Zavřít reklamu

Pro každodenní práci potřebujeme určité aplikace, které nám pomáhají, jak při naší práci, tak při naší zábavě. Pokud však chceme přejít na jiný operační systém, nastává problém. Aplikace, které používáme, nemusejí být dostupné. Připravili jsme sérii článků, které se budou zabývat tímto tématem. Doufáme, že Vám pomůže jak při změně operačního systému, tak při hledání nových aplikací pro vaši každodenní efektivní práci.

V prvním článku série se podívejme, jaké máme možnosti náhrady aplikací na Mac OS. Zprvu by bylo dobré říci, že Mac OS je systém postavený na bázi NextSTEPu a BSD, čili na bázi Unixového systému. První Macy s OS X běžely na architektuře PowerPC, kde byla možnost využít pouze nástroje pro virtualizaci (Virtual PC 7, Bochs, Guest PC, iEmulator atp.). Ačkoliv například Virtual PC fungoval relativně rychle, pracovat celý den ve virtuálním stroji bez integrace do prostředí OS X, muselo být krajně nepohodlné. Byl zde také pokus o spojení projektu Wine a QEMU (Darwine), aby se daly spouštět aplikace z prostředí MS Windows nativně v systému Mac OS, avšak ten nefungoval dle očekávání a byl zrušen.

Když ale Apple oznámil přechod na architekturu x86, byly už vyhlídky růžovější. Nejen, že se dalo spustit MS Windows nativně, ale už se dalo zkompilovat i Wine. Také se rozrostlo portfólio nástrojů pro virtualizaci, což mělo například za následek, že MS přestal podporovat svůj nástroj Virtual PC pro OS X. Od té doby se jednotlivé firmy předhánějí v tom, jak rychle budou fungovat jejich virtuální stroje, nebo jak jsou integrované do prostředí OS X atp.

Dnes máme k dispozici několik možností jak nahradit programy z Windows na Mac OS.

 • Nativní spuštění MS Windows
 • Nalezení náhrady pro Mac OS
 • Virtualizací
 • Překladem API (Wine)
 • Překladem aplikace pro Mac OS.

Nativní spuštění MS Windows

Windows lze spustit pomocí tzv. DualBootu, což znamená, že na Macu nám běží buď Mac OS, nebo Windows. Výhodou tohoto způsobu je, že Windows využívají plně HW vašeho Macu. Bohužel musíme počítač vždy restartovat, což je nepohodlné. Také musíme mít vlastní licenci MS Windows, což není zrovna to nejlevnější. Stačí ale zakoupit OEM verzi, která stojí okolo 3 tisíc, avšak pokud chcete ty samá okna následně spouštět ve virtuálním stroji z BootCamp parcely, dostáváte se do problému s licenčním ujednáním (zdroj: hotlinka Microsoftu). Takže pokud chcete používat BootCamp a virtualizaci, potřebujete plnohodnotnou krabicovou verzi. Pokud virtualizaci nepotřebujete, stačí Vám OEM licence.

Hledání alternativy pro Mac OS

Spousta aplikací má svou náhradu. Některé jsou lepší s více funkcionalitami, jiné horší. Bohužel se zde naráží hlavně na zvyky jednotlivých uživatelů. Pokud je uživatel zvyklý pracovat s Microsoft Office, má většinou problémy přejít na OpenOffice a naopak. Výhodou této alternativy je bezpochyby to, že je přímo napsaná pro Mac OS a jeho prostředí. Mnohdy pak fungují veškeré klávesové zkratky, na které jsme zvyklí a vůbec principy ovládání tohoto systému.

Virtualizace

Virtualizace je spuštění systému Windows v prostředí Mac OS, takže veškeré programy běží nativně ve Windows, avšak díky dnešním programovým možnostem, s podporou integrace do Mac OS. Uživatel nastartuje Windows na pozadí, spustí program, který se pak spustí v grafickém prostředí Mac OS. Na dnešním trhu je několik programů pro tento účel. Mezi známější patří:

 • Parallels desktop
 • VMware fusion
 • VirtualBox
 • QEMU
 • Bochs.

Výhodou je, že takto nám poběží jakýkoliv software, který máme zakoupen pro Windows. Nevýhodou pak to, že musíme mít zakoupenou licenci na Windows a Virtualizační nástroj. Virtualizace může běžet pomalu, což se však odvíjí od počítače, na kterém virtualizujeme (pozn. autora: na mém 2 roky starém MacBooku Pro není problém s rychlostí práce s Windows aplikacemi).

Překlad API

Nebojte se, nechci Vás ohromit nějakou nesrozumitelnou větou. Pod tímto nadpisem se skrývá jediná věc. Windows používají pro komunikaci s hardware volání speciálních funkcí systému (API) a na Mac OS existuje program, který umí tyto API přeložit tak, aby jim OS X rozuměl. Odborníci mne snad omluví, ale toto je článek pro uživatele, ne pro odbornou komunitu. Pod Mac OS toto dělají 3 programy:

 • Wine
 • Crossover-Wine
 • Crossover

Wine je dostupný pouze ze zdrojových souborů a dá se zkompilovat přes projekt MacPorts. Také by se mohlo zdát, že Crossover-Wine je to samé co Crossover, ale není tomu tak docela. Firma CodeWeavers, která vyvíjí Crossover za peníze, vychází z projektu Wine, ale implementuje do něj zpět vlastní kód pro zlepšení kompatibility s aplikacemi . Toto je v MacPorts vloženo do balíčku Crossover-Wine, který je opět dostupný pouze překladem zdrojových kódů. Crossover lze použít na jednotlivé aplikace a má vlastní Gui, které Vám usnadní instalaci jednotlivých aplikací a jejich závislostí, což předchozí dva balíčky nemají. Přímo na stránkách CodeWeavers lze nalézt, které aplikace na něm jdou spustit. Nevýhodou je to, že na něm jdou spustit i jiné aplikace, než jsou v seznamu firmy CodeWeavers, ale chce to umět konfigurovat projekt Wine.

Překladem aplikace pro Mac OS

Jak už jsem zmínil v předchozím odstavečku. Některé aplikace, převážně z Open Surce komunity, nemusejí mít binární balíček pro Mac OS, ale jsou udržovány ve zdrojových souborech. Pro to, aby i normální uživatel byl schopen tyto aplikace přeložit do binárního stavu, lze použít projekt MacPorts. Je to balíčkový systém postavený na principu portů známých z BSD. Po jeho instalaci a aktualizaci databáze portů se ovládá přes příkazovou řádku. Existuje také grafická verze, projekt Fink. Bohužel jeho verze programů nejsou aktuální a tudíž ho nedoporučuji.

Pokusil jsem se vám nastínit možnosti spouštění Windows aplikací na Mac OS. Od příštího dílu se již budeme zabývat konkrétními oblastmi práce s počítačem a alternativami k programům z prostředí MS Windows. V dalším díle si vezmeme na mušku kancelářské aplikace.

Zdroje: wikipedia.org, winehq.org
.