Zavřít reklamu

Jméno nové verze desktopového operačního systému Applu následuje trend pojmenovávání podle významných míst Spojených států nastolený v roce 2013 u OS X Mavericks. Poprvé od roku 2001 se ovšem mění pojmenování celého systému – z OS X se stává macOS. Přivítejte macOS Sierra. Nový název je sblížením s ostatními operačními systémy Applu, což potvrzují i samotné novinky.

Už nějakou dobu se spekulovalo, že by tato změna mohla přijít, a bylo to spojeno i s odhady, co by mohla přinášet z hlediska funkčnosti systému. Nakonec se ukazuje, že na vskutku zásadní změny je současný systém buď už příliš vyspělý, nebo naopak zatím neexistují technologie, které by ho výrazně posunuly. To ovšem neznamená, že macOS Sierra je jen novým jménem.

Pravděpodobně nejvýraznější novinka odkazuje vlastně až k prvnímu představení Macintoshe v roce 1984. Malý počítač se tehdy totiž publiku hlasem představil sám. To macOS Sierra učinil taky, prostřednictvím hlasu Siri, která se tak poprvé objevuje na desktopu.

Její místo je hlavně v horní systémové lišty vedle ikony Spotlightu, lze ji ale spustit také z docku, respektive Launcheru (samozřejmě ji lze aktivovat i hlasem nebo klávesovou zkratkou). Co se týče samotné funkcionality, Siri je Spotlightu velmi blízká, vlastně se liší pouze tím, že uživatel s ní interaguje hlasem místo klávesnice. V praxi to ale znamená, že nemusí odvracet oči od toho, co zrovna dělá, když například potřebuje rychle najít nějaký soubor, poslat zprávu, rezervovat místo v restauraci, někomu zavolat, nebo si chce pustit album či playlist. Stejně snadno lze od Siri zjistit, kolik místa zbývá na disku počítače nebo kolik hodin je na druhé straně zeměkoule.

Jakmile pak Siri v přehledné liště na pravé straně displeje zobrazí výsledky své práce, uživatel opět pouze rychle vytáhne, co potřebuje (například přetáhne do dokumentu obrázek z internetu, lokaci do kalendáře, dokument do e-mailu apod.) a jeho soustředění na původní činnost je tedy narušeno jen minimálně. Výsledky nejčastějších vyhledávání Siri je navíc možné mít rychle přístupné v Oznamovacím centru macOS. Bohužel však i v případě macOS platí, že Siri nerozumí česky.

Druhá významná novinka macOS Sierra se týká souboru funkcí zvaného Continuity, které zlepšují spolupráci mezi zařízeními s různými operačními systémy Applu. Majitelé Apple Watch se mohou zbavit nutnosti po každém odchodu od počítače nebo jeho probuzení psát heslo, aniž by se vzdali bezpečnosti. Pokud Apple Watch mají na ruce, macOS Sierra se odemkne sám. Pro uživatele iOS a Maců je pak významnou novinkou univerzální schránka. Pokud něco zkopírujete na Macu, můžete to vložit v iOS a opačně a totéž platí také mezi Macy a iOS zařízeními.

Dále, panely známé z webových prohlížečů se mimo Safari na Macu poprvé objevily ve Finderu v OS X Mavericks a s macOS Sierra přicházejí také do dalších systémových aplikací. Jsou mezi nimi Mapy, Mail, Pages, Numbers, Keynote, TextEdit a objeví se také v aplikacích třetích stran. K lepší organizaci místa na displeji patří také příchod funkce „Picture in Picture“ z iOS 9 na Mac. Některé aplikace pro přehrávání videa jsou na Macu schopny zmenšené běžet v popředí už dlouho, „Picture in Picture“ ale totéž umožní také videím z internetu nebo iTunes.

Lepší organizaci místa na disku zase pomůže rozšíření schopností iCloud Drive. Ten nově nejen do cloudu zkopíruje složku „Dokumenty“ a obsah plochy pro snadný přístup ze všech zařízení, ale také sám uvolní místo na disku, když ho bude málo. To znamená, že se do iCloud Drive mohou automaticky uložit málo používané soubory, nebo macOS Sierra na disku najde soubory, se kterými se dlouho nepracovalo a nabídne jejich permanentní smazání.

Nabídka permanentního mazání se bude spíše než souborů vytvořených uživatelem týkat nepotřebných instalátorů aplikací, dočasných souborů, logů, duplicitních souborů apod. Sierra nabídne i automatické mazání souborů z koše, pokud tam budou déle než 30 dnů.

Rovnou z nového iOS 10 se také v macOS Sierra objeví nový způsob automatického seskupování fotografií a videí v aplikaci Fotky do tzv. „Memories“ a mnohé nové efekty iMessage. Přepracované uživatelské prostředí streamovací služby Apple Music bylo rovněž představeno jako součást iOS 10, platí ale i pro Mac.

Nakonec, pro Česko a Slovensko zatím nepříliš zajímavou novinkou je příchod Apple Pay na Mac. Při zvolení platby skrze Apple Pay na počítači bude pro potvrzení stačit přiložit prst na Touch ID iPhonu nebo stisknout boční tlačítko Apple Watch na ruce.

macOS Sierra má poměrně daleko k velké události a přechod z OS X El Capitan pravděpodobně nebude u většiny uživatelů provázen zásadní změnou způsobu užívání počítače. Přináší však nezanedbatelné množství méně výrazných, ovšem potenciálně velmi užitečných funkcí, které přispívají k pokračujícímu vývoji operačního systému, jež pro Apple v současnosti sice asi není hlavním, ale stále důležitým.

Vývojářská zkušební verze macOS Sierra je dostupná dnes, veřejná zkušební verze bude pro účastníky programu dostupná od července a verze pro veřejnost vyjde na podzim.

.