Zavřít reklamu

Jedenáct let uplynulo od uvedení první verze Mac OS X Cheetah. Píše se rok 2012 a Apple vydává v pořadí již osmou kočkovitou šelmu – Mountain Lion. Mezi tím se na jablečných počítačích vystřídali predátoři jako Puma, Jaguar, Panther, Tiger, Leopard, Snow Leopard a Lion. Každý ze systému reflektoval potřeby uživatelů tehdejší doby a s výkonem hardwaru, na kterém (Mac) OS X měl běžet.

Loňský OS X Lion vyvolal u některých rozpaky, protože nedosahoval takové spolehlivosti a svižnosti jako jeho předchůdce Snow Leopard, jehož zároveň někteří stále považují za poslední „pořádný” systém. Někteří Liona zase přirovnávají k Windows Vista právě kvůli jeho nespolehlivosti. Hlavně uživatelé MacBooků mohli pocítit zkrácenou výdrž na baterii. Mountain Lion by měl tyto nedostatky vyřešit. Jestli je tomu opravdu tak, uvidíme v horizontu příštích týdnů.

Ještě pět let nazpět byl OS X a počítače jím poháněné hlavním zdrojem zisků cupertinské společnosti. Poté však přišel první iPhone a s ním iOS, nový mobilní operační systém, který je postaven jako OS X na stejném jádru Darwin. Rok na to byl spuštěn App Store, zcela nový způsob v nakupování aplikací. Přišel iPad a iPhone 4 s Retina displejem. Počet iOS zařízení dnes několikanásobně převyšuje počet Maců, které v koláči čistého zisku tak tvoří pouze úzký klíneček. To ale neznamená, že by Apple měl OS X zanedbávat.

Naopak, Mountain Lion má stále co nabídnout. Počítače jako takové tady ještě nějaký ten pátek budou, avšak Apple se snaží oba své systémy k sobě přiblížit, aby se každému dostalo co nejpodobnějšího uživatelského zážitku. Proto se v Mountain Lionu objevuje hned několik dobře známých aplikací z iOS a také hlubší integrace iCloudu. Právě iCloud (a cloud computing obecně) bude v budoucnu hrát velmi důležitou roli. Bez internetu a jeho služeb by dnes byly všechny počítače, tablety a mobilní telefony jen velmi výkonné kalkulačky.

Sečteno, podtrženo – Mountain Lion jednoduše navazuje na své předchůdce a zároveň přebírá některé funkce z iOS. S tímto procesem sbližování se budeme u Applu setkávat stále častěji. Uprostřed všeho bude jako pojítko stát iCloud. Stojí tedy těch 15 eur za to? Určitě. Pokud vlastníte jeden z podporovaných Maců, nebojte se, nekouše ani neškrábe.

Uživatelské prostředí

Ovládání operačního systému pomocí grafických prvků se nese v duchu předchozích verzí OS X, zásadní revoluci tedy rozhodně nečekejte. Aplikace umístěné do oken patří momentálně na desktopovém systému ovládaného polohovacím zařízením k nejefektivnějšímu způsobu interakce s počítačem. Jsou na něj zvyklé nejen desítky milionů jablíčkářů, ale také uživatelé Windows i linuxových distribucí. Zde zřejmě ještě nenastal čas pro razantní změny.

Ti z vás, kteří budou na Mountain Lion přecházet z Lionu, nebudou vzhledem systému nijak překvapeni. Apple ovšem nabízí upgrade také z poslední verze Snow Leoparda, což může některým uživatelům, kteří se na 10.7 zdráhali přejít, způsobit mírný šok. Inu, šok pravděpodobně ne, avšak od uvedení 10.6 uplynuly celé čtyři roky, proto může vzhled systému připadat novým uživatelům prvních několik dní nezvykle. Zaměřme se tedy nejprve na rozdíly mezi 10.6 a 10.8.

