Zavřít reklamu

Loňský rok s sebou přinesl řadu zajímavých produktů a pokroků ve světě technologií. V tomto směru se stačí podívat jen na samotný Apple, který se svou rodinou čipů Apple Silicon prakticky mění zažitá pravidla, a jakožto „nováček“ demoluje svou konkurenci. U cupertinského giganta to však ani z daleka nekončí. Zajímavé novinky totiž přináší i konkurence a pomyslnou korunu si tentokrát zaslouží spíše Xiaomi. Pojďe se tedy podívat na nejzajímavějších tech produkty loňského roku.

iPad Pro

Začněme nejdříve u Applu, který na jaře 2021 představil iPad Pro. Tento kousek nebyl na první pohled prakticky ničím zajímavý, jelikož si zachovává zažitý design. To se už ale nedá říct o tom, co má ukryté uvnitř svého těla. Apple totiž do svého profesionálního tabletu vložil čip M1, který se nachází například v 13″ MacBooku Pro, čímž dokázal znatelně zvýšit výkon samotného zařízení. Další skvělou novinkou byl příchod takzvaného Mini LED displeje. Tato technologie se po stránce kvality přibližuje populárním OLED panelům, avšak netrpí na jejich typické nedostatky v podobě vypalování pixelů a vyšší ceny. Této změny se ale bohužel dočkal pouze 12,9″ model.

iPad Pro M1 fb
Čip Apple M1 zamířil i do iPadů Pro (2021)

24″ iMac

Jak už jsme nastínili v úvodu, obrovské změny můžeme v případě jablečné společnosti pozorovat u Maců, které si aktuálně procházejí přechodem od procesorů Intel na vlastní řešení v podobě Apple Silicon. A musíme upřímně uznat, že je tato proměna skvělým posunem vpřed. Na jaře totiž přišel redesignovaný 24″ iMac s čipem M1, který přinesl podstatně svěžejší design v kombinaci s vysokým výkonem. Zároveň jsme se dočkali hned několika barevných provedení.

iPhone 13 Pro

Nezahálel ani svět mobilních telefonů. Současnou vlajkovou lodí od Applu je iPhone 13 Pro, u kterého cupertinský gigant tentokrát vsadil na lepší výkon v kombinaci s podstatně kvalitnější obrazovkou. Opět se jedná o OLED panel, avšak tentokrát typu LTPO s technologií ProMotion, díky čemuž nabízí variabilní obnovovací frekvenci v rozsahu od 10 do 120 Hz. Obraz je proto podstatně svižnější, animace působí živěji a obecně tak displej působí podstatně lépe. Zároveň tento model přinesl lepší výdrž baterie, ještě lepší fotoaparáty a kameru a o něco menší horní výřez.

Samsung Galaxy Z Flip3

Úspěch se ale nedá upřít ani jablečné konkurenci. Tentokrát máme na mysli Samsung s jeho telefonem Galaxy Z Flip3, tedy již třetí generací ohebného smartphonu s řadou možností. Jihokorejský gigant Samsung se již delší dobu zajímá o svět takzvaných ohebných chytrých telefonů, díky čemuž mu nikdo nemůže upřít, že se v současné chvíli jedná o krále ve svém oboru. Tento telefon nabízí úžasné možnosti. Zatímco v okamžiku jej můžete mít složený v kapse v drobných rozměrech, tak o sekundu později jej můžete jednoduše rozevřít a využít celou plochu obrazovky k práci a multimédiím.

Skvělou zprávou je, že o kontakt se světem není uživatel ochuzen ani v případě, kdy je Galaxy Z Flip3 zavřený. Na zádech, po boku objektivů, se nachází ještě jeden menší displej, který dokáže zobrazovat mimo času a data i notifikace, počasí nebo ovládání hudby.

MacBook Pro 14″

S příchodem přepracovaných 14″ a 16″ MacBooků Pro se svět přenosných počítačů dočkal lehké revoluce. Apple se do slova a do písmene poučil ze svých dřívějších chyb a prakticky veškeré dřívější „inovace“ nyní hodil za hlavu. Přesně proto jsme se taky dočkali o něco tlustšího laptopu, který se dočkal návratu některých portů. Profesionálové tak konečně mají k dispozici čtečku SD karet, HDMI port a magnetický MagSafe 3 konektor pro rychlonabíjení zařízení. To ale není to nejlepší, čeho jsme se od loňských „Proček“ dočkali.

To nejlepší totiž uživatel opět objeví až po otevření víka laptopu. Apple i v případě MacBooků Pro (2021) vsadil na Mini LED displej s obnovovací frekvencí až 120 Hz, což se perfektně hodí nejrůznějším profesionálům. Zmiňovanou revolucí jsme pak měli na mysli příchod nových profesionálních čipů Apple Silicon s označením M1 Pro a M1 Max. Čip M1 Max dokonce svým výkonem překračuje možnosti některých konfigurací vrcholného Macu Pro.

