Zavřít reklamu

Apple každoročně představuje novou generaci svých telefonů Apple iPhone, které tak přicházejí s větším či menším počtem zajímavých novinek, změn a vylepšení. Během posledních několika let se proto jablíčkáři dočkali poměrně zásadního posunu vpřed, a to nejen z hlediska výkonu či kvality displeje, ale například i s ohledem na kvalitu fotoaparátu, konektivitu a mnoho dalších. Právě fotoaparáty hrají u předních výrobců chytrých telefonů stále důležitější roli, díky čemuž právě v této kategorii můžeme zpozorovat neuvěřitelný progres.

Apple v tomto směru samozřejmě není výjimkou. Kdybychom vedle sebe postavili například iPhone X (2017) a současný iPhone 14 Pro, uvidíme ve fotkách doslova extrémní rozdíly. Stejně tak je tomu i v případě natáčení videa. Dnešní jablečné telefony totiž disponují řadou skvělých vychytávek, a to od audio zoomu, přes filmařský režim, až po precizní stabilizaci či akční režim. Ačkoliv jsme se v posledních letech dočkali řady vychytávek, stále je tady ještě jedna potenciální změna, o které se v posledních letech neustále mluví. Podle různých úniků a spekulací se Apple chystá iPhonům dopřát možnost natáčet v 8K rozlišení. To na druhou stranu vzbuzuje spoustu otázek. Potřebujeme vůbec něco takového, případně kdo tuto změnu dokáže využít a má vlastně smysl?

Natáčení v 8K

S prostřednictvím iPhonu lze natáčet nanejvýš v rozlišení 4K při 60 snímcích za vteřinu (fps). Jak už jsme ale zmínili výše, již delší dobu se spekuluje nad tím, že by nová generace mohla tento dosavadní limit zcela zásadně posunout – ze současných 4K na 8K. Než se přímo zaměříme na samotnou využitelnost, určitě také nesmíme zapomenout zmínit, že by vlastně nešlo o nic tak přelomového. Už dávno jsou totiž na trhu telefony, které si s natáčením v 8K hravě poradí. Konkrétně se to týká například telefonů Samsung Galaxy S23, Xiaomi 13 a řady dalších (i starších) modelů. S příchodem tohoto vylepšení by jablečné telefony byly schopné nahrávat o to více kvalitnější videa s větším počtem pixelů, což by celkově zvedlo jejich kvalitu o úroveň výše. I přesto ale fanoušci po novince nijak neprahnou.

iPhone fotoaparat fb Unsplash

Ačkoliv schopnost telefonu natáčet v 8K rozlišení vypadá na papíře přímo báječně, její reálná  využitelnost už tak šťastná není, ba právě naopak. Na takto velké rozlišení totiž není svět připraven, tedy alespoň prozatím. Na výsluní se teprve začínají dostávat 4K obrazovky a televize a mnoho uživatelů se stále spoléhá na již léta oblíbené Full HD (1920 x 1080 pixelů). Na kvalitnější obrazovky můžeme narazit především v segmentu televizorů. Právě zde se 4K pomalu ukotvuje, zatímco TV s 8K rozlišením jsou stále víceméně v plenkách. Ačkoliv si tedy některé telefony poradí s natáčením 8K videa, problém je, že si jej následně nemáte pomalu kde přehrát.

Je 8K to, co chceme?

Sečteno podtrženo, natáčení videa v 8K rozlišení zatím nedává úplně smysl. Již současná videa ve 4K rozlišení navíc dokážou zabrat značnou část volného místa. Příchod 8K by byl doslova zabil úložiště dnešních smartphonů – obzvláště tedy při zohlednění toho, že využitelnost je prozatím extrémně nízká. Na druhou stranu příchod takovéto novinky dává víceméně smysl. Apple by se tím totiž mohl pojistit do budoucna. Tím se však dostáváme k druhému potenciálnímu problému. Je totiž otázkou, kdy bude svět připravený na přechod na 8K displeje, respektive kdy budou cenově dostupné. Lze totiž předpokládat, že úplně brzy se tak nestane, z čehož plyne riziko větší nákladovosti fotoaparátů iPhonů, které by tak disponovaly takovouto možností, s trochou nadsázky, „zbytečně“.

Někteří jablíčkáři se na to pak ještě dívají z trošku jiného úhlu pohledu. Podle jejich slov sice příchod 8K nemusí být na škodu, ale s ohledem na rozlišení videí se spíše nabízí trošku odlišná změna, která by mohla mít větší vliv na spokojenost jablíčkářů. Pokud totiž chcete natáčet prostřednictvím vašeho iPhonu, můžete si samozřejmě nastavit kvalitu – rozlišení, počet snímků za vteřinu a formát. V případě záznamu videa, když pomineme fps, se tak nabízí 720p HD, 1080p Full HD a 4K. A právě v tomto ohledu by Apple mohl vyplnit pomyslnou mezeru a přinést možnost pro natáčení v rozlišení 1440p. I to však má své odpůrce. Ti pro změnu tvrdí, že se nejedná o tak moc využívané rozlišení, kvůli čemuž by šlo o zbytečnou novinku.

.