Pod kurzorem myši již nenajdete legendární zakulacená tlačítka, která byla navržena tak, abyste měli nutkání je olíznout. Stejně jako v 10.7 dostala hranatější tvar a matnější texturu. Sice již nevypadají „olíznutelně“, zato působí moderněji a lépe zapadají do roku 2012. Pokud se podíváte na portfolio počítačů Mac v roce 2000, ve kterém bylo prostředí Aqua představeno, dostávají hranatější tlačítka smysl. Dnešní Macy, a to hlavně MacBooky Air, mají dosti ostré hrany oproti zaobleným iBookům a prvnímu iMacu. Apple je společnost, která lpí na sladěnosti hardwaru a softwaru, objevuje se tedy docela logický důvod, proč se odehrála právě změna vzhledu systému.

Mírně uhlazena byla také okna Finderu a dalších systémových částí. Textura oken ve Snow Leopardu je o poznání tmavší šedá barva než ta v obou předcházejících lvech. Po bližším pozorování lze v nové textuře také spatřit jistý šum, což posouvá vzhled sterilní počítačové grafiky ke zkušenostem z reálného světa, ve kterém není nic dokonalé. Nový vzhled dostal také Kalendář (dříve iCal) a Kontakty (Adresář). Obě aplikace jsou znatelně inspirovány jejich ekvivalenty z iOS. Tzv. „iOSifikace“ je podle některých uživatelů krokem vedle, jiným se zase prvky iOS a textury reálných materiálů líbí.

Další detaily jsou také naprosto shodné jako u předchozího OS X Lion. Trojice tlačítek pro zavření, zvětšení a minimalizaci byla zmenšena a dostala nepatrně jiný odstín. Boční panel ve Finderu byl zbaven barev, Rychlý náhled (Quick Look) dostal šedý nádech, odznaky byly převzaty z iOS, nový vzhled progress baru a další drobnůstky, které dodávají systému celistvý vzhled. Nepřehlédnutelnou novinkou jsou nové indikátory spuštěných aplikací v docku. Byly, jak jinak, vytvořeny hranaté. Pokud máte svůj dock umístěn vlevo nebo vpravo, uvidíte i nadále bílé tečky u ikon spuštěných aplikací.

S novým systémem se objevuje i otázka. Kdo potřebuje posuvníky? Nikdo, tedy téměř nikdo. (Nebo si to alespoň myslí v Apple.) Když byl OS X Lion předloni poprvé představen na konferenci Back to the Mac, vyvolala tato změna uživatelského prostředí značný rozruch. Největší část z prodaných Maců tvoří MacBooky, jenž jsou osazeny velkým skleněným touchpadem s podporou multidotekových gest. Obecně platí, že majitelé MacBooků ovládají systém ve valné většině právě pouze pomocí touchpadu, bez připojení myši. K tomu připočtěme stovky milionů uživatelů dotykových iZařízení, proto vždy viditelné posuvníky v oknech přestávají být nezbytnou nutností.

Právě na tomto příkladu jsou dobře vidět pojmy „Back to the Mac“ nebo „iOSifikace“. Posouvání v obsahu oken probíhá velmi podobně jako v iOS. Pohybem dvěma prsty se pohybujete nahoru a dolů, avšak posuvníky se objeví pouze v momentě pohybu. Pro prvotní zmatení uživatelů převrátil Apple směr pohybu, jako by touchpad nahrazoval dotykový displej. Tzv. „přirozený posuv“ je spíš jen otázkou zvyku a dá se v nastavení systému změnit. Je možné nechat posuvníky zobrazeny vždy, což ocení uživatelé klasických myší. Někdy je pro návrat na začátek obsahu rychlejší chytit onen šedý proužek a táhnout. Oproti Lionu se pod kurzorem posuvníky rozšíří zhruba na velikost, jakou měly ve Snow Leopardovi. Tohle je velký plusový bod pro ergonomii.

iCloud

Velmi užitečnou novinkou je vylepšení možností iCloudu. Apple udělal velice zásadní krok k zdokonalení funkčnosti této služby. Konečně z ní udělal použitelný a mocný nástroj. Razantních změn si povšimnete ihned po otevření jakékoli aplikace, která „nový“ iCloud podporuje. Dobrým příkladem může být použití nativního editoru TextEditu. Při jeho otevření se vám místo klasického rozhraní textového editoru zobrazí okno, ve kterém si máte vybrat, zda chcete vytvořit nový dokument, otevřít již existující ze svého Macu, nebo pracovat se souborem, který je uložen v iCloudu.

