Zavřít reklamu

Počítače Mac, díky kterým se Apple ve svých počátcích proslavil, stagnují. Vize výkonného ředitele Tima Cooka se výhradně fixovat na mobilní zařízení a prosazovat iPad jako náhradu klasického stolního počítače dělá vrásky na tváři nejednomu uživateli této značky, byť se třeba šéf Applu snaží mluvit jinak. Proti jeho slovům hovoří i jeden dnešní a smutný milník: je to již 1 000 dní od chvíle, kdy byl naposledy představen nový Mac Pro. Jeho kolegové na tom navíc nejsou o moc lépe.

Mac, respektive Macintosh, od svého prvního představení roku 1984 uběhl dlouhou trať. Apple tuto řadu pochopitelně zaopatřil množstvím revolucí a inovací a dotáhl to do bodu, kdy se z těchto počítačů staly ikonické produkty. V dnešní době však většina počítačů stagnuje a některé jsou již dlouhé stovky dní zcela neaktualizované.

Typickým příkladem může být Mac Pro, který právě „oslavil“ tisící den beze změny nebo MacBook Pro bez Retina displeje, jenž je netknutý již od června roku 2012.

Zajímavá data náhled na současné počítačové portfólio Applu poskytuje populární sekce Buyer’s Guide magazínu MacRumors, která slouží jako šikovná příručka pro kupující. Lze v ní najít směrodatné informace o tom, zda se vybraný produkt vyplatí koupit, nebo je lepší raději počkat na další generaci, která by podle doby od posledního updatu zřejmě měla zanedlouho dorazit.

Bohužel aktuálně pouze jeden z osmi dnes nabízených Maců nesvítí červeně s označením „Nekupovat!“.

  • Mac Pro: aktualizován v prosinci 2013 = 1 000 dní
  • MacBook Pro bez Retiny: aktualizován v červnu 2012 = 1 556 dní
  • Mac Mini: aktualizován v říjnu 2014 = 699 dní
  • MacBook Air: aktualizován v březnu 2015 = 555 dní
  • MacBook Pro s Retinou: aktualizován v květnu 2015 = 484 dní
  • iMac: aktualizován v říjnu 2015 = 337 dní
  • MacBook: aktualizován v dubnu 2016 = 148 dní

Uvedený výčet jasně ukazuje, že Apple své počítače udržuje pouze při životě a přes několik stovek dní jim neposkytl potřebnou injekci minimálně v podobě vylepšených parametrů. Jediný kandidát, který je podle zmíněné příručky vhodný momentálně pořídit, je dvanáctipalcový MacBook, který si jako jediný vysloužil revizi v roce 2016.

To je ovšem vzhledem k tomu, že Apple nabízí ještě další dva notebooky (MacBook Pro bez Retiny už příliš relevantní není) a tři stolní počítače, opravdu málo. Nejmenší MacBook je významně ořezaný po všech stranách a není tak zdaleka ideálním strojem pro všechny.

Byť to zjevně vypadá, že na Macy v Applu opravdu zanevřeli, šéf firmy Tim Cook se snaží ujistit, že tomu tak není. V reakci na e-mail jisté fanouška totiž odpověděl, že Macům zůstává Apple věrný a že se máme těšit, co přijde. Pokud se vyplní poslední zprávy, dočkat bychom se mohli možná už letos v říjnu, a to minimálně MacBooků Pro s dotykovým ovládacím panelem.

.