravili jsme sérii článků, které se budou zabývat tímto tématem. Doufáme, že Vám pomůže jak při změně operačního systému, tak při hledání nových aplikací pro vaši každodenní efektivní práci.

V prvním článku série se podívejme, jaké máme možnosti náhrady aplikací na Mac OS. Zprvu by bylo dobré říci, že Mac OS je systém postavený na bázi NextSTEPu a BSD, čili na bázi Unixového systému. První Macy s OS X běžely na architektuře PowerPC, kde byla možnost využít pouze nástroje pro virtualizaci (Virtual PC 7, Bochs, Guest PC, iEmulator atp.). Ačkoliv například Virtual PC fungoval relativně rychle, pracovat celý den ve virtuálním stroji bez integrace do prostředí OS X, muselo být krajně nepohodlné. Byl zde také pokus o spojení projektu Wine a QEMU (Darwine), aby se daly spouštět aplikace z prostředí MS Windows nativně v systému Mac OS, avšak ten nefungoval dle očekávání a byl zrušen.

Když ale Apple oznámil přechod na architekturu x86, byly už vyhlídky růžovější. Nejen, že se dalo spustit MS Windows nativně, ale už se dalo zkompilovat i Wine. Také se rozrostlo portfólio nástrojů pro virtualizaci, což mělo například za následek, že MS přestal podporovat svůj nástroj Virtual PC pro OS X. Od té doby se jednotlivé firmy předhánějí v tom, jak rychle budou fungovat jejich virtuální stroje, nebo jak jsou integrované do prostředí OS X atp.

Dnes máme k dispozici několik možností jak nahradit programy z Windows na Mac OS.

 • Nativní spuštění MS Windows
 • Nalezení náhrady pro Mac OS
 • Virtualizací
 • Překladem API (Wine)
 • Překladem aplikace pro Mac OS.

Nativní spuštění MS Windows

Windows lze spustit pomocí tzv. DualBootu, což znamená, že na Macu nám běží buď Mac OS, nebo Windows. Výhodou tohoto způsobu je, že Windows využívají plně HW vašeho Macu. Bohužel musíme počítač vždy restartovat, což je nepohodlné. Také musíme mít vlastní licenci MS Windows, což není zrovna to nejlevnější. Stačí ale zakoupit OEM verzi, která stojí okolo 3 tisíc, avšak pokud chcete ty samá okna následně spouštět ve virtuálním stroji z BootCamp parcely, dostáváte se do problému s licenčním ujednáním (zdroj: hotlinka Microsoftu). Takže pokud chcete používat BootCamp a virtualizaci, potřebujete plnohodnotnou krabicovou verzi. Pokud virtualizaci nepotřebujete, stačí Vám OEM licence.

Hledání alternativy pro Mac OS

Spousta aplikací má svou náhradu. Některé jsou lepší s více funkcionalitami, jiné horší. Bohužel se zde naráží hlavně na zvyky jednotlivých uživatelů. Pokud je uživatel zvyklý pracovat s Microsoft Office, má většinou problémy přejít na OpenOffice a naopak. Výhodou této alternativy je bezpochyby to, že je přímo napsaná pro Mac OS a jeho prostředí. Mnohdy pak fungují veškeré klávesové zkratky, na které jsme zvyklí a vůbec principy ovládání tohoto systému.

Virtualizace

Virtualizace je spuštění systému Windows v prostředí Mac OS, takže veškeré programy běží nativně ve Windows, avšak díky dnešním programovým možnostem, s podporou integrace do Mac OS. Uživatel nastartuje Windows na pozadí, spustí program, který se pak spustí v grafickém prostředí Mac OS. Na dnešním trhu je několik programů pro tento účel. Mezi známější patří:

 • Parallels desktop
 • VMware fusion
 • VirtualBox
 • QEMU
 • Bochs.

Výhodou je, že takto nám poběží jakýkoliv software, který máme zakoupen pro Windows. Nevýhodou pak to, že musíme mít zakoupenou licenci na Windows a Virtualizační nástroj. Virtualizace může běžet pomalu, což se však odvíjí od počítače, na kterém virtualizujeme (pozn. autora: na mém 2 roky starém MacBooku Pro není problém s rychlostí práce s Windows aplikacemi).