V okamžiku, kdy dokument ukládáte, jednoduše můžete za úložiště zvolit právě iCloud. Není již tedy nutné soubor složitě nahrávat přes webové rozhraní. Ke svým datům v iCloudu se uživatel konečně dostane snadno a rychle ze všech svých zařízení, čímž služba získává úplně nový rozměr. Toto řešení navíc nyní mohou použít i nezávislí vývojáři. Stejný komfort si tedy můžete dopřát třeba u oblíbeného iA Writeru a dalších podobných editorů.

Oznamovací centrum

Další funkcí, která se na Macy dostala z iOS, je systém oznámení. Lze říci, že je provedeno identicky jako na iPhonech, iPodech touch a iPadech. Jedinou výjimku tvoří vytahování notifikační lišty – ta se totiž nestahuje shora, nýbrž vyjíždí z pravého okraje displeje, přičemž odsune celou plochu nalevo až za okraj monitoru. Na širokoúhlých nedotykových obrazovkách by stahovací roletka nedávala moc smysl, protože Apple stále musí opět počítat s ovládáním pomocí obyčejné dvojtlačítkové myši. Vysunutí provedete kliknutím na tlačítko se třemi pruhy nebo pohybem dvěma prsty přes pravý okraj trackpadu.

Vše ostatní je totožné s oznámeními na iOS. Ty lze buď ignorovat, zobrazit pomocí banneru nebo upozornění, která zůstanou viditelná v pravém horním rohu displeje po dobu pěti sekund. Samozřejmostí je také nastavení notifikací jednotlivých aplikací zvlášť. V oznamovací liště je kromě všech notifikací také možnost vypnout oznámení, včetně jejich zvuků. Podobnou funkcionalitu přinese také iOS 6.

Twitter a Facebook

V iOS 5 se Apple dohodl s Twitterem na integraci populární sociální sítě do svého mobilního operačního systému. Díky této spolupráci vzrostl počet krátkých zpráv trojnásobně. Zde je krásně vidět, jak mohou dvě společnosti propojením svých služeb profitovat. Jenže i když je Twitter světová dvojka mezi sociálními sítěmi a zajisté má své kouzlo, ne každému musí 140znakové tweety vyhovovat. Nabízí se otázka: Nešel by integrovat také Facebook?

Ano, šel. V iOS 6 se ho dočkáme na podzim a v OS X Mountain Lion zhruba ve stejném období. Nebuďte tedy zklamáni, pokud jej teď v létě ve svých Macích nenajdete. Momentálně mají instalační balík obsahující integraci Facebooku pouze vývojáři, my ostatní si budeme muset ještě nějaký ten pátek počkat.

Statusy na obě sítě budete moci odesílat přesně jako v iOS – z notifikační lišty. Displej ztmavne a v popředí se objeví již dobře známý štítek. V oznamovací liště se také budou zobrazovat upozornění o komentáři pod vaším příspěvkem, zmínce, označení na fotografii, nové zprávě apod. Mnozí, spíše nenároční, uživatelé zřejmě budou moci smazat různé aplikace sloužící pro přístup na Twitter či Facebook. Vše základní totiž obstará samotný operační systém.

Sdílím, sdílíš, sdílíme

V Mountain Lionu se napříč celým systémem objevuje tlačítko pro Sdílení, jak ho známe z iOS. Vyskytuje se prakticky všude, kde je to možné – je implementováno do Safari, Rychlého náhledu apod. V aplikacích se zobrazuje v pravém horním rohu. Sdílet obsah lze pomocí AirDropu, přes mail, Zprávy či Twitter. V některých aplikacích lze dokonce označený text sdílet jen skrze kontextové menu vyvolané pravým kliknutím.

