Zavřít reklamu

Vždy, když se mluví o Applu a ikonickém designu jeho produktů, lidé si vybaví Jonyho Iva, dvorního designéra společnosti. Ive je skutečně celebritou, tváří společnosti a mužem se značným vlivem na její směřování. Je ovšem jasné, že jeden člověk všechnu designérskou práci Applu odvést nemůže a za úspěch svých produktů Apple zdaleka nevděčí jen tomuto jednotlivci.

Ive je členem schopného týmu v jehož jádru najdeme i nového muže – Marka Newsona. Kdo to vlastně je, jak se do Cupertina dostal a jakou má ve společnosti pozici?

Apple oficiálně najal Newsona v září minulého roku, tedy v době, kdy společnost představovala nové iPhony 6 a hodinky Apple Watch. Ve skutečnosti však Newson s firmou spolupracoval již právě na hodinkách. Zdaleka to navíc nebylo poprvé, co se Newson při práci setkal s Jonym Ivem. „Začalo to dávno před Apple Watch,“ říká Newson o své hodinkářské historii s Jonym Ivem.

Tento jednapadesátiletý muž z australského Sydney již před třemi lety pracoval právě s Ivem na návrhu speciální edice hodinek Jaeger-LeCoultre Memovox pro dražbu, která byla uspořádána kvůli získání prostředků pro charitativní iniciativu RED. Tu založil zpěvák Bono z irské kapely U2, a to za účelem boje proti onemocnění AIDS. Pro Iva to tehdy byla vůbec první zkušenost s navrhováním hodinek. Newson jich však v té době měl na kontě již mnoho.

V 90. letech Newson založil firmu Ikepod, která hodinek vyrobila hned několik tisíc. A právě s touto značkou můžeme vidět mnoho podobností u nových Apple Watch. Na přiloženém obrázku výše jsou hodinky Ikepod Solaris, vpravo pak Watch od Applu, jejichž pásek Milanese Loop je nápadně podobný.

Podle informací, které Marc Newson poskytl deníku London Evening Standard, nezastává Australan v Cupertinu žádnou pojmenovatelnou pozici uvnitř managementu firmy. Jeho posláním je zkrátka „práce na zvláštních projektech“. Newson pro Apple nepracuje na plný úvazek, ale věnuje mu zhruba 60 procent svého času. Se Stevem Jobsem nikdy nespolupracoval, ale setkal se s ním.

Co se týče designérské kariéry, Newson posbíral celou řadu úspěchů. Je dokonce držitelem úctyhodného rekordu. Jím navržená židle Lockheed Lounge je nejdráže prodaný návrhem dosud žijícího designéra. Jednu z několika židlí, které navrhl, navíc vlastní i zpěvačka Madonna. Newson má ve své profesi skutečné renomé a mohl by pracovat takřka pro kohokoli. Proč si tedy vybral Apple a odjel tak přes půl světa od dvou dětí a své manželky, která žije v Londýně, kam se Newson před dvaceti lety přestěhoval?

Klíčem k tomuto pro někoho možná nepochopitelného kroku je Newsonův vztah k Jonymu Iveovi. Tito dva muži se setkali v Londýně již před dvaceti lety a od té doby se profesně ani osobně nikdy zcela nerozdělili. Sdílí spolu návrhářskou filozofii a oběma je shodně trnem v oku většina současného spotřebního zboží. Snaží se tedy proti zažitým designérským konvencím bojovat a vytvářet vlastní radikálně odlišné produkty. „Pracuje se nám spolu velice snadno,“ přiznává Newson.

Osmačtyřicetiletý Jony Ive z našich stolů odstranil ošklivé počítače ve tvaru krabice a z našich kapes vymýtil černé plastové telefony, které nahradil elegantními, jednoduchými a intuitivními přístroji. Pro Newsona typické výrazné barvy a smyslné křivky naproti tomu můžeme vidět u bot značky Nike, nábytku Cappellini i na letadlech australských aerolinek Qantas.

Pro Newsona je ale poměrně neobvyklé, pracovat na něčem, co je určeno pro celé masy lidí. Zmíněných židlí Lockheed Lounge bylo pro představu vyrobeno pouhých patnáct. Hodinek Apple Watch přitom bylo objednáno již více než milion. V Applu ale usilují o to, aby se společnost z čistě technologické firmy stala také firmou prodávající luxusní zboží pro ty nejbohatší.

Zlaté Apple Watch za půl milionu korun mají být jen prvním krokem a Apple se k jejich prodeji postavil skutečně zodpovědně. Nejdražší Apple Watch jsou prodávány klasickým „luxusním“ způsobem, odděleně od ostatních produktů firmy. Na jejich prodej navíc dohlíží i takoví lidé jako Paul Deneve, bývalý výkonný ředitel módního domu Saint Laurent.

Marc Newson se jeví jako muž, který je přesně tím, co Apple potřebuje pro své přetvoření ve společnost relevantní jak v technologickém průmyslu, tak i v segmentu luxusního zboží. Newson má zkušenosti s technologiemi, což je možné doložit jeho minulostí v již zmíněné hodinářské firmě Ikepod. Za zmínku ale samozřejmě stojí také jeho spolupráce s Ivem na fotoaparátu Leica, který byl navržen rovněž pro aukci iniciativy RED.

Zároveň je ale Newson vyučeným stříbrotepcem a vystudovaným šperkařem, který pracoval pro značky jako Louis Vuitton, Hermès, Azzedine Alaïa či Dom Pérignon.

Mark Newson je tedy jakýsi „módní“ muž, který své místo v současném Applu jednoznačně má. Neočekávejme, že by Newson v budoucnu navrhoval iPhony a iPady. V týmu pracujícím na Apple Watch má ale jistě důležitou roli a ne jen tam. Tento muž prý hodlá hledat průsečíky mezi módou a technologií a tvrdí, že technika může do módy přinést úžasné věci.

Podobně jako Jony Ive je také Marc Newson velkým milovníkem aut, což je v poslední době téma, o němž se v souvislosti s Applem hodně mluví. „V této oblasti je určitě ohromná příležitost, jak být mnohem inteligentnější,“ je přesvědčen Newson, aniž by se pouštěl do nějakých deitalů.

Jak již bylo řečeno, aktivní je ale Newson také mimo Apple. Právě nyní otvírá v Miláně jeho první prodejna pro obří německé vydavatelství Taschen. Do něj Newson navrhl unikátní modulární úložný systém pro skladování knih. Se zakladatelem tohoto vydavatelství Benediktem Taschenem totiž Newson již mnoho let spolupracuje, čehož výsledkem byla i Newsonova vlastní monografie Marc Newson: Works.

Jistý čas pak Marc Newson v současné době tráví i vyřizováním záležitostí spojených se stavbou nové vily na řeckém ostrově Ithaca, kde jeho rodina tráví léta a konzumuje olivový olej z vlastní produkce.

Zdroj: London Evening Standard
.