Zavřít reklamu

Chytré hodinky budou mít pomalu dvouleté výročí, tedy počítáme-li jako první exemplář této produktové kategorie Sony Smartwatch představené v lednu minulého roku. Od té doby se objevilo několik pokusů o úspěšný spotřebitelský produkt, mezi nimi například Pebble, zatím nejúspěšnější zařízení v kategorii, které si získalo přes 250 000 zákazníků. Ke skutečnému globálnímu úspěchu mají však daleko a ani nejnovější pokus Samsungu s názvem Galaxy Gear nebo připravované hodinky Qualcommu Toq nerozčeří stojaté vody. Stále čekáme na iPod mezi hudebními přehrávači, iPad mezi tablety. Je Apple jediný, kdo opravdu dokáže vymyslet takové zařízení, aby zaujalo široké masy uživatelů?

Martin Hajek iWatch

Když se podíváme na Galaxy Gear, zjistíme, že se stále pohybujeme v kruhu. Hodinky Samsungu umí zobrazovat notifikace, zprávy, e-maily, dokonce i přijímat telefonní hovory, podporují aplikace třetích stran a dokáží tak nabídnout další notifikace nebo funkce pro sportovce. To ale není nic nového. Jedná se o funkce, kterými disponují například Pebble, I’m Watch nebo to budou umět připravované HOT Watch. A v některých případech je jejich implementace i lepší.

Problém je, že každé z těchto zařízení funguje pouze jako prodloužený displej pro telefon. Šetří nám pár vteřin při vytahování telefonu z kapsy a koukání se na přijaté notifikace a další informace z mobilu. Někomu to může stačit. Při testování Pebble jsem si celkem zvykl na tento způsob interakce, zatímco telefon zůstával zastrčený v kapse. Zmíněné funkce potěší však jen některé geeky a technologické nadšence. Není to nic, co by donutilo široké masy nechat elegantní „hloupé“ hodinky v šuplíku nebo začít opět něco na zápěstí nosit, když se této „zátěže“ úspěšně zbavili s koupí prvního telefonu.

Žádné z dosavadních zařízení nedokázalo plně využít potenciál nošení na těle. A tím nemyslím fakt, že jsou hodinky vždy po (na) ruce a informace jedno ohlédnutí daleko. Naproti tomu jiné produkty, které nemají ambice stát se chytrými hodinkami, toto unikátní umístění dokázaly využít naplno. Řeč je o náramcích FitBit, Nike Fuelband nebo Jawbone Up. Ty díky senzorům dokážou mapovat biometrické funkce a přinést uživateli unikátní informace, takové, které jim telefon prostřednictvím chytrých hodinek neřekne. To je důvod, proč tato zařízení zaznamenala větší úspěch. Nejsou to jen biometrické senzory, které jsou předvojem úspěchu, nicméně ani to zatím žádné z chytrých hodinek nedokázaly.

Fuelband FitBit Jawbone Up
Fitness náramky zatím vedou…

Další problém, kterému zařízení na tělo čelí, je výdrž baterie. Aby zařízení bylo co nejkomfortnější, mělo by být i co nejmenší, jenže velikost omezuje i kapacitu akumulátoru. V průběhu let jsem zaznamenali drobná vylepšení, ale technologie baterií se zatím stále příliš nepohnula a ani výhled do příštích let nevypadá zrovna růžově. Výdrž se tak řeší optimalizací odběru, což třeba Apple díky integraci hardwaru a softwaru dovedl téměř k dokonalosti. Nejnovější produkt Galaxy Gear, který tedy využívá aktuálně dostupné technologie, vydrží jeden jediný den. Pebble naproti tomu dokážou na jedno nabití fungovat 5–7 dní, musely však obětovat barevný displej a spokojit se s jednobarevným transreflektivním LCD displejem.

Připravované hodinky od Qualcommu mají mít výdrž kolem pěti dní a nabídnou i barevný displej, byť se bude jednat o displej podobný E-ink. Jinými slovy pokud chcete výdrž, musíte obětovat krásný jemný barevný displej. Vítězem bude ten, kdo bude moct nabídnout obojí – skvělý displej i slušnou výdrž po dobu alespoň pěti dní.