Safari

Webový prohlížeč přichází s novým operačním systémem ve své šesté majoritní verzi. Nainstalovat půjde také na OS X Lion, avšak uživatelé sněžného levharta tento update nedostanou. Přináší několik zajímavých a praktických funkcí, které mnohé potěší. Ještě než se k nim dostaneme, nemůžu se ubránit zveřejnění prvních dojmům – jsou skvělé. Safari 5.1 a jeho setinové verze jsem nepoužíval, protože až nepříjemně často roztáčely duhové kolečko. Načítání stránek není ve srovnání s Google Chrome také úplně nejrychlejší, avšak Safari 6 mě mile překvapilo svým hbitým vykreslováním. Na závěry je ale ještě brzy.

Největším lákadlem je po vzoru Google Chrome unifikovaný adresní řádek. Ten konečně neslouží jen k zadávání URL a prohledávání historie, ale také k našeptávání vyhledávače. Vybrat si můžete Google, Yahoo!, nebo Bing, přičemž první z nich je nastaven nativně. Tohle v Safari dlouho chybělo a troufám si říct, že nepřítomnost moderních trendů ho srážela do podprůměru mezi prohlížeči. Ze zkostnatělé aplikace se rázem stala úplně jiná. Přiznejme si, hledání v políčku kdesi vpravo nahoře je pozůstatek z dob minulých. Snad se podobného updatu dočká Safari v iOS.

Zcela novým prvkem vedle adresního řádku je tlačítko pro zobrazení panelů uložených v iCloudu. Tato funkce bude dostupná také v iOS 6, ale několik následujících měsíců ji ještě nevyužijete naplno, avšak poté si ji jistě zamilujete. Čtete dlouhý článek v pohodlí domova ve svém MacBooku, ale nemáte čas jej dočíst? Zaklapnete víko, nasednete na tramvaj, otevřete Safari v iPhonu a pod tlačítkem s obláčkem najdete všechny své panely otevřené v MacBooku. Jednoduché, efektivní.

S iCloudem souvisí také Seznam četby, který se poprvé objevil v iOS 5 a umí synchronizovat uložený odkaz mezi zařízeními. Podobnou funkci nabízejí už nějakou dobu aplikace Instapaper, Pocket a nové Readability, nicméně ty po uložení stránky vyparsují text a nabídnou ho ke čtení bez nutnosti připojení k internetu. Chcete-li zobrazit články ze Seznamu četby v Safari, bez internetu máte smůlu. To se však nyní mění a v OS X Mountain Lion a nadcházejícím iOS 6 Apple přidává i možnost ukládání článků pro přečtení offline. Toto bude velkým přínosem pro uživatele, kteří se nemohou 100% spolehnout na své mobilní internetové připojení.

Vedle tlačítka „+“ pro otevření nového panelu se nachází ještě jedno, které vytvoří ze všech panelů jejich náhledy, mezi kterými se lze horizontálně posouvat. Mezi další nové prvky patří tlačítko pro sdílení a práci s odkazem. Ten můžete uložit jako záložku, přidat do seznamu četby, poslat mailem, odeslat přes Zprávy nebo sdílet v sociální síti Twitter. Tlačítko Čtečka v Safari 6 není vnořeno do adresního řádku, ale jeví se spíše jako jeho prodloužení.

Drobných změn doznalo i samotné nastavení internetového prohlížeče. Panel Vzhled zmizel nadobro, a proto není nikde možno nastavit proporcionální a neproporcionální písmo u stránek bez stylů. Naštěstí lze i nadále vybrat výchozí kódování, jen byla tato volba přesunuta do karty Pokročilé. Dalším panelem, jenž v novém Safari nenajdete, je RSS. Své kanály budete muset přidávat manuálně ve svém oblíbeném klientu, nikoli kliknutím na tlačítko RSS v adresním řádku.

Ruku v ruce si jde Safari také s jednou z hlavních novinek osmé kočkovité šelmy – notifikačního centra. Vývojáři budou moci implementovat aktualizace na jejich stránkách pomocí oznámení, jako by se jednalo o lokálně běžící aplikaci. Všechny povolené a zamítnuté stránky lze spravovat přímo v nastavení prohlížeče v panelu Oznámení. Zde opravdu záleží jen na vývojářích, jak využijí potenciálu bublinek v pravém rohu obrazovky.

