Zavřít reklamu

Když se nám Apple v červnu při příležitosti vývojářské konference WWDC 2020 pochlubil s přechodem na své vlastní čipy z rodiny Apple Silicon pro Mac, strhlo to s sebou řadu nejrůznějších otázek. Jablíčkáři měli největší strach především kvůli aplikacím, které na nové platformě teoreticky nemusí být k dispozici. Kalifornský gigant samozřejmě plně optimalizoval nutné jablečné aplikace včetně Final Cutu a dalších. Co ale třeba takový kancelářský balíček Microsoft Office, na který se každodenně spoléhá obrovská skupina uživatelů?

microsoft budova
Zdroj: Unsplash

Společnost Microsoft právě aktualizovala svůj balíček Office 2019 pro Mac, kde konkrétně přibyla plná podpora pro macOS Big Sur. To konkrétně nikterak nesouvisí s novými produkty. Na nově představeném MacBooku Air, 13″ MacBooku Pro a Macu mini ale přesto bude možné spustit aplikace jako Word, Excel, PowerPoint, Outlook, OneOne a OneDrive – tedy pod jednou podmínkou. Tou podmínkou však je, že se jednotlivé programy budou muset nejprve „přeložit“ skrze software Rosetta 2. Ten slouží jakožto speciální vrstva pro přeložení aplikací, které jsou původně napsané pro platformy x86-64, tedy pro Macy s procesory Intel.

Rosetta 2 by naštěstí měla fungovat o něco lépe než OG Rosetta, na kterou Apple vsázel v roce 2005 při přechodu z PowerPC na Intel. Dřívější verze totiž samotný kód interpretovala v reálném čase, zatímco nyní celý proces proběhne ještě před prvotním spuštěním. Kvůli tomu zapnutí programu samozřejmě zabere delší dobu, ale následně poběží stabilněji. Microsoft také sdělil, že kvůli tomu bude zmiňované první spuštění trvat zhruba 20 sekund, kdy v Docku uvidíme ikonku aplikace neustále skákat. Další spuštění už bude ale naštěstí rychlejší.

Apple
Apple M1: První čip z rodiny Apple Silicon

Kancelářský balíček plně optimalizovaný pro platformu Apple Silicon by měl být ve vedlejší větvi ve fázi beta testování. Dá se tedy očekávat, že poměrně brzo po vstupu nových jablečných počítačů na trh se dočkáme i plnohodnotné verze balíčku Office 2019. Pro zajímavost zde ještě můžeme uvést přechod aplikací od společnosti Adobe. Například Photoshop by měl přijít až v příštím roce, zatímco Microsoft se jablíčkářům snaží svůj software v té nejlepší podobě poskytnout co možná nejdříve.

.