Překlad API

Nebojte se, nechci Vás ohromit nějakou nesrozumitelnou větou. Pod tímto nadpisem se skrývá jediná věc. Windows používají pro komunikaci s hardware volání speciálních funkcí systému (API) a na Mac OS existuje program, který umí tyto API přeložit tak, aby jim OS X rozuměl. Odborníci mne snad omluví, ale toto je článek pro uživatele, ne pro odbornou komunitu. Pod Mac OS toto dělají 3 programy:

 • Wine
 • Crossover-Wine
 • Crossover

Wine je dostupný pouze ze zdrojových souborů a dá se zkompilovat přes projekt MacPorts. Také by se mohlo zdát, že Crossover-Wine je to samé co Crossover, ale není tomu tak docela. Firma CodeWeavers, která vyvíjí Crossover za peníze, vychází z projektu Wine, ale implementuje do něj zpět vlastní kód pro zlepšení kompatibility s aplikacemi . Toto je v MacPorts vloženo do balíčku Crossover-Wine, který je opět dostupný pouze překladem zdrojových kódů. Crossover lze použít na jednotlivé aplikace a má vlastní Gui, které Vám usnadní instalaci jednotlivých aplikací a jejich závislostí, což předchozí dva balíčky nemají. Přímo na stránkách CodeWeavers lze nalézt, které aplikace na něm jdou spustit. Nevýhodou je to, že na něm jdou spustit i jiné aplikace, než jsou v seznamu firmy CodeWeavers, ale chce to umět konfigurovat projekt Wine.

Překladem aplikace pro Mac OS

Jak už jsem zmínil v předchozím odstavečku. Některé aplikace, převážně z Open Surce komunity, nemusejí mít binární balíček pro Mac OS, ale jsou udržovány ve zdrojových souborech. Pro to, aby i normální uživatel byl schopen tyto aplikace přeložit do binárního stavu, lze použít projekt MacPorts. Je to balíčkový systém postavený na principu portů známých z BSD. Po jeho instalaci a aktualizaci databáze portů se ovládá přes příkazovou řádku. Existuje také grafická verze, projekt Fink. Bohužel jeho verze programů nejsou aktuální a tudíž ho nedoporučuji.

Pokusil jsem se vám nastínit možnosti spouštění Windows aplikací na Mac OS. Od příštího dílu se již budeme zabývat konkrétními oblastmi práce s počítačem a alternativami k programům z prostředí MS Windows. V dalším díle si vezmeme na mušku kancelářské aplikace.

Zdroje: wikipedia.org, winehq.org

Diskuze k článku

  MacPorts bych už dnes nikomu nedoporučoval. Existuje mnohem dokonalejší a lépe promyšlená alternativa Homebrew http://mxcl.github.com/homebrew/

  testuji homebrew, kazdopadne budu za „vola“, ale me postrehy:
  – dokumentace je hodne stroha, normalni uzivatel s ni bude mit problemy (je fakt ze MacPorts je Anglicky, ale se slovnikem to da),
  – nejak jeste nechapu ten princip „formuli“, ale zatim co koukam, tak MacPorts maji vetsi SW zakladnu,
  – ano tato alternativa je rychlejsi, ale nejak mi schazi „variants“, prepinace s cim to chci kompilovat a s cim nechci.

  Jeste jsem nezkousel kompilovat primo ze zdrojovych souboru. Jako uprimne pro spoustu uzivatelu bych spis radeji videl neco jako Fink, preci jen nepotrebuji vedet co je za tim. Je fakt, ze pro veci v repository je Homebrew asi lepsi (uzik nepotrebuje zkoumat varianty atp.) jeste uvidime co kompilace primo ze sourcaku.

  Je to cely divny. Rad bych si koupil maca, ale pocit ze na něm budu muset zase pouštět Windows kvůli tomu abych mohl pracovat se softwarem který jsem draze koupil prave pro Windows je dost srandovni a útěk od Windows neřeší.

