Zavřít reklamu

Platforma HomeKit byla představen na loňském WWDC, tedy téměř přesně před rokem, a nyní do prodeje přicházejí první produkty, které v rámci nové platformy fungují. S kůží na trh zatím vyrazila pětice výrobců a další by se měli přidávat.

Apple při představování HomeKitu sliboval ekosystém plný chytrých zařízení rozličných výrobců a jejich jednoduchou spolupráci se Siri. Pětice výrobců je připravena tuto vizi podpořit vlastními produkty a na trh tedy přilétají první vlaštovky s cílem spoluvytvářet chytrou domácnost podle Applu.

Zařízení od firem Insteon a Lutron jsou ve webových obchodech na stránkách výrobců k dispozici již nyní a jsou připraveny k odeslání. Na produkty firem escobee, Elgato a iHome si však zájemci budou muset počkat do konce července.

Podíváme-li se na jednotlivá zařízení, zjistíme, že je na co se těšit. Hub od firmy Insteon, první z nabízených produktů, je speciální adaptér, který umožňuje na dálku ovládat zařízení, jež jsou k němu připojená. Takovými zařízeními při tom mohou být stropní ventilátory, světla či třeba termostat. Za Insteon Hub zaplatíte 149 dolarů.

Lutron naproti tomu představil nový produkt Caséta Wireless Lighting Starter Kit, který umožňuje obyvatelům domu na dálku ovládat jednotlivá světla v domě. Například je tedy možné těsně před spaním požádat Siri, aby zhasla všechna světla, a chytrý software si již se vším poradí. Siri vám navíc umožní také zkontrolovat, zda je například zhasnuto v suterénu a v případě, že není, jednoduše tam na dálku zhasnout. Za tento chytrý systém zaplatíte 230 dolarů.

Novinkou od escobee je chytrý termostat, který dorazí k prvním zájemcům 7. července. Tento produkt si budete moci předobjednat od 23. června, a to za cenu 249 dolarů.

Firma Elgato přichází s nabídkou hned čtyř měřičů a čidel Eve s různým určením. Měřič Eve Room vám za 80 dolarů zhodnotí kvalitu vzduchu a změří také jeho teplotu a vlhkost. Eve Weather je za 50 dolarů schopen měřit atmosférický tlak, teplotu i vlhkost. Eve Door (40 dolarů) hodnotí aktivitu vašich dveří. Zaznamenává tedy, jak často a jak dlouho jsou otevřené. Eve Energy (50 dolarů), poslední ze čtveřice, pak sleduje vaši spotřebu energie.

Posledním výrobcem, který se do výroby zařízení s podporou HomeKitu pustil, je iHome. Tato firma by měla již brzy začít prodávat speciální zástrčku do zásuvky, jejíž smysl má být podobný, jako je tomu v případě Insteon Hubu. Zástrčku iSP5 SmartPlug jednoduše zastrčíte do klasické zásuvky a následně můžete za pomoci Siri ovládat lampy, ventilátory a další zařízení, které jsou ke SmartPlug připojeny. SmartPlug se chlubí schopnou aplikací, která umožňuje rozdělit zařízení do různých skupin a následně je ovládat jediným příkazem.

O dostupnosti výše uvedených produktů v České republice zatím nejsou známy bližší informace, ale je možné, že se postupem času objeví také v českém Apple Online Storu.

Apple TV jako ústřední „hub“ pro domácnost

Podle dokumentu, který byl zveřejněn na webu Applu, má být Apple TV počínaje aktuální 3. generací zařízením, které bude moci být používáno jako jakési centrum pro ovládání chytrých domácích zařízení s podporou HomeKitu. Apple TV tak bude jakýmsi mostem mezi domácností a vaším iOS zařízením v době, kdy jste mimo dosah vaší domácí Wi-Fi.

K ovládání domácích zařízení, světel, termostatu a podobně by mělo stačit přihlásit svůj iPhone a Apple TV ke stejnému Apple ID. Tato schopnost Apple TV byla již delší dobu předpokládána a podpora HomeKitu byla do Apple TV přidána již v září loňského roku v rámci aktualizace softwaru na verzi 7.0. Zveřejnění této informace v novém oficiálním dokumentu, který se HomeKitu týká, je ovšem prvním potvrzením ze strany Applu.

Již delší dobu se očekává, že Apple představí novou generaci Apple TV, která bude disponovat procesorem A8, větší vnitřní pamětí, novým hardwarovým ovladačem, hlasovou asistentkou Siri a dokonce i vlastním obchodem s aplikacemi. Nakonec to ovšem vypadá, že se představení nové generace set-top boxu odkládá a příští týden v rámci WWDC k němu nedojde.

Zdroj: Macstories, macrumors
.