Zavřít reklamu

Loni Apple představil velký iPad Pro s více než dvanáctipalcovým displejem. Dnes k němu přidal nový model – menší iPad Pro má 9,7 palce, ale obsahuje všechny přednosti a funkce většího modelu, včetně skvělého audio systému, obřího výkonu, možnosti připojení příslušenství v podobě tužky nebo chytré klávesnice. A navíc je v mnoha ohledech ještě lepší.

Menší iPad Pro má displej se stejným rozlišením jako iPad Air 2 (2048 na 1536 pixelů) a se stejnou hustotou pixelů jako Air 2 i původní Pro (264 PPI). Velká novinka je ovšem technologie True Tone, díky které se displej na základě čtyřkanálového snímače automaticky přizpůsobí světelnému prostředí, ve kterém se uživatel aktuálně nachází.

Oproti modelu Air 2 je menší iPad Pro až o 25 procent jasnější a až o dalších 40 procent méně by se mělo od displeje odrážet světlo. Jinak zůstal desetipalcový iPad Pro hardwarově vybaven velice podobně jako jeho větší sourozenec.

Uvnitř menšího iPadu Pro tak tepe zatím nejvýkonnější čip, který kdy společnost představila – A9X se 64bitovou architekturou, který slibuje 1,8krát vyšší výkon než A8X u velikostně stejného modelu Air 2. Operační paměť zůstává na 4 GB, opět dvojnásobek proti stejně velkému Airu 2. Nechybí ani pohybový koprocesor M9. U původního iPadu Pro sklidily velice pozitivní ohlasy nové reproduktory, které Apple zabudoval hned čtyři, a nyní se stejnou výbavou přichází také u menšího iPadu Pro.

Byť je velikostně menší, dočkal se ale o půl roku mladší 9,7palcový iPad Pro jistých součástek, díky kterým je ještě lepší než větší model. Fotoaparát má místo osmi hned dvanáct megapixelů, což se projeví například na vyšší kvalitě panoramatických záběrů (až 63 megapixelů). Krokem kupředu je také implementace True Tone blesku, který se nachází pod čočkou fotoaparátu.

Zastánci Live Photos mohou také jásat, jelikož nyní se jim nabízí vedle iPhonů 6s/6s Plus využití premiérově také iPadu. To vše doplňuje automatické zaostřování na základě technologie Focus Pixels a zdokonalená funkce potlačování šumu. Na své si s menším iPadem Pro přijdou i milovníci selfie. Přední FaceTime HD kamera nejenže dostala čtyřikrát více megapixelů (pět), ale také má tzv. Retina blesk, kdy vám bíle přisvítí displej.

[su_youtube url=“https://youtu.be/5_pMx7IjYKE“ width=“640″]

Lepší je menší iPad Pro také v natáčení, a to jak proti Airu 2, tak většímu Pro. Točit totiž nyní můžete ve 4K při 30 snímcích za vteřinu a přítomná je filmová stabilizace videa. Už méně pochopitelný je však fakt, že stejně jako na nejnovějších iPhonech se nyní poprvé i v iPadu objevuje vystouplá čočka fotoaparátu. Můžeme jen doufat, že při položení na stůl se nebude tablet příliš viklat.

Nezbytně důležitou kapitolou je také výdrž baterie. Apple sliboval až desetihodinové prohlížení webu na Wi-Fi (9 hodin na mobilní síti), sledování videa nebo poslouchání hudby již u velké iPadu Pro a Airu 2. To se nezměnilo ani s představením nejnovějšího tabletu.

Podle očekávání nabídne téměř 10palcový iPad Pro také Smart Connector pro připojení externí klávesnice. Apple tak dnes představil také vlastní Smart Keyboard šitou na míru právě pro menší tablet, která se po připojení sama dobíjí a zároveň slouží jako ochranný kryt. Nový iPad Pro si pochopitelně rozumí i s tužkou Pencil, která má být pro mnohé jeho důležitou součástí.

Odemykat můžeme iPad Pro již tradičně pomocí Touch ID, nicméně 3D Touch displej bohužel ani u tohoto iPadu nenajdeme. Ten zůstává výhradní záležitostí iPhonů 6S a 6S Plus. To již naopak neplatí u barevných variant, protože také menší iPad Pro je vedle vesmírně šedé, stříbrné a zlaté variantě dostupný také v růžově zlatém provedení. A novinku přináší i na poli kapacit: vedle 32GB a 128GB varianty je vůbec poprvé u iOS zařízení dostupná také 256GB verze.

Zatím není jasné, kdy se začne 9,7palcový iPad Pro prodávat v České republice. Apple hlásí „již brzy“ a ve Spojených státech to bude 31. březen, ale známe alespoň české ceny. Nejlevnější iPad Pro 32GB Wi-Fi stojí 18 790 korun. Nejdražší konfigurace, 256GB s mobilním připojením, vyjde na 32 390 korun. Oproti předchozímu iPadu Air 2 se tedy jedná o razantní zdražení, nicméně dobrá zpráva je alespoň sleva právě tohoto tabletu. Model Air 2 nyní koupíte již od 11 990 korun. Co se týče dalších změn v portfoliu iPadů, tak iPad Air 1. generace z nabídky zcela zmizel a již zmíněný Air 2 přišel o svou 128GB variantu. Mezi malými iPady mini k žádné změně nedošlo a dostání je tedy stále iPad mini 4 i starší iPad mini 2.

Témata: ,
.