Poznámky

„iOSifikace“ dále pokračuje. Apple chce pro své uživatelé dodat co nejpodobnější zkušenost v iOS i OS X. Až dosud se poznámky na Macích synchronizovaly poněkud krkolomně přes nativního e-mailového klienta. Ano, svou funkci toto řešení plnilo, ale ne zrovna přívětivě. Někteří uživatelé o integraci poznámek v Mailu dokonce neměli tušení. S tímto je nyní konec, poznámky se osamostatnily do vlastní aplikace. Je to přehlednější a uživatelsky přívětivější.

Aplikace jako by z oka vypadla té na iPadu. Vlevo lze zobrazit dva sloupce – jeden se přehledem synchronizovaných účtů a druhý se seznamem samotných poznámek. Pravá strana potom patří textu zvolené poznámky. Dvojklikem na poznámku ji otevřete v novém okénku, které lze posléze nechat připnuté nad všemi ostatními okny. Pokud jste tuhle funkci již někdy viděli, máte pravdu. Starší verze OS X také obsahovaly aplikaci Poznámky, avšak jednalo se jen o jakési widgety, které se daly připnout na plochu.

Na rozdíl od iOS verze musím tu desktopovou pochválit ohledně vkládání. Pokud na iPadu vyberete kus naformátovaného textu, zůstane někdy jeho styl zachován. A to dokonce s pozadím. Naštěstí OS X verze chytře styl textu ořeže, takže všechny poznámky mají konzistentní vzhled – stejný font i jeho velikost. Jako velké plus bych dále vyzdvihl docela bohaté formátování textu – zvýraznění, účaří (dolní a horní index), zarovnání a odsazení, vkládání seznamů. Samozřejmostí je odeslání poznámek mailem nebo přes Zprávy (viz dále). Celkově se jedná o jednoduchou a povedenou aplikaci.

Připomínky

Další aplikace, která si prohlodala cestičku z iOS do OS X. Stejně jako poznámky byly integrovány v Mailu, byly připomínky součástí iCalu. Opět se Apple rozhodl ponechat vzhled aplikace na obou platformách téměř totožný, takže budete mít pocit, že používáte tutéž aplikaci. V levém sloupci jsou zobrazeny seznamy připomínek a měsíční kalendář, vpravo jednotlivé připomínky.

Zbytek jistě znáte sami, avšak „Opakování, matka moudrosti.“ Nejprve si musíte vytvořit alespoň jeden seznam, ve kterém budete vytvářet připomínky. U každé z nich lze nastavit datum a čas upozornění, prioritu, opakování, konec opakování, poznámku a polohu. Místo poznámky lze určit pomocí adresy kontaktu nebo ručního zadání. Je samozřejmé, že žádný Mac mimo Wi-Fi síť nepozná svou polohu, proto se předpokládá vlastnictví alespoň jednoho iOS zařízení s touto funkcí. Opět, aplikace je velmi jednoduchá a v podstatě kopíruje svou mobilní verzi z iOS.

Zprávy

Býval to iChat, nyní se tento instant messenger po vzoru z iOS jmenuje Zprávy. Dlouho se hovořilo o mobilní verzi iChatu, kterou by Apple integroval do iOS, jenže situace se obrátila přesně opačným směrem. iMessages, jako novinka iOS 5, se přesunují na „velký” systém. Pokud jste přečetli předchozí odstavce, zřejmě vás tento krok nijak nepřekvapí. Aplikace si s sebou nese vše ostatní z minulých verzí, tedy i nadále budete moci chatovat skrze AIM, Jabber, GTalk a Yahoo. Novinkou je právě integrace iMessages a možnost spustit hovor přes FaceTime.

