Zavřít reklamu

Když se řekne inteligentní elektronika, někteří si jako první věc ve své mysli vybaví žárovky Philips Hue. Jistě, nizozemská společnost se i dnes řadí mezi populární výrobce domácí elektroniky jako takové, už brzy tomu ale může být jinak. Společnost totiž zvažuje drastické změny ve své divizi spotřebitelských produktů a chce se zaměřit na výrobu zdravotlických technologií a nadále hodlá vyrábět produkty z oblastí péče o zuby a dásně, péče o matku a dítě a osobní péče.

Divize domácích spotřebičů označovaná i jako kuchyňská divize stojí za mnohými produkty z oblasti kuchyňských spotřebičů a produktů péče o domácnost a stejně tak vyrábí kávovary, žehličky, parní generátory a napařovače oděvů. Royal Philips NV si tuto divizi cení na 2,3 miliardy euro a výkonný ředitel Frans van Houten uvádí, že by k odprodeji jinému výrobci mohlo dojít do 18 měsíců.

Philips už také dříve odešel z trhu černé elektroniky a také ukončila vývoj vlastních světel Philips Hue, jejichž novým výrobcem se stala společnost Signify prodávající produtky pod původním názvem. Veškerou výrobu televizí a přehrávačů pak převzali japonský výrobce Funai pro Severní Ameriku a TP-Vision pro Evropu a Jižní Ameriku.

Společnost věří, že její odchod z trhu domácí elektroniky ji umožní expandovat zejména v oblasti zdravotnictví včetně výše uvedených produktů pro spotřebitele. Za hlavní konkurenci pak CEO společnosti uvádí Siemens Healthineers. Philips také reorganizuje svou divizi Connected Care, která podle prohlášení prozatím nenaplňuje očekávání. Ačkoliv poptávka po bezdrátových monitorech IntelliVue roste, zisky byly ovlivněné obchodní válkou mezi USA a Čínou, díky čemuž se zvýšila cla i na produkty Philipsu.

Philips proto plánuje snižovat náklady a přeorganizovat svůj dodavatelský řetězec. Rovněž chystá opatření v souvislosti s koronavirem, který si už vyžádal více než 100 lidských životů a nakazik téměř 4 600 lidí a pro firmy existuje riziko, že ovlivní výrobu produktů v Číně.

Uživatelé produktů značky Philips se ovšem nemají čeho obávat. I přesto, že mateřská firma ukončuje jejich výrobu, prodej i podpora přetrvávají pod jinými společnostmi včetně Signify a dalších. Není se proto třeba obávat, že by oblíbené žárovky Hue propojené s platformou HomeKit nebo třeba kávovary zmizly z trhu.

Philips Kavovar FB

Zdroj: Bloomberg

.