Zavřít reklamu

macOS High Sierra dostává svému jménu. Je to macOS Sierra na steroidech, který inovuje základy operačního systému jako souborový systém, video a grafické protokoly. Aktualizovány byly ale i některé základní aplikace.

Apple bývá v posledních letech kritizován za to, že ve snaze přinést v softwaru zajímavé novinky každý rok se nesoustředí na jejich konzistenci a spolehlivost. macOS High Sierra pokračuje v představování zajímavých novinek, tentokrát se ale jedná spíše o hlubší systémové změny, které nejsou na první pohled viditelné, ale jsou, přinejmenším potenciálně, zásadní pro budoucnost platformy.

K těm patří přechod na Apple File System, podpora HEVC videa, Metal 2 a nástroje pro práci s virtuální realitou. Ke druhé skupině uživatelsky vděčnějších novinek patří vylepšení aplikací Safari, Mail, Fotky aj.

macos-high-sierra

Apple File System

O novém souborovém systému Applu se zkratkou APFS jsme na Jablíčkáři psali už několikrát. Představen byl na loňské vývojářské konferenci, v březnu přišla první fáze přechodu Applu na něj v podobě iOS 10.3 a nyní přichází také na Mac.

Souborový systém určuje strukturu a parametry ukládání a práci s daty na disku, je tedy jednou z nejzákladnějších součástí operačního systému. Macy už od roku 1985 používají HFS+ a na jeho nástupci Apple pracoval minimálně deset let.

Mezi hlavní specifika nového APFS patří vyšší výkon na moderních úložištích, efektivnější práce s místem a vyšší bezpečnost z hlediska šifrování i spolehlivosti. Více informací se nachází v dříve publikovaném článku.

HEVC

HEVC je zkratka pro High Efficiency Video Coding, v překladu „vysoce účinné kódování videa“. Pro tento formát jsou známa také označení x265 nebo H.265. Je to nový standard formátu videa schválený v roce 2013 a je zaměřen hlavně na výrazné snížení datového toku (tedy v důsledku velikosti souboru) při zachování obrazové kvality předchozího (a v současnosti nejrozšířenějšího) standardu H.264.

mac-sierra-davinci

Video v kodeku H.265 zabere až o 40 procent méně místa než video srovnatelné obrazové kvality v kodeku H.264. To znamená nejen méně potřebného místa na disku, ale také kvalitnější streamování videa na internetu.

HEVC má pak možnosti obrazové kvality dokonce zvyšovat, umožňuje totiž větší dynamický rozsah (rozdíl mezi nejtmavším a nejsvětlejším místem) a gamut (barevné rozpětí) a podporuje 8K UHD video s rozlišením 8192 × 4320 pixelů. Podpora hardwarové akcelerace pak rozšiřuje možnosti práce s videem díky nižší náročnosti na výkon počítače.

Metal 2

Metal je hardwarově akcelerované rozhraní pro programování aplikací, tedy technologie umožňující efektivnější využití grafického výkonu. Apple ho představil na WWDC v roce 2014 v rámci iOS 8 a jeho druhá velká verze se objeví v macOS High Sierra. Přináší další zlepšení výkonu a podporu pro strojové učení při rozeznávání řeči a počítačové vidění (získávání informací ze zachyceného obrazu). Metal 2 v kombinaci s přenosovým protokolem Thunderbolt 3 dovoluje k Macu připojit externí grafickou kartu.

Díky výkonu, který je Metal 2 schopen generovat, macOS High Sierra poprvé podporuje tvorbu softwaru pro virtuální realitu v kombinaci s novým 5K iMacem, iMacem Pro nebo s MacBooky Pro s Thunderboltem 3 a externí grafickou kartou. Ve spojitosti s příchodem vývoje VR na Macu Apple navázal spolupráci s Valve, které pracuje na SteamVR pro macOS a možnosti připojení HTC Vive k Macu a Unity a Epic pracují na vývojářských nástrojích pro macOS. Final Cut Pro X se později tento rok dočká podpory pro práci s 360stupňovým videem.

mac-sierra-hardwear-vr

Novinky v aplikacích Safari, Fotky, Mail

Z aplikací macOS prošla s příchodem High Sierra největší aktualizací aplikace Fotky. Má novou postranní lištu s přehledem alb a nástroji pro správu, úpravy obsahují nové nástroje jako „Křivky“ pro detailní úpravy barev a kontrastu a „Barevný výběr“ (Selective Color) pro provádění úprav v rámci vybraného barevného rozsahu. S Live Photos je možné pracovat pomocí efektů jako bezešvý přechod nebo dlouhá expozice a sekce „Vzpomínky“ vybírá fotografie a videa a automaticky z nich vytváří kolekce a příběhy. Fotky nově podporují také úpravy skrze aplikace třetích stran, Photoshop nebo Pixelmator tedy lze spustit přímo v aplikaci, kam se také uloží provedené změny.

Safari se více stará o pohodlí uživatele prostřednictvím automatického blokování automaticky spouštěného přehrávání videa a zvuku a možnosti automatického otevírání článků v čtečce. Umožňuje dokonce ukládat individuální nastavení blokování obsahu a automatického spouštění videa, používání čtečky a zvětšení stránky pro jednotlivé weby. Nová verze prohlížeče Applu rozšiřuje také péči o uživatelovo soukromí, když využívá strojové učení pro identifikaci a zabraňování inzerentům sledovat uživatele.

mac-sierra-storage

Mail se těší vylepšenému vyhledávání, které zobrazuje nejrelevantnější výsledky nahoře seznamu, Poznámky se naučily vytvářet jednoduché tabulky a prioritizovat poznámky pomocí špendlíků. Siri zase dostala přirozenější a expresivnější hlas a ve spojení s Apple Music se učí o uživatelově hudebním vkusu, na který pak reaguje vytvářením playlistů.

Mnohé potěší jistě také iCloud File Sharing, které umožňuje sdílet jakýkoliv soubor uložený v iCloud Drive a spolupracovat na jeho úpravách. Zároveň Apple představil rodinná plán pro úložiště iCloud, kdy je možné nakoupit třeba 200 GB nebo rovnou 2 TB, které pak může využívat celá rodina.

.