Zavřít reklamu

Když Apple při příležitosti vývojářské konference WWDC 2022 představil nový operační systém macOS 13 Ventura, část své prezentace věnoval vylepšenému grafickému API Metal 3. Za jeho vývojem stojí přímo Apple. Novou verzi prezentoval jako spásu pro gaming na Macích, což zcela upřímně mnoho jablíčkářů spíše rozesmálo. Gaming a macOS totiž nejdou úplně dohromady a bude ještě dlouho trvat, než se tento zažitý stereotyp překoná. Jestli tedy vůbec.

Nová verze grafického API Metal 3 však s sebou přináší ještě jednu poměrně zajímavou novinku. Řeč je o MetalFX. Jedná se o jablečnou technologii sloužící pro upscaling, jejímž úkolem je dokreslit snímek v menším rozlišení do rozlišení většího, díky čemuž se tak přímo podílí na výsledné kvalitě obrazu, aniž by se musel plně renderovat. Ve skutečnosti se jedná o parádní novinku, která by nám v budoucnu mohla přinést řadu zajímavých výtvorů. Pojďme si proto stručně shrnout, k čemu MetalFX vlastně slouží a jak může pomoct vývojářům.

Jak funguje MetalFX

Jak už jsme zmínili výše, technologie MetalFX slouží pro takzvaný upscaling obrazu, primárně tedy v oblasti videoher. Jejím cílem je ušetřit výkon a uživateli tak poskytnout svižnější hru, aniž by ztrácel na její kvalitě. Poměrně jednoduše to vysvětluje níže přiložený snímek. Jak sami jistě víte, pokud vám hra neběží úplně nejlépe a například se seká, řešení může přinést snížení rozlišení, díky čemuž se nemusí vykreslovat tolik detailů. S tím bohužel klesá i kvalita. Upscaling se snaží stavě na velice podobném principu. V základu vykreslí obraz v nízkém rozlišení a zbytek „dopočítá“, díky čemuž poskytne plnohodnotný zážitek, ale ušetří klidně i polovinu z dostupného výkonu.

Jak funguje MetalFX

Upscaling jako takový není ničím přelomovým. Své vlastní technologie používají i grafické karty Nvidia či AMD a dosahují úplně toho samého. To se samozřejmě nemusí týkat pouze her, ale v některých případech také aplikací. Velice stručně lze tedy shrnout, že MetalFX slouží pro vylepšení obrazu, aniž by přitom došlo ke zbytečné spotřebě výkonu.

MetalFX v praxi

Nedávno jsme se navíc dočkali příchodu prvního AAA titulu, který běží na grafickém API Metal a podporuje technologii MetalFX. Macy s čipy Apple Silicon, potažmo operační systém macOS, se dočkal portu oblíbené hry Resident Evil Village, která byla původně určena pro konzole dnešní generace (Xbox Series X a Playstation 5). Hra zavítala do Mac App Storu koncem října a prakticky ihned mezi jablíčkáři sklidila pozitivní ohodnocení.

Jablíčkáři byli vcelku opatrní a od tohoto portu neočekávali žádné zázraky. O to příjemnější bylo následující zjištění. Z tohoto titulu je totiž patrné, že je Metal ve skutečnosti vcelku funkčním a schopným grafickým API. V hráčských recenzích se pozitivního ohodnocení dočkala i technologie MetalFX. Upscaling totiž dosahuje srovnatelných kvalit nativního rozlišení.

API Metal
Grafické API Metal od Applu

Potenciál do budoucna

Zároveň je otázkou, jak vývojáři s těmito technologiemi budou nadále nakládat. Jak už jsme zmínili hned v úvodu, Macy si s gamingem moc nerozumí a jablíčkáři je jako platformu spíše přehlížejí. Ve finále to i dává smysl. Všichni hráči totiž používají buďto PC (Windows), nebo herní konzoli, zatímco u Maců se na hraní videoher nemyslí. Přestože nové modely s čipy Apple Silicon už disponují potřebným výkonem i technologiemi, tak to ještě neznamená, že se dočkáme příchodu kvalitních a optimalizovaných her.

Stále se totiž jedná o malý trh, který se herním vývojářům nemusí vyplatit. Na celou situaci se proto lze dívat ze dvou úhlů. Přestože potenciál tu je, záleží na rozhodnutí zmiňovaných vývojářů.

Redaktor a student. Mimo redaktorskou činnost se také zajímá o svět populárních technologií. Svůj volný čas věnuje studiu a svým nejbližším.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.