Zavřít reklamu

Nebylo příliš věcí, ze kterých uživatelům Maců vstávaly vlasy hrůzou víc, než když v posledních letech došlo na střet s aplikacemi Word, Excel nebo PowerPoint. Microsoft ale nyní konečně vydal novou verzi svého kancelářského balíku pro Mac, který by měl obě platformy sjednotit.

Ve čtvrtek vyšla bezplatná a volně dostupná beta, která ukazuje, jak budou vypadat Microsoft Office 2016 pro Mac. Finální podoby bychom se měli dočkat v létě, a to buď v rámci předplatného Office 365 nebo za jednotnou cenu, jež zatím nebyla upřesněna. V tuto chvíli si ale mohou vyzkoušet nový Word, Excel i PowerPoint pro Mac všichni a zdarma.

Zatímco vlastním Windows a také mobilním systémům iOS a Android se v posledních letech dostávalo od Microsoftu výrazné pozornosti a vycházely pravidelné aktualizace, u kancelářských aplikací na Macu jako by se zastavil čas. Problém nebyl pouze ve vzhledu a uživatelském rozhraní, ale nejzásadnější byla zejména vzájemná ne zcela stoprocentní kompatibilita mezi jednotlivými systémy.

To vše mají nyní zbrusu nové verze Wordu, Excelu a PowerPointu, které propojují rozhraní z Windows s tím známým z OS X Yosemite, změnit. Po vzoru Office 2013 pro Windows mají všechny aplikace jako hlavní ovládací prvek pás karet (ribbon) a jsou napojené na OneDrive, cloudovou službu Microsoftu. To umožňuje také živou kolaboraci mezi více uživateli.

Microsoft si dal záležet také na tom, aby podporoval záležitosti, jako jsou Retina displeje a full-screen režim v OS X Yosemite.

Word 2016 se velice podobá svým verzím z iOS a Windows. Vedle již zmíněné online kolaborace Microsoft vylepšil také strukturu komentářů, které se nyní lépe čtou. Výraznější novinky přináší Excel 2016, ten uvítají zejména ti, kteří znají či přeskakují z Windowsů. Klávesové zkratky nyní zůstávají stejné na obou platformách. Mírné novinky najdeme také v prezentačním nástroji PowerPoint, ale obecně jde zejména o sblížení s Windows verzí.

Téměř třígigabajtový „náhledový“ balíček, jak budou Office 2016 pro Mac vypadat, si můžete stáhnout na webu Microsoftu zcela zdarma. Prozatím se jedná pouze o betaverzi, a tak můžeme očekávat, že se do léta dočkáme některých změn, například co se výkonu a rychlosti aplikací týče. V rámci balíku pak bude Microsoft dodávat také OneNote a Outlook.

V aktuální betaverzi prozatím bohužel není obsažena čeština, ale je k dispozici česká autokorekce.

Zdroj: WSJ, The Verge
.