Zavřít reklamu

Většina spíše kritických hlasů volá po tom, že jsou iPhony Applu pořád stejné, že společnost nijak neinovuje jejich design a když už, tak jen minimálně. Přitom už s třetím představeným iPhonem, tedy iPhonem 3GS, ukázal, jakým směrem se bude v budoucnu ubírat. Přitom ani výrobci zařízení se systémem Android nemění zajeté zvyky rok co rok. 

První iPhone samozřejmě nastolil originální a jedinečný design, ze kterého vycházely ještě modely 3G a 3GS, které byste od sebe ale po designové stránce nerozlišily. Museli byste studovat až popis na jejich zádech. iPhone 4 je pak mnohými považovaný za ten úplně nejhezčí iPhone, který kdy společnost představila. I jeho vzhled byl poté recyklován v modelu 4S, decentně z něho vycházely i modely 5, 5S a SE 1. generace, i když těch změn zde přece jen bylo poněkud více.

Podoba, kterou ukázal iPhone 6, zde s námi pak chvíli také vydržela, a ostatně pořád je v modelu SE 2. generace k dispozici. iPhony 6 a 6S, popřípadě 6 Plus a 6S Plus byste od sebe nerozeznaly, velice podobně na tom byl vlastně ještě model iPhonu 7, který měl jen větší objektiv a předělané odstínění antén. Větší model však už obsahoval na svých zádech dva fotomoduly, takže byl na svou dobu jasně rozeznatelný – ze zadní strany. iPhony 8 poté obsahovaly skleněná záda namísto těch hliníkových, takže i když byl jejich tvar skoro stejný, byl toto jasný poznávací prvek.

Výroční 10. iPhone 

S iPhonem X přišla velká designová změna i čelní strany, protože se jednalo o první bezrámečkový iPhone, který obsahoval výřez pro True Depth kameru. Z tohoto designu sice vycházejí i aktuální iPhony 13, podobností je zde ale už skutečně málo. Následující iPhone XS (Max) a XR jen rozvíjely původní design, což platí i o modelech iPhonu 11 a 11 Pro, které se lišily především přepracovaným fotomodulem, ale jejich tělo pořád odkazovalo k iPhonu X. Další větší změnu přinesl iPhone 12 a 12 Pro (Max), které dostaly ostře řezané kontury. Ty si drží i iPhony 13, i když ty jako první dokázaly zmenšit výřez nutný pro funkci Face ID.

Je zde vidět, že Apple více mění své designy po třech letech. Výjimkou je snad jen iPhone 4 a 4S, který měl jen dvě řady bez jakéhokoli SE nástupce, a iPhony 5 a 5S, které však alespoň dostaly ještě „levnou“ verzi s plastovými zády pojmenovanou jako 5C a vycházel z ní také první iPhone SE. 

  • Design 1: iPhone, iPhone 3G, iPhone 3GS 
  • Design 2: iPhone 4, iPhone 4S 
  • Design 3: iPhone 5, iPhone 5S, iPhone 5C, iPhone SE 1. generace 
  • Design 4: iPhone 6, iPhone 6S, iPhone 7, iPhone 8, iPhone SE 2. generace a Plus verze modelů 
  • Design 5: iPhone X, iPhone XS (Max), iPhone XR, iPhone 11, iPhone 11 Pro (Max) 
  • Design 6: iPhone 12 (mini), iPhone 12 Pro (Max), iPhone 13 (mini), iPhone 13 Pro (Max) 

Konkurence se za změnou také nežene každý rok 

Samsung na začátku února přinesl novou generaci jeho řady Galaxy S, tedy trio telefonů S22. U té si mnozí recenzenti pochvalují zachování úspěšného a líbivého designového jazyka předchozí řady Galaxy S21. A nikdo neřekne, že se na designu změnilo jen pár drobností a není to ku prospěchu věci. Model Galaxy S22 Ultra je pak navíc kombinací řady Galaxy S a té ukončené v podobě Galaxy Note, terminologií Applu by se dal takový model považovat i za SE verzi. Skleněná záda i oblé rámečky zůstávají a jen se vlastně čeká, než i Samsung přejde na „ostrý“ design iPhonů 12.

Když pak Google představil v roce 2016 první Pixel, samozřejmě z jeho designu vycházela i druhá generace ze které vycházela ta třetí, a to jen s minimem těch opravdu větších designových odlišností. Výrazněji se lišil až Pixel 4. Skutečně razantní změnu designu aplikoval až aktuální Pixel 6 a 6 Pro, a nutno říci, že změnu originální. I u další konkurence z řady Android zařízení se design mění zejména s ohledem na fotomoduly a umístění čelní kamery (jestli je v rohu, uprostřed, jesltli je jen jedna nebo je duální) a maximálně se ještě zmenšují rámečky displeje, o což se ostatně snaží i Apple. A aby vše nebylo zcela černobílé, tak se konkurence snaží odlišit alespoň různými barevnými kombinacemi, které třeba mění barvu zad v závislosti na teplotě.

.