Zavřít reklamu

Chytré hodinky budou mít pomalu dvouleté výročí, tedy počítáme-li jako první exemplář této produktové kategorie Sony Smartwatch představené v lednu minulého roku. Od té doby se objevilo několik pokusů o úspěšný spotřebitelský produkt, mezi nimi například Pebble, zatím nejúspěšnější zařízení v kategorii, které si získalo přes 250 000 zákazníků. Ke skutečnému globálnímu úspěchu mají však daleko a ani nejnovější pokus Samsungu s názvem Galaxy Gear nebo připravované hodinky Qualcommu Toq nerozčeří stojaté vody. Stále čekáme na iPod mezi hudebními přehrávači, iPad mezi tablety. Je Apple jediný, kdo opravdu dokáže vymyslet takové zařízení, aby zaujalo široké masy uživatelů?

Když se podíváme na Galaxy Gear, zjistíme, že se stále pohybujeme v kruhu. Hodinky Samsungu umí zobrazovat notifikace, zprávy, e-maily, dokonce i přijímat telefonní hovory, podporují aplikace třetích stran a dokáží tak nabídnout další notifikace nebo funkce pro sportovce. To ale není nic nového. Jedná se o funkce, kterými disponují například Pebble, I’m Watch nebo to budou umět připravované HOT Watch. A v některých případech je jejich implementace i lepší.

Problém je, že každé z těchto zařízení funguje pouze jako prodloužený displej pro telefon. Šetří nám pár vteřin při vytahování telefonu z kapsy a koukání se na přijaté notifikace a další informace z mobilu. Někomu to může stačit. Při testování Pebble jsem si celkem zvykl na tento způsob interakce, zatímco telefon zůstával zastrčený v kapse. Zmíněné funkce potěší však jen některé geeky a technologické nadšence. Není to nic, co by donutilo široké masy nechat elegantní „hloupé“ hodinky v šuplíku nebo začít opět něco na zápěstí nosit, když se této „zátěže“ úspěšně zbavili s koupí prvního telefonu.

Žádné z dosavadních zařízení nedokázalo plně využít potenciál nošení na těle. A tím nemyslím fakt, že jsou hodinky vždy po (na) ruce a informace jedno ohlédnutí daleko. Naproti tomu jiné produkty, které nemají ambice stát se chytrými hodinkami, toto unikátní umístění dokázaly využít naplno. Řeč je o náramcích FitBit, Nike Fuelband nebo Jawbone Up. Ty díky senzorům dokážou mapovat biometrické funkce a přinést uživateli unikátní informace, takové, které jim telefon prostřednictvím chytrých hodinek neřekne. To je důvod, proč tato zařízení zaznamenala větší úspěch. Nejsou to jen biometrické senzory, které jsou předvojem úspěchu, nicméně ani to zatím žádné z chytrých hodinek nedokázaly.

Fitness náramky zatím vedou…

Další problém, kterému zařízení na tělo čelí, je výdrž baterie. Aby zařízení bylo co nejkomfortnější, mělo by být i co nejmenší, jenže velikost omezuje i kapacitu akumulátoru. V průběhu let jsem zaznamenali drobná vylepšení, ale technologie baterií se zatím stále příliš nepohnula a ani výhled do příštích let nevypadá zrovna růžově. Výdrž se tak řeší optimalizací odběru, což třeba Apple díky integraci hardwaru a softwaru dovedl téměř k dokonalosti. Nejnovější produkt Galaxy Gear, který tedy využívá aktuálně dostupné technologie, vydrží jeden jediný den. Pebble naproti tomu dokážou na jedno nabití fungovat 5–7 dní, musely však obětovat barevný displej a spokojit se s jednobarevným transreflektivním LCD displejem.

Připravované hodinky od Qualcommu mají mít výdrž kolem pěti dní a nabídnou i barevný displej, byť se bude jednat o displej podobný E-ink. Jinými slovy pokud chcete výdrž, musíte obětovat krásný jemný barevný displej. Vítězem bude ten, kdo bude moct nabídnout obojí – skvělý displej i slušnou výdrž po dobu alespoň pěti dní.

Poslední problematický aspekt je pak samotný design. Když se podíváme na současné chytré hodinky, jsou buď vyloženě ošklivé (Pebble, Sony Smartwatch) nebo přerostlé (Galaxy Gear, I’m Watch). Hodinky byly celá desetiletí nejen měřičem času, ale také módním doplňkem, stejně jako šperky nebo kabelky. Ostatně Rolex a podobné značky jsou příkladem samy o sobě. Proč by měli lidé snižovat své nároky na vzhled jen proto, že chytré hodinky umí něco víc než ty, co mají aktuálně na ruce. Pokud chtějí výrobci zaujmout běžné uživatele, ne jen technologické nadšence, musí znásobit svou snahu v oblasti designu.

Ideální zařízení nošené na těle je takové, které takřka necítíte, ale je tam, když ho potřebujete. Třeba jako brýle (nikoliv Google Glass). Dnešní brýle jsou natolik lehké a kompaktní, že si často ani neuvědomíte, že vám vlastně sedí na nose. A tomuto popisu částečně odpovídají i fitness náramky. A přesně takové by měly být i úspěšné chytré hodinky – kompaktní, lehké a s líbivým vzhledem.

Kategorie chytrých hodinek představuje mnoho výzev, jak po stránce designu tak technologií. Doposud řešili výrobci, ať velcí či malí nezávislí, tyto výzvy formou kompromisu. Oči mnohých se nyní obrací k Applu, který by měl podle všech indikací hodiny představit letos na podzim nebo v průběhu příštího roku. Do té doby se však pravděpodobně revoluce na našem zápěstí nedočkáme.

.