Poslední problematický aspekt je pak samotný design. Když se podíváme na současné chytré hodinky, jsou buď vyloženě ošklivé (Pebble, Sony Smartwatch) nebo přerostlé (Galaxy Gear, I’m Watch). Hodinky byly celá desetiletí nejen měřičem času, ale také módním doplňkem, stejně jako šperky nebo kabelky. Ostatně Rolex a podobné značky jsou příkladem samy o sobě. Proč by měli lidé snižovat své nároky na vzhled jen proto, že chytré hodinky umí něco víc než ty, co mají aktuálně na ruce. Pokud chtějí výrobci zaujmout běžné uživatele, ne jen technologické nadšence, musí znásobit svou snahu v oblasti designu.

Ideální zařízení nošené na těle je takové, které takřka necítíte, ale je tam, když ho potřebujete. Třeba jako brýle (nikoliv Google Glass). Dnešní brýle jsou natolik lehké a kompaktní, že si často ani neuvědomíte, že vám vlastně sedí na nose. A tomuto popisu částečně odpovídají i fitness náramky. A přesně takové by měly být i úspěšné chytré hodinky – kompaktní, lehké a s líbivým vzhledem.

Kategorie chytrých hodinek představuje mnoho výzev, jak po stránce designu tak technologií. Doposud řešili výrobci, ať velcí či malí nezávislí, tyto výzvy formou kompromisu. Oči mnohých se nyní obrací k Applu, který by měl podle všech indikací hodiny představit letos na podzim nebo v průběhu příštího roku. Do té doby se však pravděpodobně revoluce na našem zápěstí nedočkáme.

Příležitostný překladatel, hudebník a velký milovník jablečného železa.

Všechny články autora

Diskuze k článku

    Můj názor je takový, že hodinky Pebble by byly mnohem úspěšnější u IPhonu nebýt tolik limitovány přístupností systému IOS. Galaxy Gear je zas určitě drahá hračka naplněná zbytečnostma který normální člověk nevyužije. Apple má výhodu toho, že i když nepřinese vlastně nic nového v ohledu chytrých hodinek, tak bude mít velkou podporu IOS (jak jinak když by byly od stejné firmy) a určitě nějakým tím podobným vzhledem Applu(která se všem tak líbí). když to shrnu, tenhle ten „humbuk“ kolem chytrých hodinek je podle mě až moc velký a tyhle společnosti by se měli zajímat spíše o to co masa zákazníku potřebuje u telefonu a ne pracovat buch ví jak dlouho nad něčím takovým. Klidně mě teď zlinčujte ale chtěl jsem napsat svůj názor :)

    Myslím si že chytré hodinky by byli jednoduše úspěšné kdyby fungovali jako telefon, jak s mobilními daty ( se simkou ), tedy by se dalo z něj i volat a stala by se z toho nutnost mít ty hodinky u sebe, telefon by právě pak už mohl fungovat právě jako prodloužená ruka hodinek. Pokud by člověk potřeboval volat je tu možnost jako u galaxy gear a nebo klasické bloutooth do ucha. Hlavní by pak samozřejmě byla podpora od programátoru a třetích stran. Uvidíme s čím příjde APPLE …

    Všichni chtějí nějaké „lepší“ a „chytřejší“ hodinky. Ale co by tedy vlastně měly umět? Vyjma delší výdrže akumulátoru a úžasného barevného displeje. Vím, Apple s oblibou vytvářel přístroje, které zpočátku vlastně nikdo moc nechtěl, protože si prostě lidé neuměli představit, co by jim to mohlo přinést. Pak jim to většinou došlo. Ale nějak mě teď nenapadá nic světoborného, co by pro mě hodinky měly dělat a co by ty stávající „chytré“ hodinky a náramky neuměly.

    Já od toho čekám, že to bude fuze nových Casio Protreku a nějakých průměrných Sunnto hodinek na fitness.. plus nějaké apple fýčury jako find my iWatch atp :)

    Anebo se na to vykaslou, protoze zjisti, ze to nebude prodejni trhak. Musim rict, ze bych byl opravdu prekvapeny, kdyby se jim povedlo z toho udelat neco, na co se budou stat fronty. Ale at me klidne prekvapi! :o)

celý text

Čtěte více.