Zbytek jako by z oka vypadl Zprávám z iPadu. Vlevo se nachází sloupec s chronologicky uspořádanými konverzacemi, vpravo pak aktuální chat s dobře známými bublinami. Konverzaci začnete buďto psaním prvních písmen jména příjemce do pole „Komu“, pod nímž se následně objeví našeptávač, nebo přes kulaté tlačítko ⊕. Objeví se pop-up okno s dvěma panely. V prvním vyberte někoho z vašich kontaktů, v druhém se zobrazí online uživatelé z vašich ostatních „nejablečných” účtů. Zprávy mají rozhodně velký potenciál do budoucna. Nejen že počet uživatelů zařízení Applu roste, ale možná integrace Facebook chatu přímo v systémové aplikaci zní velice lákavě. Krom textu lze odesílat také obrázky. Ostatní soubory sice do konverzace vložit můžete, ale ty se jednoduše neodešlou.

Jedna z věcí, která není při chatování prostřednictvím iMessages dořešena, jsou notifikace na více zařízeních pod stejným účtem. To se totiž rozezní najednou váš Mac, iPhone a iPad. Na jednu stranu se jedná právě o chtěnou funkcionalitu – přijímat zprávy na všech svých zařízení. Někdy je však příjem na určitém zařízení nežádoucí, typicky iPadu. Ten často putuje mezi rodinnými příslušníky a probíhající konverzace by je mohl rušit. Nehledě na fakt, že by ji mohli sledovat a zapojit se do ní. Nezbývá nic jiného, než se s tímto smířit, nebo iMessages na problematickém zařízení vypnout.

Mail

Nativní e-mailový klient se dočkal hned několika zajímavých změn. První z nich je hledání přímo v textu jednotlivých emailů. Stisknutím zkratky ⌘F se objeví vyhledávací dialog a po zadání hledané fráze veškerý text zšedne. Aplikace vyznačí jen onu frázi, kde se objevuje v textu. Šipkami pak můžete po jednotlivých slovech přeskakovat. Nezmizela ani možnost záměny textu, stačí pouze zaškrtnout příslušné dialogové okno a objeví se i pole pro zadání náhradní fráze.

Příjemnou novinkou je také seznam VIP. Své oblíbené kontakty si můžete takto označit a u všech e-mailů od nich přijatých se zobrazí hvězdička, díky čemuž je snadno najdete v příchozí schránce. VIP navíc dostanou vlastní záložku v levém panelu, můžete si tak nechat zobrazit e-maily pouze od této skupiny nebo od jednotlivců.

Vzhledem k přítomnosti Notifikačního centra přibylo i nastavení notifikací. Zde si zvolíte, od koho chcete notifikace přijímat, zda pouze u e-mailů z příchozích, od lidí v adresáři, VIP nebo ze všech schránek. Notifikace mají také zajímavé nastavení pravidel pro jednotlivé účty. Co naopak zmizelo, je stejně jako v Safari možnost čtení RSS zpráv. Apple tak přenechal jejich správu a čtení aplikacím třetích stran.

Game Center

Počet aplikací převzatých z iOS ještě nekončí. Apple Game Center poprvé ukázal veřejnosti v iOS 4.1, čímž vytvořil obrovskou databázi statistik tisíců a tisíců podporovaných her pro iPhone a iPad. Dnes už stovky milionů potenciálních hráčů na jablečné mobilní platformě má možnost srovnávat své výkony se svými přáteli i s celým zbytkem světa. Teprve 6. ledna 2011 byl spuštěn Mac App Store, přičemž necelý rok trvalo obchodu s aplikacemi pro OS X k dosažení milníku 100 milionů stažení.

Nemalé množství zastoupených aplikací tvoří právě hry, a tak není divu, že Game Center přichází také na Mac. Stejně jako na iOS se celá aplikace skládá ze čtyř panelů – Já, Přátelé, Hry a Žádosti. Co patří k milým překvapením, je fakt, že můžete procházet statistiky vašich her z iOS. Přeci jen her pro Mac nebude nikdy takové množství jak na iOS, a tak by Game Center na OS X u většiny jablíčkářů zel prázdnotou.

