Zavřít reklamu

David Pierce z magazínu Wired měl možnost detailně si popovídat s dvěma klíčovými muži, kteří stojí za očekávanou novinku s logem nakousnutého jablka – Apple Watch. První důležitý muž je Alan Dye, návrhář takzvaného „human interface“, druhá důležitá osoba je Kevin Lynch, viceprezident Applu pro technologie a šéf softwaru pro Apple Watch.

Kevina Lynche jsme měli možnost vidět během keynote, kdy jednotlivé funkce Watch na pódiu „demoval“. Alan Dye působí nenápadněji v pozadí, ale jeho úkol byl neméně důležitý, když měl navrhnout, jak se bude s hodinkami interagovat. Oba muži prozrazují, jaký mají Apple Watch vlastně smysl a proč se Apple rozhodl zkonstruovat právě hodinky.

Nečekaná akvizice Kevina Lynche

Zajímavé je, že když do Applu Kevin Lynch přicházel, ještě netušil, na čem bude pracovat. Jeho příchodu z Adobe se navíc divil celý svět. Lynch byl totiž jedním z nejhlasitějších posměváčků, který se veřejně navážel do Steva Jobse a iPhonu pro jeho neschopnost přehrát Flash. Jeho příchod tehdy s údivem okomentoval i bloger John Gruber. „Lynch je hlupák, špatná akvizice,“ psal doslova.

Když Lynch počátkem roku 2013 do společnosti dorazil, byl okamžitě vržen do víru vývoje nového produktu. A zjistil, že onen projekt je už v tu chvíli pozadu. Neexistoval žádný software ani žádné fungující prototypy zařízení. Existovaly pouze experimenty. Parta stojící za iPodem zkoušela různé varianty spojené s kolečkem „click wheel“ a podobně. Očekávání firmy však bylo jasné. Jony Ive tým pověřil vytvořením revolučního zařízení určeného pro lidské zápěstí.

Začalo se tedy pracovat na hodinkách. Ještě však nebylo zřejmé, jaký význam by zařízení nošené na zápěstí mohlo mít a jaký pokrok by mělo přinést. Důležitá pak byla také otázka ovládání a uživatelského rozhraní. A to je moment, kdy na scénu přichází Alan Dye, odborník na tzv. „human interface“, tedy v podstatě způsob, jakým zařízení reaguje na podněty uživatele. Pod „human interface“ spadá celkové pojetí zařízení a jeho ovládání, tedy uživatelské rozhraní, ale i například hardwarová tlačítka.

Dye přišel do Applu v roce 2006 a za sebou měl kariéru především v oblasti módního průmyslu. V Cupertinu tento muž začal pracovat v divizi marketingu a podílel se na návrhu ikonických produktových balení, která nyní k Applu neodmyslitelně patří. Odtud se Dye přesunul právě do týmu, jenž pracuje na již zmíněném „human interface“.

Zrození konceptu Apple Watch

Jony Ive začal o Apple Watch snít těsně po smrti Steva Jobse v říjnu 2011 a svůj nápad brzy přednesl Dyeovi a malé skupince jeho kolegů. V tuto dobu však byli designéři značně zaměstnáni prací na iOS 7. Sedmá verze mobilního operačního systému pro iPhone a iPad nebyla pouhým redesignem. Byla pro Apple jedním ze zlomových okamžiků a kompletním přetvořením populárního operačního systému pod taktovkou Jonyho Iva, který se v tu chvíli ve společnosti dostával na absolutní designérský trůn. Dye a jeho tým se museli znovu pokusit vymyslet všechny interakce, animace i funkce.

Producent Saturday Night Live Lorne Michaels je slavný tím, že burcuje zaměstnance k práci po šíleně dlouhou dobu, protože věří, že se lidé v důsledku enormní únavy stávají kreativnějšími a odvážnějšími. Podobné filozofie se drželi i v designérské kanceláři Applu. Jak tým pracoval na animacích při spuštění aplikací či na novém Ovládacím centru, denní diskuze o budoucích zařízeních se přelévaly v diskuze noční. Na přetřes stále častěji přicházel i nápad sestrojit hodinky a tedy i debata, co by takové hodinky přinesly nového do života lidí.