AirTag

Pro ty, kteří častokrát ztrácejí například klíče, nebo zkrátka chtějí mít přehled o poloze svých doplňků, je lokalizační přívěsek AirTag jako dělaný. Tento malý kulatý lokalizátor od Applu funguje ve spojení se sítí Najít, díky čemuž dokáže o své poloze informovat vlastníka pokaždé, když kolem něj projde jiný jablíčkář s kompatibilním zařízením (a správným nastavením). V kombinaci s klíčenkou či poutkem pak už jen produkt stačí upnout prakticky na cokoliv a máte vystaráno. AirTag si tak můžete schovat například do auta, batohu, připnout na klíče, schovat jej do peněženky a podobně. Ačkoliv Apple tvrdí, že tento lokalizátor není určen pro sledování lidí a zvířat, tak se dokonce na trhu objevily obojky s výřezem pro AirTag a podobné doplňky.

Nintendo Switch OLED

Zajímavé novinky se vloni dočkal i svět herních konzolí. Ačkoliv se sice pozornost hráčů stále upíná především k nedostatkovým konzolím Playstation 5 a Xbox Series X, tak o slovo se přihlásila i lehce vylepšená verze Nintenda Switch. Japonská firma Nintendo totiž vydala svůj oblíbený přenosný model se 7″ OLED obrazovkou, čímž poměrně hojně zvyšuje kvalitu obrazu a tak i celkový požitek ze samotného hraní. Původní varianta s LCD panelem má navíc o něco menší displej s úhlopříčkou 6,2″.

Nintendo Switch OLED

I přesto, že se jedná o přenosnou herní konzoli, tak rozhodně nelze říct, že by nějak znatelně strádala za svou konkurencí. Nintendo Switch totiž nabízí hned několik způsobů hraní, kdy lze hrát například přímo na cestách na zmiňovaném 7″ displeji, anebo se jednoduše připojit na televizi a samotný gameplay si tak užít v podstatně větších rozměrech. Verze Nintendo Switch OLED navíc vyjde jen o něco málo přes 1 500 korun dráž, což už se rozhodně vyplatí.

Rám na obraz s Wi-Fi reproduktorem Symfonisk

Ve světe technologií nezahálel ani světoznámý obchodní řetězec s nábytkem a domácím vybavením IKEA, který už delší dobu spolupracuje s americkou společností Sonos na netradičních reproduktorech s označením Symfonisk. K repro poličce a repro lampičce se během letošního roku přidal o něco zajímavější kousek v podobě rámu na obraz, jež zároveň funguje opět jako Wi-Fi reproduktor. Tím nejlepším je samozřejmě design. Produkt totiž ani trošku nepřipomíná, že by se mělo jednat o nějaký typ audiosoustavy, díky čemuž dokonale zapadne prakticky do každé domácnosti, ve které zároveň zastane roli skvělé dekorace.

Symfonisk rám na obraz

Xiaomi Mi Air Charge

Všechny výše zmiňované tech novinky jsou ale ve srovnání s tímto ničím. Čínský gigant Xiaomi, který je častokrát terčem kritiky a posměchu za kopírování své konkurence, nastínil možnou revoluci v nabíjení. V posledních letech se totiž stále častěji zbavujeme otravných kabelů. Skvělým příkladem jsou například bezdrátová sluchátka, reproduktory, myši, klávesnice a další doplňky. Samozřejmě ani bezdrátové nabíjení už dnes není sci-fi, a to díky standardu Qi, kdy stačí telefon (či jiné kompatibilní zařízení) položit na nabíjecí podložku. Má to ale jeden háček – telefon se tak i tak musí dotýkat podložky. Xiaomi však nabízí řešení.

Xiaomi Mi Air Charge

Během loňského roku firma Xiaomi odhalila technologii Mi Air Charge, díky které bude možné telefony napájet i na několik metrů, kdy pouze postačí, aby byly v dosahu od nabíječky (například v místnosti). V takovém případě bude čínský gigant pro nabíjení využívat vlny. Aktuálně známým problémem je jen vysílač, který je za dobíjení zařízení zodpovědný. Ten je dle současných informací větších rozměrů a například na stůl si jej asi nedáte. Zároveň aby daná zařízení byla schopna energii z vln vůbec přijmout, budou muset být vybaveny příslušnou anténou a obvodem. Bohužel ale Xiaomi Mi Air Charge ještě není k dostání na trhu. Technologie byla během loňského roku odhalena a pravděpodobně ještě chvíli potrvá, než se dočkáme jejího uvedení.

.