AirPlay zrcadlení

Přenos obrazu z jednoho zařízení skrze Apple TV na jiný displej v reálném čase nabízí již iPhone 4S, iPad 2 a iPad třetí generace. Proč by AirPlay mirroring nemohly dostat také Macy? Nicméně tuto vymoženost z důvodu výkonu hardwaru nabídnou jen některé počítače. Starší modely nedisponují hardwarovou podporou technologie WiDi, jež se pro zrcadlení využívá. AirPlay mirroring bude dostupný pro:

  • Mac (Mid 2011 nebo novější)
  • Mac mini (Mid 2011 nebo novější )
  • MacBook Air (Mid 2011 nebo novější )
  • MacBook Pro (Early 2011 nebo novější )

Gatekeeper a ochrana

O existenci nového strážce do systému jsme vás informovali již před nějakým časem. Odkazovaný článek obsahuje vše potřebné pro pochopení principu, proto jen v rychlosti – v nastavení lze zvolit jednu ze tří možnosti, odkud budou moci být aplikace spuštěny:

  • z Mac App Store
  • z Mac App Store a od známých vývojářů
  • z libovolného zdroje

V položce předvoleb systému Zabezpečení a soukromí přibyly v kartě Soukromí nové položky. První z nich zobrazuje aplikace, které mají povoleno získat vaší aktuální polohu, v druhé jsou zase odhaleny aplikace s přístupem k vašim kontaktům. Podobný seznam aplikací, jež mohou narušit vaše soukromí, bude k dispozici také v iOS 6.

Mountain Lion bude samozřejmě obsahovat FileVault 2, který se nachází na starším OS X Lion. Dokáže v reálném čase zabezpečit váš Mac pomocí XTS-AES 128 šifrování a tím snížit riziko zneužití cenných dat na velice mizivé procento. Stejně dobře umí zašifrovat externí disky, třeba ty, na které zálohujete svůj počítač pomocí Time Machine.

Jako samozřejmost nabízí nový jablečný systém firewall, díky němuž uživatel získá přehled o aplikacích s povolením připojit se k internetu. Sandboxing všech nativních aplikací a aplikací v Mac App Store zase redukuje nepovolený přístup k jejich datům a informacím. Rodičovský dohled nabízí širokou paletu nastavení – omezení aplikací, časová omezení v pracovních dnech, o víkendech, večerku, filtrování webových stránek a další omezení. Každý rodič tak může jednoduše na pár kliknutí mít přehled, co smí s počítačem jeho ratolesti provádět.

Software Update končí, aktualizace budou přes Mac App Store

V Mountain Lionu již nenajdeme Software Update, skrze který se dosud instalovaly různé systémové aktualizace. Ty nyní budou k dispozici v Mac App Store, po boku updatů pro nainstalované aplikace. Vše je navíc propojeno s Notifikačním centrem, takže když je k dispozici nová aktualizace, systém vás sám upozorní. Nemusíme tak již několik minut čekat, než Software Update vůbec zkontroluje, zda jsou nějaké k dispozici.

Záloha na více disků

Time Machine v Mountain Lionu umí zálohovat na více disků najednou. V nastavení jen vyberete další disk a soubory se vám pak již automaticky zálohují na více míst naráz. OS X navíc podporuje zálohu do síťových disků, takže možností, kam a jak zálohovat je hned několik.

Power Nap

Zcela novou a velice zajímavou funkcí v novém Mountain Lion je funkce s názvem Power Nap. Jedná se o vychytávku, jež se stará o váš počítač, když spí. Power Nap se umí postarat, pokud je počítač připojen do sítě, o automatické aktualizace a dokonce i o zálohu dat. Všechny tyto úkony navíc provádí v tichosti a bez větší náročnosti na energii. Velkou nevýhodou Power Nap je však fakt, že ho bude možné použít jen na MacBoocích Air druhé generace a novém MacBooku Pro s Retina displejem. Přesto se však jedná o poměrně revoluční novinku a majitelům zmíněných MacBooků udělá určitě radost.

Dashboard upraven po vzoru iOS

Ačkoliv je Dashboard jistě zajímavým doplňkem, uživatelé ho nevyužívají tolik, jak by si zřejmě v Applu představovali, a tak v Mountain Lionu projde dalšími změnami. V OS X 10.7 byla Dashboardu přiřazena vlastní plocha, v OS X 10.8 dostává Dashboard facelift z iOS. Widgety budou organizovány jako aplikace v iOS – každý bude zastoupen vlastní ikonou, které budou řazeny do mřížky. Navíc, stejně jako v iOS, je bude možné rozřazovat i do složek.