Dye, Lynch, Ive a další začali přemýšlet o tom, jak moc v dnešní době naše životy narušují a ovládají naše telefony. Zvláště vytížení lidé, jakými tito tři rozhodně jsou, celý den neustále kontrolují displej telefonu a řeší příchozí upozornění. Občas jsme otroky našich telefonů a koukáme do nich až příliš. Ve chvílích, kdy jsme s někým dalším, je navíc sahání do kapsy pro telefon při každém zazvonění nepohodlné a neslušné. Apple z velké části tento problém a neduh dnešní doby způsobil. Nyní se snaží ho vyřešit.

Cílem bylo vysvobodit lidi ze zajetí jejich telefonů, takže je trochu ironií, že první fungující prototyp hodinek byl iPhone opatřený řemínkem Velcro. Tým totiž vytvořil simulaci Apple Watch v jejich skutečné velikosti na displej iPhonu. Software se vyvíjel mnohem rychleji než hardware a tým zkrátka potřeboval vyzkoušet, jak bude daný koncept softwaru fungovat na zápěstí.

Hodinky promítnuté na displeji měli dokonce i svojí klasickou korunku, kterou se dalo gesty na displeji otáčet. Později byla k iPhonu skrze jack připojena i skutečná hardwarová korunka, aby bylo možné vyzkoušet reálný pocit z ovládání hodinek, odezvy korunky a podobně.

Tým tedy začal zkoušet přenášet některé klíčové funkce z telefonu na hodinky a přemýšlel, jak je uchopit nejlépe. Od počátku bylo jasné, že elegantní komunikace skrze hodinky nemůže fungovat stejně, jako funguje na telefonu. Vybrat kontakt, naťukat zprávu, potvrdit zprávu,… „To vše znělo logicky, ale takový postup zabere příliš času,“ říká Lynch. Něco takového by navíc nebylo příliš příjemné. Zkuste zvednout svou ruku a dívat se na hodinky třeba 30 sekund.

Nové způsoby komunikace

Postupně se tedy zrodila funkce, které v Applu říkají Quickboard. V podstatě se jedná o robota, který čte vaše zprávy a snaží se sestavit nabídku možných odpovědí. Když vám tedy přijde zpráva s otázkou, zda se večer půjde do čínské nebo mexické restaurace, hodinky vám nabídnou odpovědi „mexická“ a „čínská“.

Pro složitější komunikaci jsou hodinky vybaveny mikrofonem, takže můžete svou zprávu nadiktovat. Pokud vám pak nebude stačit ani to, vždy můžete sáhnout po telefonu. Ten totiž stále bude hlavním komunikačním nástrojem a Apple Watch rozhodně nemají v plánu ho nahradit. Jejich úkolem je šetřit váš čas.

Jak započalo testování různých konceptů hodinek, tým zjišťoval, že klíčem k vytvoření dobrých hodinek je rychlost. Práce s hodinkami musí zabrat 5, maximálně 10 sekund. Mnoho funkcí tedy bylo zjednodušeno a ty, jejichž využívání by trvalo příliš dlouho, byly zkrátka bez milosti odstraněny.

Software byl dvakrát od podlahy přepracován, dokud neumožňoval dostatečně rychlou práci. První koncept systému upozornění byl takový, že hodinky zobrazovaly časovou osu s notifikacemi, které jednoduše chronologicky řadily. Nakonec však zvítězila jiná myšlenka.

V hodinkách, které se na pulty Apple Storů dostanou 24. dubna, je použita funkce nazvaná „Short Look“. Ta vypadá tak, že uživatel na svém zápěstí ucítí klepnutí, které znamená, že mu přišla zpráva. Když otočí zápěstí směrem k vlastním očím, ukáže se mu sdělení ve stylu „Zpráva od Joa“. Pokud uživatel spustí ruku zpět k tělu, upozornění zmizí a zpráva zůstane nepřečtena.

Když naopak zdvihne ruku, zpráva se zobrazí. Chování Watch tedy ovlivňujete jednoduše svým přirozeným chováním. Není nutné na nic mačkat, ťukat ani přejíždět prstem po displeji. A to je právě ona rychlost a minimum rozptýlení, kterého se v Cupertinu snažili docílit.