  Vydržte do konce seriálu. O jaký software se konkrétně jedná? Třeba najdeme nějaké řešení. Pokud je program pro Mac i Win, výrobce (např. Adobe) za určitých podmínek umožňuje při upgrade změnu systémové platformy.

  Uprimne, kdyz jsem si koupil prvniho Maca, bal jsem se, ze vetsinu casu ztravim ve Windows. Ted po 2 letech uzivani mohu smele rici, ze to neni tak hrozne. Vice ci mene pouzivam Windows pro Sap Logon (a to jen nekdy, protoze JavaGui neobsahuje nektere funkcionality, ktere sice nevadi uzivateli, ale ja je bohuzel pro svou praci potrebuji). Zbytek software mi jede na Macu. Kazdopadne bych se priklonil k Liborovi, muzete nam prozradit jaky SW pouzivate? Bud jeho alternativu zname, nebo se po ni koukneme a pridame ji do naseho serialu. A to plati i pro ostatni :)

  Já si většinou s Mac OS vystačím, ale uvítal bych software pro mapy a komunikaci s GPS – MapSource od Garminu. Garmin se snaží, jeho SW pro Mac se rozrůstá, nabízí nějaký BaseCamp, ale ještě jsem ho nezkoušel, chystám se na to. Nemám tušení, v čem se to podobá nebo naopak liší od MapSource. Přece jen mám turistickou GPS, další GPS do auta a rád bych s tím pracoval i na Macu.

  Konkretne mam treba corel x4, Autocad, Autovue 3d viewer. Celkem za cca 70000,-.Pripadny upgrade (pokud je vubec mozny) odhaduji na dalsich 35000,-.

  Corel s podporou Macintoshe skončil u verze 11 – v roce 2002. Dokonce jsem někde četl, že doporučuje svým zákazníkům použít Boot Camp. Corel můžete vyměnit za Adobe Illustrator, popřípadě celý balík Creative Suite (Illustrator, Photoshop, InDesign, Acrobat…).
  Upgrade je dle mne možný s možností použít zakoupené licence Corela. Obraťte se na pana Metličku z Adobe CZ, ten by vám mohl pomoci.
  AutoCAD pro Mac se začne prodávat na začátku října. Viz článek http://jablickar.cz/autocad-se-vraci-na-mac-a-ios/
  Autovue 3d viewer to je CAD? Na co tento program používáte?

  corel bych neměnil s ničím, je to výborný a rychlý vektorový program. co nakreslím v corelu za 15min., jinde trvá asi hodinu….

  Dobry den,
  mohl bych mit, prosim, otazku okolo toho java sap logonu? Podarilo se vam zprovoznit zobrazovani ceskych znaku? Kdyz pouziju jakoukoliv jinou kodovou stranku nez 1100, tak sap „dumpuje“, vetsinou „RFCGUI_UNEXPECTED_DATA“, ale videl jsem i jine. Nenarazil jste nahodou na podobny problem? Ja jsem to vyresil az pridanim cpg=1100 v expert settings. Muj cely connect string je tedy:
  conn=/H/saprouter/S/3299/H/sapserver/S/3200&jenc=MacRoman&jloc=en&cpg=1100&lang=EN

  koukam na nouty a tohle mi prijde docela zajimave:
  Note 887238 – Failed code page conversion causes RFCGUI_UNEXPECTED_DATA

  Teoreticky by se mohlo jednat o to, ze jiny cpg neni nainstalovano v systemu kam se pripojujete, doporucoval bych se domluvit s Vasimi bazisty.

  Pripadne bych vyzkousel CP 4110, coz je interni kodove oznaceni pro unicode, tedy pokud mate system verze 4.7, ECC5, ECC6 apod., pripadne jeste jestli je zapnuty jako unicode enabled.

  kazdopadne by mi take pomohlo, kdyby, kdyz Vam to vyhodi ten dump, tak poslat jeho hlavicku, abych se mohl odpichnout dal (ST22). Diky

celý text

Čtěte více