Zjednodušená gesta a klávesové zkratky

Gesta, další inspirace z iOS, se ve velkém objevily už v Lionu. V jeho nástupci je Apple jen mírně upravuje. Pro vyvolání slovníkových definic již není třeba dvojitého klepnutí třemi prsty, nýbrž jen jednoho klepnutí, což je mnohem pohodlnější.

V Lionu si pak uživatelé často stěžovali na to, že klasické Save As (Uložit jako) nahradil příkaz Duplicate (Duplikovat), a tak Apple v Mountain Lionu alespoň pro duplikaci přiřadil klávesovou zkratku ⌘⇧S, která dříve sloužila právě pro „Uložit jako“. Nově bude rovněž možné přejmenovávat soubory ve Finderu přímo v dialogovém okně Otevřít/Uložit (Open/Save).

Diktování

Fialový mikrofon na stříbrném podkladu se stal symbolem iPhonu 4S a iOS 5. Na Macy ještě virtuální asistentka Siri nepřichází, avšak alespoň diktování textu či jeho převod na řeč se s Mountain Lionem na jablečné počítače dostaly. Bohužel stejně jako u Siri jsou tyto funkce dostupné pouze v několika málo řečích, a sice v britské, americké a australské angičtině, němčině, francouzštině a japonšitně. Zbytek světa bude přicházet na řadu až postupem času, češtinu ovšem jen tak brzy neočekávejte.

Přehlednější panel Zpřístupnění (Accessibility)

V Lionu Univerzální přístup (Universal Access), v Mountain Lionu Zpřístupnění (Accessibility). Systémová nabídka s rozšířeným nastavením v OS X 10.8 nemění jen název, ale také své uspořádání. Oproti Lionu určitě posun vpřed. Prvky z iOS celou nabídku zpřehledňují, nastavení je nyní rozděleno do třech hlavních kategorií:

  • Zrak – Monitor, Zvětšení, VoiceOver
  • Sluch – Zvuk
  • Interakce – Klávesnice, Myš a trackpad, Vyslovitelné položky

Spořič obrazovky jako v Apple TV

Apple TV to umí již dlouho, nyní se povedené prezentace vašich fotografií ve formě spořiče obrazovky přesouvají také na Mac. V Mountain Lionu si bude možné vybrat z 15 různých prezentačních vzorů, v nichž se pak zobrazují fotografie z iPhoto, Aperture či jakékoliv jiné složky.

Odklon od Carbonu a X11

Staré platformy jsou podle Applu zřejmě za zenitem a soustředí se tak především na prostředí Cocoa. Už v loňském roce bylo opuštěno od Java Development Kit, stejně tak skončila i Rosetta, jež umožňovala emulaci PowerPC platformy. V Mountain Lionu nadále odklon pokračuje, zmizelo mnoho API z Carbonu a X11 má také na kahánku. Prostředí umožňující běh aplikací, které nejsou naprogramovány nativně pro OS X, v okně není. Systém je nenabízí ke stažení, místo toho odkazuje na instalaci opensourcového projektu, který běh aplikací v X11 umožňuje.

Apple však bude nadále podporovat XQuartz, ze kterého původní X11 vychází (poprvé se X 11 objevilo v OS X 10.5), stejně jako nadále podporuje OpenJDK namísto oficiální podpory vývojového prostředí Javy. Vývojáři jsou však nepřímo tlačeni k vývoji na aktuálním prostředí Cocoa, a to ideálně v 64bitové verzi. Apple přitom sám nebyl například schopný dodat Final Cut Pro X pro 64bitovou architekturu.

Na článku spolupracoval Michal Marek.

[app url=“http://clkuk.tradedoubler.com/click?p=211219&a=2126478&url=http://itunes.apple.com/cz/app/os-x-mountain-lion/id537386512?mt=12″]

.