Zavřít reklamu

Apple se dnes na keynote významně věnoval svým iniciativám ve zdravotnictví, kam firma i díky hodinkách Watch stále významněji promlouvá. Provozní ředitel Applu Jeff Williams shrnul výsledky prvního roku aplikací ResearchKit a představil novou platformu CareKit. S její pomocí půjdou vytvořit aplikace, jež uživatelům umožní přehledně a efektivně sledovat průběh vlastní léčby.

Před rokem Apple uvedl ResearchKit, platformu umožňující tvorbu aplikací pro lékařské výzkumy. V současnosti jsou aplikace vytvořené za pomoci ResearchKitu dostupné v USA, Velké Británii a Hongkongu a měly velký vliv na výzkum už několika nemocí.

Například díky aplikaci Asthma Health vytvořené Icahn School of Medicine at Mount Sinai byly objeveny spouštěče astmatu ve všech padesáti státech USA. Badatelé mají přístup k datům lidí z mnoha různých prostředí s širokou škálou genetického dědictví, což jim umožňuje získat mnohem širší přehled o důvodech, průběhu a možných způsobech léčby onemocnění.

Díky jiné aplikaci pro výzkum cukrovky, GlucoSuccess vyvinuté nemocnicí The Massachusetts General Hospital, byly lépe prozkoumány různé způsoby, jakými lidé s cukrovkou 2. typu reagují na léčbu. To podpořilo teorii, podle níž existují podtypy cukrovky 2. typu a slovy Williamse „prošlapalo cestu budoucí přesnější léčbě“.

[su_youtube url=“https://youtu.be/lYC6riNxmis“ width=“640″]

Ve videu o ResearchKitu byly dále zmíněny aplikace pomáhající s včasnou diagnózou autismu, sledováním průběhu Parkinsonovy choroby a výzkumem epilepsie sbíráním dat z průběhů záchvatů pomocí Apple Watch s cílem vytvořit nástroje pro předvídání záchvatů. Při popisování významu ResearchKitu pro lékařství bylo často zmiňováno, že aplikace v něm vytvořené mají potenciál pomáhat nejen ve výzkumu, ale také přímo lidem při monitorování svého zdravotního stavu nebo průběhu nemoci a léčby. Apple se rozhodl tuto ideu dovést dále a vytvořil CareKit.

CareKit je platforma, která umožní vytvářet aplikace sloužící k pravidelnému a efektivnímu sledování zdravotní kondice uživatelů. Představena byla první aplikace, Parkinson’s Disease, která má za cíl výrazně zefektivnit individuální léčbu pacientů s Parkinsonovou chorobou.

carekit
Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz - Apple magazín

Při popisování CareKitu Williams hovořil o tom, jak velký vliv na výsledek chirurgického zákroku má období po něm, kdy pacient už není monitorován nemocničními zařízeními vysoké technologické úrovně, ale má se jen řídit pokyny uvedenými na papíře, který obdržel před opuštěním nemocnice.

Pochopitelně jsou tyto pokyny často dodržovány nepravidelně, nebo vůbec. Apple proto pomocí CareKitu ve spolupráci s Texas Medical Centre vytvořil aplikaci, která pacientovi poskytne jasný přehled o tom, co má při procesu zotavení dělat, jaké brát léky a jak často, jak a kdy cvičit apod. Pacient do aplikace také průběžně zadává informace o svém zdravotním stavu, které může sdílet s blízkými, ale především se svým ošetřujícím lékařem, jenž může v případě potřeby upravit parametry léčby.

CareKit bude, stejně jako ResearchKit, open source a dostupný bude v dubnu.

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více