Další výzvou, které musel tým konstruující hodinky čelit, bylo vymyslet ten správný způsob, jímž budou hodinky svého nositele upozorňovat, že se něco děje. Hodinky mohly být seberychlejší, ale pokud by uživatele celý den otravovaly neodbytným a nepříjemným vibrováním, Watch by se mohly stát tím nejosobnějším zařízením, které jste si kdy koupili a záhy zase vrátili. Tým začal zkoušet celou řadu druhů upozornění, ale potýkal se s problémy.

„Některé byly příliš otravné, jiné příliš nevýrazné a u některých vám připadalo, jako by se vám na zápěstí něco porouchalo,“ přiznává Lynch. Časem se však zrodil koncept s názvem „Taptic Engine“, který zvítězil. Jedná se o upozornění, jež evokuje pocit, že vás někdo klepl na zápěstí.

Jelikož je naše tělo na vibrace a podobné podněty velice citlivé, Apple Watch dokáží svého uživatele upozorňovat několika různými způsoby a rovnou ho tak informují, o jaký druh upozornění se jedná. Sekvence více klepnutí značí, že vám někdo volá, a trochu jiná sekvence pak upozorňuje na to, že vám za 5 minut začíná plánovaná schůzka.

V Applu ovšem strávili spousty času tím, že se snažili přijít s těmi sériemi pocitů a zvuků, které ve vás danou událost budou přímo evokovat. Inženýři se snažili docílit toho, aby vám bylo okamžitě jasné, že vás hodinky upozorňují právě na tweet, i když vás na něj třeba upozorňují úplně poprvé.

Různá klepnutí samozřejmě nebyla jediným projevem důrazu na detail. V Applu museli vymyslet, jak pohodlně pracovat s obsahem tak malinkého displeje. Na svět tedy přišla digitální korunka a takzvaný Force Touch, tedy možnost stisknout displej silněji a zobrazit tak například skryté nabídky.

Navržen byl ale vedle toho i úplně nový druh písma nazvaný „San Francisco“, který je stvořen přímo pro malý displej hodinek a zaručuje lepší čitelnost než například standardní Helvetica, jejíž využití je zkrátka jiné. „Písmenka jsou více čtvercová, ale s elegantně zakulacenými rohy,“ vysvětluje Dye. „Prostě nám to tak přišlo krásnější.“

Hodinky jako přelom na cestě Applu

Apple Watch jsou úplně jiným produktem, než který byl Apple doteď zvyklý navrhovat. Nejedná se jen o technologickou vychytávku a hračku s jasným účelem. Hodinky jsou, a vždy budou, také módním doplňkem a znakem individuality. Apple tedy nemohl zvolit stejnou strategii, jakou volí u ostatních produktů. Musel dát uživatelům na výběr.

Proto vznikly 3 edice a celá řada různých modifikací hodinek, a to i v rozdílných cenových relací. Hodinky za 349 dolarů umí úplně to samé, co jejich luxusní zlatý protějšek za 17 000 dolarů. Jsou ale naprosto odlišnými produkty a pro odlišné druhy lidí.

Hodinky jsou určeny přímo na lidské tělo a navíc na zápěstí, které je na očích. Lidem proto záleží, jak hodinky vypadají. Aby se Apple zavděčil, musel přijít s hodinkami různých velikostí, s různými pásky všech možných typů i s ohromným množstvím různých digitálních ciferníků. Musel pokrýt potřeby lidí s různým životním stylem, vkusem a v neposlední řadě také rozpočtem. „Nechtěli jsme mít tři varianty hodinek, chtěli jsme jich mít miliony. A skrze hardware a software jsme to mohli dokázat,“ vysvětluje Lynch.

Na závěr rozhovoru Kevin Lynch mluví o tom, jak jemu samotnému změnily Apple Watch život. Díky nim může více času nerušeně trávit se svými dětmi. Na svým hodinkách totiž okamžitě vidí, zda se děje něco důležitého a neodkladného, a nemusí neustále koukat do svého telefonu. Apple náš život svými technologiemi v mnohém obohatil a usnadnil. iPhone a další přístroje nám však i mnohé vzali. Nyní se Apple snaží situaci napravit, a to opět způsobem, který je mu nejbližší – skrze technologii.

Zdroj: Wired
Foto: TechRadar
.