Zavřít reklamu

Ku příležitosti interview na Vanity Fair Summitu, o kterém jsme vás informovali minulý týden, pronesl Jony Ive několik rozhořčených a ukřivděných slov na adresu plagiátorů designu Applu. „Nevidím v tom lichotku, vidím to jako krádež a lenost,“ prohlásil Ive směrem ke společnostem jako Xiaomi, jež se při výrobě chytrých telefonů a jejich uživatelského prostředí bezesporu inspirují u úspěšnějšího iPhonu.

Zástupci Xiaomi nenechali média dlouho čekat a Hugo Barra, viceprezident společnosti pro mezinárodní obchod, přišel s reakcí. Není podle něho fér, aby bylo Xiaomi nazýváno plagiátorem. Apple si totiž podle něho také řadu designových prvků „půjčuje” odjinud.

„Když se podíváte na iPhone 6, používá design, který je znám již pěkně dlouho. iPhone 6 má design, který HTC používá již 5 let,“ říká Barra. „Nemůžete si nárokovat plné vlastnictví žádného designu v našem průmyslu.“

Barra vysvětluje Ivovy výroky logickou povahou umělce a jeho temperamentem. „Designéři musí být zapálení, musí být emotivní. Odtud se bere jejich kreativita. Předpokládal bych, že Jony bude dokonce agresivnější, když bude mluvit o tomto tématu,“ uvedl vysoký představitel Xiaomi, které nyní výrazně útoční na asijských trzích.

„Jony je jeden z nejvytříbenějších mužů v odvětví. Vsadil bych se navíc o cokoli, že Ive při své odpovědi nejmenoval Xiaomi. Mluvil obecně o svých pocitech, které bych očekával od každého prvotřídního designéra na světě,“ dodal Barra.

Jony Ive během rozhovoru řekl, že strávil již osm let navrhováním iPhonu, a to jen proto, aby ho konkurenti mohli bleskově okopírovat. Vzpomínal při tom na všechny ty víkendy, které mohl strávit se svojí milovanou rodinou, ale kvůli práci nestrávil.

Je otázkou, do jaké míry je rozhořčení Jonyho Iva oprávněné. Bez diskuse ovšem je, že telefon Mi 4 a hlavně uživatelská nadstavba Androidu MIUI 6 od Xiaomi nápadně připomíná design používaný u iPhonů a iOS. Zakladatel společnosti Lei Jun se navíc při prezentování nových produktů obléká jako kdysi Steve Jobs, v rámci prezentace použil pověstný prvek „One more thing“ a dokonce najal spoluzakladatele Applu Steva Wozniaka, aby prezentaci dodal onen „cupertinský lesk“.

Zdroj: Cult of Mac
.